Glavna vijest na tehnološkom tržištu ovog tjedna jest Googleovo preuzimanje dijela zaposlenika HTC-a što označava još jedan korak prema onom što je očito već neko vrijeme – Google želi postati ozbiljna hardverska kompanija. U analizi akvizicije ovog internetskog diva, analitičari se slažu kako je ovaj Googleov potez usmjeren direktno protiv Applea te da Google “kreće u rat protiv iPhonea”.
Sve što Google radi od početka 2016. od kada je Rich Osterloh iz Motorole preuzeo hardverski odjel može se gledati kroz prizmu konkuriranja Appleovim telefonima – Cookova kompanija kontrolira razvoj hardvera i softvera, dok je Google za razvoj hardvera uvijek morao ovisiti o partnerskim kompanijama. Dovođenjem iskusnih i kvalitetnih inženjera i dizajnera specijaliziranih za razvoj hardvera iz HTC-a (riječ je oko čak 2 tisuće ljudi) to više neće biti slučaj te će imati potpunu kontrolu nad razvojem telefona i njegovim dizajnom, kao i s povezivanjem hardvera i softvera (Android). Kao jedan od primjera takve integracije analitičari su izdvojili mogućnost dodavanja posebne tipke za Googleov asistent na buduće modele svojih pametnih telefona, bez prethodnog dogovora s dizajnerima i inženjerima drugih kompanija jer će sada sve to raditi Googleovci.
No, jednako kao što Google postaje hardverska kompanija čiji će pametni telefoni konkurirati iPhoneu, na sličan način se i Apple promijenio tijekom godina te su njihovi telefoni postani neovisniji o Googleovim servisima – npr. glasovni asistent Siri za pretraživanje interneta ne koristi Googleovu tražilicu, već Bing, umjesto Googleovih karata Apple je predstavio svoje karte, kao što su predstavili i servise poput iClouda i Apple Musica.
Realnost današnjeg tržišta je da kompanije moraju kontrolirati tri komponente – hardver, softver i servise kako bi konkurirale na tržištu ili će zaostajati za liderima, smatraju analitičari. Google već kontrolira softver i servise, a sada kada će imati potpunu kontrolu nad hardverom moći će učinkovitije konkurirati najjačim telefonima na tržištu – no valja podsjetiti kako su kamere na prvim modelima Pixel pametnih telefona proglašene najkvalitetnijim na svijetu, prenosi Zimo.co.
To je samo prvi korak u borbi za dominaciju na tržištu (jer kvaliteta kamere mnogima je jedna od najvažnijih opcija telefona), a s novom iskusnom i kvalitetnom radnom snagom iz HTC-a s kojom će kontrolirati i razvoj hardvera, na The Vergeu predviđaju kako je Google bliži u dostizanju Applea, odnosno njihovog hardvera i dizajna, nego Apple u pokušaju stvaranja online usluga s kojima će konkurirati Googleu – npr. Googleove karte, Chrome, Gmail, YouTube, tražilica i Google Play imaju više od milijardu korisnika, što su brojke kojima Apple ne može konkurirati.
(www.jabuka.tv)
Pripadnici Jedinice granične policije BiH Kamensko spriječili su 20. svibnja 2025. godine pokušaj krijumčarenja deset…
[gallery ids="758891,758893,758892,758894,758895"] U utorak je u Gradskoj vijećnici Grada Širokog Brijega održano javno izlaganje Nacrta…
Ljubitelji serija koji na Redditu posjećuju subreddit r/television često pokreću rasprave o najdražim televizijskim ostvarenjima,…
Hrvatski reprezentativac i junak Osasune, Ante Budimir, nalazi se pred najvećim transferom svoje karijere –…
BMW je objavio najavne fotografije automobila kojim će uveličati skorašnji Villa d'Este. Bavarska marka redovito…
Najnovije prognoze za ljeto 2025. pokazuju dinamičan uzorak atmosferskih kretanja nad Europom. Nakon ranog početka…