Također postoji i erozivni gastritis koji je puno rjeđi oblik ove bolesti; obično ne uzrokuje veću upalu, ali može dovesti do krvarenja i stvaranja čira na sluznici želuca.
Gastritis obično nastaje zbog slabljenja zaštitne sluznice koju oštećuje želučana kiselina. Do slabljenja sluznice može doći zbog niza razloga kao što je korištenje nesteroidnih protuupalnih lijekova ili infekcije bakterijom Helicobacter pylori. Ona inficira sluznicu želuca, a infekcija se može prenijeti s osobe na osobu primjerice ljubljenjem, ali i kontaminiranom hranom ili vodom.
Određene navike i aktivnosti također mogu pojačati rizik od ove neugodne bolesti, a to su:
Gastritis nekada ne uzorkuje vidljive simptome kod svih ljudi, ali oni najčešći su:
Ako već neko vrijeme osjećate jaku bol u predjelu želuca nakon svakog obroka ili bol traje više od tri dana, obavezno se obratite liječniku.
Kao što smo već spomenuli, erozivni gastritis je rjeđi oblik bolesti, a nastaje zbog konzumiranja alkohola, stresa ili uzimanja različitih lijekova poput ibuprofena ili aspirina. Mučnina, povraćanje i nedostatak apetita su najčešći simptomi ovog oblika gastritisa.
Erozivni gastritis dalje se dijeli na alkoholni gastritis, stres gastritis, NSAID gastritis te portalnu gastropatiju. Uzrok alkoholnog gastritisa je, kao što mu i samo ime govori – alkohol, dok stres gastritis može nastati kod teško bolesnih pacijenata unutar 72 sata. NSAID gastritis nastaje zbog korištenja lijekova, dok portalnu gastropatiju karakterizira zatajenje jetre zbog povećanog tlaka u venskom i portalnom sustavu jetre.
Liječenje gastritisa ovisi o uzroku ove bolesti. Gastritis kao posljedica zaraze H. pylori bakterijom rutinski se liječi antibioticima. Ako imate NSAID gastritis, prestankom uzimanja navedenih lijekova simptomi bi se trebali povući, prenosi N1.
Također, ne preporučuje se konzumiranje alkohola, teške, masne i začinjene hrane, kao i pušenje, a liječnik vam može prepisati i liječenje inhibitorima protonske pumpe koji smanjuju sekreciju želučane kiseline inhibicije H+,K+-ATPaze, protonske pumpe parijetalnih stanica želuca. U smanjenju stvaranja želučane kiseline mogu pomoći i drugi lijekovi poput antacida i probiotika.
(www.jabuka.tv)
Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović potpisao je…
Tržišni smo lider, prisutan diljem Europe, u razvoju i proizvodnji modernih proizvoda u domeni elektroinstalacija,…
U prvom kvartalu 2025. godine broj završenih stanova u Bosni i Hercegovini je 914, što…
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u srijedu je na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS opet…
[gallery ids="759057,759058,759059,759060,759061,759063,759064,759065,759067,759069,759066,759068"] U hotelu Bigeste u Ljubuškom u srijedu je održan uvodni sastanak i radionica…
Izgledate iscrpljeno? Krivci su često tamni podočnjaci i natečenost oko očiju. Donosimo provjerene trikove, koji…
Komentari:
Za gastritis se ne piju antibiotici nego za čir.