FZO FBiH: Pokrivat ćemo pet pokušaja biomedicinski potpomognute oplodnje

Izmjenama zakona o liječenju neplodnosti biomedicinski potpomognutom oplodnjom omogućeno je pet pokušaja umjetne oplodnje iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja Federacije Bosne i Hercegovine.

Pravo na liječenje ovom metodom ima žena do navršene 42 godine koja je u braku ili izvanbračnoj zajednici.

Od ukupnog broja novorođene djece u prošloj godini, 1,7 posto je rođeno zahvaljujući postupku biomedicinske oplodnje, ističu iz Federalnog ministarstva zdravstva.

Dodaju, osnovni cilj donošenja zakona je smanjenje nejednakosti u dostupnosti ove usluge po županijama. Iako su svi zavodi zdravstvenog osiguranja županija pri donošenju Zakona dali svoje pozitivno mišljenje, praksa je pokazala da postoje određena odstupanja u primjeni.

To je s jedne strane rezultat nejednakih financijskih mogućnosti županija, a s druge strane i ponekad i drugih razloga – nejednakih tumačenja određenih odredbi. Na ovaj način nastojimo uslugu na jednak način učiniti svim parovima u Federaciji BiH, ističe Marina Bera, pomoćnik ministra zdravstva FBiH.

Pozivajući se na jednako tretiranje svih parova, pojedini izaslanici su prilikom rasprave skrenuli pažnju da starosna granica od 42 godine za žene, te činjenica da se ovim zakonom neće tretirati parovi koji već imaju djecu, predstavlja diskriminaciju.

Bojim se da ta komisija, ako postoji, ne može ni na koji način argumentirati ili argumentirano predočiti da nije moguće obaviti postupak medicinske oplodnje nakon 42 godine. Ja smatram da je to diskriminatorna odluka i da će se podzakonskim aktima unaprijediti taj segment, navodi Zvonko Marić, izaslanik u Domu naroda Parlamenta FBiH (SBB).

Trebalo bi voditi računa da i oni parovi koji su dobili jedno dijete biološkim putem, a kasnije su oboljeli, da i oni ostvare pravo na biomedicinski potpomognute oplodnje. Bilo kakva poboljšanja u ovom zakonu koriste građanima, kaže Boris Krešić, izaslanik u Domu naroda Parlamenta Graphics text FBiH (DF).

Iz Ministarstva pojašnjavaju da je starosna dob stručna stvar, a da je moguće da se i starijim ženama dopusti potpomognuta oplodnja u posebnim uvjetima, a da je stav Komisije bio da se ovim zakonom ne tretiraju parovi koji već imaju djecu.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Tehnologija

Tri velike europske zemlje predlažu zabranu društvenih mreža djeci

Europska unija mogla bi postati svjetski predvodnik u ograničavanju društvenih mreža djeci. Prijedlog, koji predvodi…

43 minute prije
  • Vijesti

Nevrijeme u Doboju: Olujni vjetar oborio skelu na automobile

[gallery ids="759432,759431,759434,759433,759435"] Jak vjetar koji je u četvrtak poslijepodne počeo puhati u Doboju uzrokovao je…

1 sat prije
  • Auto-Moto

Kineski BYD po prvi put prodao više automobila u Europi nego Tesla

Kineski proizvođač automobila BYD prvi je put prodao više električnih vozila u Europi nego Tesla,…

2 sata prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Snaga malih odmora: Kako pauze poboljšavaju fokus i energiju

Osjećate li se iscrpljeno već sredinom radnog dana? Možda je vrijeme da uvedete kratke, ali…

2 sata prije
  • Vijesti

Zabranjena “Norijada” u Mostaru

Policijska uprava Mostar priopćila je u četvrtak da tradicionalna organizirana šetnja maturanata gradom nije dopuštena…

2 sata prije
  • Nogomet
  • Sport

Španjolci otkrili zašto Real nije produžio ugovor Modriću

Hrvatski kapetan Luka Modrić (39) oprostio se od Real Madrida, a španjolski list Relevo piše…

2 sata prije