Francuska prvi finalist Svjetskoga prvenstva

Francuska je s minimalnih 1:0 pobijedila Belgiju i igrat će u nedjeljnom finalu Svjetskoga prvenstva. Bila je to utakmica dvaju dosta ravnopravnih suparnika, međutim Francuzi su iskoristili jednu priliku, Belgija nije nijednu, pa će Francuzi u finale, a Belgija dan ranije, u subotu, igrati utakmicu za 3. mjesto.

Belgija je bolje ušla u utakmicu s Francuskom, jer su igrači Roberta Martineza nekako više bili napadački orijentirani, te su njihove akcije imale glavu i rep, pa je tako prvu ozbiljniju prijetnju kreirao Eden Hazard u 6. minuti ubačajem s lijeve strane, no Umtiti je očistio ispred Lukakua.

Tri minute kasnije Mbappe na drugoj strani proigrava Girouda kojem lopta ipak odlazi malo iza leđa, pa i njihova prva obećavajuća situacija odlazi u nepovrat. Hazard je u 15. minuti pokušao izravnim udarcem s nekih 15 metara s lijeve strane, ali je lopta otišla malo pokraj suprotne vratnice.

Matuidi je za Francusku pokušao u 18. minuti udarcem s distance, ali je Courtois to obranio, a zatim je najbolju šansu prvoga poluvremena u 21. minuti propustio belgijski branič Alderweireld šutirajući s desetak metara nakon ubačaj iz kuta. Učinio je to jako dobro, ali je i Lloris briljantno obranio.

Griezmann je u 32. minuti s 20-ak metara poprilično neprecizan, a zatim i najbolja prilika prvoga dijela za Deschampsovu momčad u 34. minuti kada Mbappe s desne strane ubacuje u šesnaesterac za Girouda koji je u sjajnoj poziciji, ali krajnje traljavo šutira.

Zadnji belgijski napad prvoga poluvremena povukao je De Bruyne po desnoj strani i ubacio prizemnu loptu pred gol koju Umtiti promašuje, no nije joj se očigledno nadao ni Lukaku pa ju je i on promašio, te se na poluvrijeme otišlo bez zgoditaka.

Belgija je i u nastavku dvoboja kreirala prvu opasnost po suparnički gol, ali Lukaku na ubačaj Witsela nije najbolje reagirao, te je loptu glavom poslao preko gola. I nakon svih tih belgijskih promašaja u 51. minuti stigla je kazna. Griezmann je ubacio iz kuta, a Umtiti utrčao na prvu vratnicu ispred Fellainija i glavom neobranjivo pogodio za vodstvo Francuske od 1:0.

“Galski pijetlovi” su novu veliku priliku imali u 56. minuti kada Mbappe efektno petom proigrava Girouda koji je u gotovo matnoj situaciji, ali ipak njegov udarac biva izblokira. Nakon sat vremena igre vidjeli smo i prvu izmjenu pošto je kod Belgije umjesto Dembelea ušao Mertens.

Sudac Andres Cunha iz Urugvaja u 63. minuti dodijelio je i prvu javnu opomenu, a u njegovoj bilježnici opravdano se našlo Hazardovo ime nakon što je u pokušaju sprječavanja francuske kontre za dres povukao Matuidija. Dvije minute toga Belgija je bila nadomak izjednačenja kada je Fellaini glavom gađao malo pokraj Llorisovog gola.

U posljednjih 15-20 minuta Belgija je preuzela inicijativu, stezala obruč oko francuskoga gola, međutim i francuski obrambeni bedem svemu tome je više-manje uspješno odolijevao, te se na drugoj strani čekala kakva kontra kojom bi se otklonile sve dvojbe oko pobjednika i prvog finalista Svjetskoga prvenstva.

Francuska je svoju prvu izmjenu napravila tek u 85. minuti kada je defanzivac Nzonzi zaigrao umjesto napadača Girouda kako bi se još više učvrstio taj francuski obrambeni blok. Odmah potom je ušao i Tolisso umjesto Matuidija.

U 88. minuti gužva pred francuskim golom nakon De Bruyneovog ubačaja iz prekida, no Francuzi se ipak spašavaju, kao i nepunu minutu nakon toga kada Lukaku ostaje malo prekratak na jedan ubačaj svojih suigrača.

Francuska je u 93. minuti mogla i do drugoga gola, ali je Courtois zaustavio Griezmannov šut sa 17 metara, potom u 96. minuti skinuo i zicer Tolissu, pa je ostalo tih 1:0.

SANKT PETERSBURG – Gradski stadion. Gledatelja: 64.000. Sudac: Andres Cunha (Urugvaj). Utakmica poluzavršnice SP: Francuska – Belgija 1:0 (0:0). Strijelac: 1:0 Umtiti (51). Žuti kartoni: Kante, Mbappe (Francuska), Hazard, Alderweireld, Vertonghen (Belgija).

FRANCUSKA (4-2-3-1): Lloris – Pavard, Varane, Umtiti, Hernandez – Pogba, Kante – Mbappe, Griezmann, Matuidi (od 86. Tolisso) – Giroud (od 85. Nzonzi). Izbornik: Didier Deschamps.

BELGIJA (3-4-2-1): Courtois – Alderweireld, Kompany, Vertonghen – Dembele (od 60. Mertens), Fellaini (od 80. Carrasco), Witsel, Chadli (od 90. Batshuayi) – De Bruyne, Hazard – Lukaku. Izbornik: Roberto Martinez.