Francuska nakon 20 godina ponovno na svjetskome tronu, Hrvatska ipak druga

Francuska je novi svjetski prvak u nogometu. Nakon 20 godina čekanja Francuzi su ponovno na vrhu nakon što su u pravoj golijadi nadigrali Hrvatsku. U prvih 45 minuta “Vatreni” su pokazali kudikamo više, ali ipak otišli na odmor sa zaostatkom od jednoga gola. U nastavku su Francuzi čekali prilike iz kontri, te ih u dva navrata dočekali i na kraju rutinski riješili pitanje pobjednika.

Hrvatska je bolje ušla u finalni dvoboj s Francuzima, te u uvodnih desetak minuta radila veliki pritisak, ali su prave prilike ipak izostale. Rakitić je u 8. minuti po lijevoj strani lijepo proigrao Strinića koji ulazi u šesnaesterac, pokušava odigrati povratnu loptu, ali biva izblokiran, pa Hrvatska zarađuje samo prvi udarac iz kuta.

Rakitić je u 11. minuti dubinskom loptom proigrao Perišića, no lopta je ipak bila malo prebrza za hrvatskoga junaka iz polufinalnoga sraza s Englezima. I onda u 18. minuti prekid za Francuze na desnoj strani, ubačaj Griezmanna, a Mandžukić u skoku udara loptu, ali nažalost šalje iza Subašića i Francuzi iz “ničega” stižu do vodstva od 1:0.

Mandžukić je u 24. minuti ubacio s desne strane, a Rakitićev volej iz teške pozicije s 13-14 metara otišao daleko od gola. No, u 27. minuti Kante ruši Perišića s leđa na 30-ak metara i postaje prvi igrač s javnom opomenom.

Modrić je iz tog prekida ubacio loptu na desnu stranu, Vrsaljko glavom vratio u srce šesnaesterca, a Mandžukić spustio za Vidu koji pak ostavlja za Perišića koji majstorski ljevicom pogađa s 14 metara i poravnava na 1:1.

Griezmann je u 34. minuti ubacio loptu iz kornera, a Perišić igrao rukom poslije čega su uslijedile poduže konzultacije s VAR-om, na kraju je dosuđen kazneni udarac, a Griezmann sigurno pogađa i donosi novu prednost Francuzima.

Hernandez je u 41. minuti postao drugi francuski igrač sa žutim kartonom, a u 43. minuti Perišić je ponovno bio na udarcu, ovaj puta s lijeve strane dosta iskosa, pa je izblokiran, te je Hrvatska od svega toga zaradila samo korner. Uslijedila je serija od tri uzastopna Rakitićeva ubačaja iz kuta, a nakon posljednjega Vida je glavom šutirao pored gola, pa se na poluvrijeme otišlo s prednošću Francuza koji nisu gotovo ništa pokazali, ali su zabili dva gola i stekli prednost od 2:1.

Griezmann je prvi pokušao u nastavku susreta, ali njegov pokušaj sa 18 metara u 47. minuti završava u Subašićevom naručju. Već minutu kasnije izvrsno prolazi Rakitić i proigrava Rebića, uslijedio je sjajan šut ljevicom pod rašlje, ali i još ljepša obrana Huga Llorisa.

Francuzi su uzvratili u 52. minuti sjajnim prodorom Mbappea po desnoj strani kada prolazi pored Vide, ali odlično brani Subašić, a nedugo nakon toga nesvakidašnje scene, jer je netko od gledatelja utrčao u teren, pa je utakmica nakratko prekinuta.

Didier Deschamps je prvi mijenjao, jer je u 54. minuti Kante izašao, a ušao Nzonzi. U 59. minuti Francuzi stižu i do trećega pogotka, a samim time vrlo blizu osvajanja naslova svjetskoga prvaka. Modrić je izblokirao prvi udarac Paula Pogbe, ali ovom se odbila lopta, a nakon ponovljenog pokušaja nije bilo pravoga bloka i lopta je završila u Subašićevoj mreži.

Bilo je jasno da se Hrvatska teško može vratiti, a već u 65. minuti Francuzi zabijaju i četvrti zgoditak, ovaj put je Mbappe primio loptu na 20-ak metara, potegnuo i pogodio za već uvjerljivih 4:1, iako je dojam kako je tom prilikom možda i Subašić mogao bolje reagirati.

Ipak, u 69. minuti pritisak Mandžukića na Llorisa, ovaj ga pokušava driblati, ali Mandžukić mu zabija gol i ostavlja kakvu-takvu nadu. Zlatko Dalić se “sjetio” da ima pravo na zamjene, pa je u 71. minuti obavio prvu pruživši priliku Kramariću umjesto Rebića. Mijenjao je još jednom i francuski izbornik, te umjesto Matuidija ubacio Tolissa.

Kramarić u 78. minuti spušta loptu za Rakitića, ali veznjak Barcelone s vrha šesnaesterca šutira pored gola. Desetak minuta prije kraja obavljene su nove izmjene, pa je kod Hrvatske umjesto Strinića ušao Pjaca, a kod Francuza umjesto Girouda priliku dobio Fekir.

Pokušao je Rakitić još jednom iz daljine u 89. minuti, ali je otišlo to iznad suparničkoga gola. Vrsaljko je u sudačkome dodatku od pet minuta zaradio javnu opomenu, jedinu hrvatsku u ovome finalu, dok je s druge strane Pogba propustio priliku i za peti francuski gol. Ostalo je ipak tih 4:2.

MOSKVA – Stadion Luzhniki. Gledatelja: 78.000. Sudac: Nestor Pitana (Argentina). Finale SP: Hrvatska – Francuska 2:4 (1:2). Strijelci: 0:1 Mandžukić (18-autogol), 1:1 Perišić (28), 1:2 Griezmann (38-11m), 1:3 Pogba (59), 1:4 Mbappe (65), 2:4 Mandžukić (69). Žuti kartoni: Vrsaljko (Hrvatska), Kante, Hernandez (Francuska).

HRVATSKA (4-2-3-1): Subašić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić (od 81. Pjaca) – Brozović, Rakitić, Rebić (od 71. Kramarić), Modrić, Perišić – Mandžukić. Izbornik: Zlatko Dalić.

FRANCUSKA (4-2-3-1): Lloris – pavard, Varane, Umtiti, Hernandez – Kante (od 54. Nzonzi), Pogba – Mbappe, Griezmann, Matuidi (od 73. Tolisso) – Giroud (od 81. Fekir). Izbornik: Didier Deschamps.