FBiH prijete potresi, požari, poplave, ali je potpuno nespremna

Prostor Federacije BiH podložan je jakim potresima, velikim poplavama, visokim snježnim nanosima, posebno u planinskim dijelovima, odronima i klizanjima tla, povremenim sušama, kao i tučom i ledom, a u ljetnim mjesecima većim šumskim požarima. Ovo je zaključak federalne Vlade koja je prošli tjedan donijela odluku o procjeni ugroženosti Federacije BiH od prirodnih i drugih nesreća, kao i zaštiti stanovništva.

“Federalna uprava Civilne zaštite će primjerak procjene ugroženosti dostaviti svim federalnim ministarstvima, upravama i upravnim organizacijama zbog izvršenja zadataka koji su za njih utvrđeni. Također će ovaj dokument biti dostavljen svim vladama županija, načelnicima općina i gradonačelnicima zbog usuglašavanja svih pitanja važnih za organiziranje, funkcioniranje i razvoj sustava zaštite i spašavanja u FBiH”, stoji u zaključku Vlade.

Ovo je prvi put da federalna Vlada barem načelno raspravlja o ovoj problematici i traži preventivne mjere na svim raznima vlasti. Nedavno su američki stručnjaci, kako piše dnevnik “The New York Times”, upozorili da prostoru zapadnog Balkana, prije svega se misli na BiH i Srbiju, prijete još veće poplave od onih koje su se dogodile u svibnju. Opomena iz svibnja ove godine bila je razlog da federalna Vlada i njezine institucije naprave procjene mogućih nesreća u odnosu na specifičnosti okoliša u zahvatu hidroakumulacija, klizišta, potresa… “To obvezuje na dodatno i konkretno procjenjivanje osjetljivosti i podložnosti na sve opasnosti i rizike kritičnih točaka i objekata prema suvremenim standardima o sigurnosti i na poduzimanje konkretnih mjera u cilju poboljšanja spremnosti i odgovora na nesreće”, kaže se, između ostalog, u usvojenom dokumentu.

Spomenimo da je Vijeće ministara BiH još 2011. napravilo veliki elaborat pod nazivom “Procjene ugroženosti BiH od prirodnih i drugih nesreća”. U njemu je naglašeno da za buduća planiranja razvoja institucijama treba omogućiti kvalitetan znanstveno-istraživački rad, osposobiti ih za kvalitetniji operativni rad u segmentima monitoringa vremena, analizi i prognozi, klimatologiji, agrometeorologiji i hidrologiji, prognostičkom i klimatološkom modeliranju te razvoju modernog sustava upozoravanja koji već postoji u Europskoj meteorološkoj zajednici. Spomenuti dokument ostao je “mrtvo slovo na papiru” jer je od navedenog malo ili ništa nije napravljeno.

(Vecernji.ba)

Zadnje dodano

  • Business
  • Vijesti

Rekordan broj novih stanova u BiH

U prvom kvartalu 2025. godine broj završenih stanova u Bosni i Hercegovini je 914, što…

1 sat prije
  • Vijesti

Dodik ponovno ponudio minerale: “To su strateški resursi, vrijede 100 milijardi dolara”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u srijedu je na posebnoj sjednici Narodne skupštine RS opet…

1 sat prije
  • Vijesti

Sastanak u Ljubuškom: ŽZH prva u FBiH krenula u izradu Strategije civilnog društva

[gallery ids="759057,759058,759059,759060,759061,759063,759064,759065,759067,759069,759066,759068"] U hotelu Bigeste u Ljubuškom u srijedu je održan uvodni sastanak i radionica…

1 sat prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Tamni podočnjaci? Ovo su provjereni trikovi za svježiji pogled

Izgledate iscrpljeno? Krivci su često tamni podočnjaci i natečenost oko očiju. Donosimo provjerene trikove, koji…

1 sat prije
  • Magazin
  • Showbiz

Baby Lasagna: Spreman sam očinstvo staviti ispred karijere

Marko Purišić, poznatiji kao Baby Lasagna, u podcastu Ive Kraljević govorio je o braku sa…

2 sata prije
  • Nogomet
  • Sport

Za sve su krive društvene mreže: Stigla prijava za Marka Livaju

U 35. kolu SuperSport HNL-a nogometaši Hajduka srušili su favoriziranu Rijeku na Poljudu i dodatno…

2 sata prije