Foto: Pixabay
Dok svakodnevno otkrivamo nove informacije o dalekim zvijezdama, galaksijama i crnim rupama, evo nekoliko fascinantnih činjenica o svemiru koje će vas ostaviti bez daha.
Svemir nije tiho mjesto
Iako svemir ne prenosi zvuk poput zemaljskog okoline, nije potpuno tih. Svemir je ispunjen različitim elektromagnetskim valovima, uključujući radiovalove, rendgenske zrake i mikrovalove. NASA je čak snimila “zvukove” iz svemira i pretvorila ih u zvučne datoteke koje možete čuti.
Sunce je ogromno
Sunce je gotovo 109 puta veće od Zemlje i čini 99,86% ukupne mase Sunčevog sustava. U njegovom središtu odvijaju se termonuklearne reakcije koje stvaraju ogromne količine energije i svjetlosti.
Crne rupe nisu “rupe”
Unatoč svom nazivu, crne rupe nisu stvarne rupe. To su područja u svemiru gdje gravitacijsko polje postaje toliko snažno da ni svjetlost ne može pobjeći iz njih. Crne rupe mogu biti različitih veličina, od malih do supermasivnih, poput one u središtu naše galaksije.
Postoji bilijuni galaksija
Procjenjuje se da u opaživom svemiru postoji više od 2 bilijuna galaksija. Naša Mliječna staza je samo jedna od njih, a svaka galaksija može sadržavati stotine milijardi zvijezda.
Zvijezde umiru i eksplodiraju
Zvijezde nisu vječne. Kada zvijezda potroši svoje gorivo, može doći do nuklearne eksplozije koja se naziva supernova. Ove eksplozije mogu privremeno sjati svjetlije od cijele galaksije.
Crni kozmički oblaci
Postoje regije u svemiru poznate kao “crni kozmički oblaci” gdje nema svjetlosti niti vidljivih objekata. To su područja gdje se formiraju zvijezde, ali su prekrivena debelim slojem prašine koja apsorbira svjetlost.
Svemir se širi
Svemir se neprestano širi. Ovaj fenomen otkrio je astronom Edwin Hubble 1920-ih godina. To znači da se udaljenost između galaksija povećava s vremenom.
Svemirsko vrijeme je drugačije
Vrijeme u svemiru odvija se drugačije nego na Zemlji zbog Einsteinove teorije relativnosti. Astronauti koji putuju velikim brzinama ili su izloženi snažnom gravitacijskom polju doživljavaju promjene u vremenskim mjerenjima u usporedbi s ljudima na Zemlji.
Svemirsko smeće
Postoji velika količina svemirskog smeća oko Zemlje koje uključuje stari satelite, rakete i dijelove svemirskih letjelica. Ovo smeće može predstavljati prijetnju za svemirske misije i satelite.
Mogućnost života izvan Zemlje
Astronomi traže znakove života na drugim planetima i mjesecima u našem Sunčevom sustavu i izvan njega. Otkrića poput potencijalno žive vode na Marsu i egzoplaneta u “životnom zoni” potiču nadu da bi život mogao postojati negdje drugdje u svemiru.
Svemir je inspirirao generacije istraživača i fascinira nas svojom veličinom i složenošću. Kroz istraživanje i tehnološke inovacije, nastavljamo otkrivati nove tajne ovog ogromnog i nepreglednog prostora, što nas vodi prema boljem razumijevanju našeg mjesta u svemiru.
(www.jabuka.tv)
Postupanje županijskog inspektora Spahića bilo je nenadležno i nezakonito, a javne reakcije „Mostarskog kruga“ bazirane…
U najnovijoj epizodi popularnog kviza "Potjera", koji se emitira na Hrvatskoj radioteleviziji (HRT), jedno od…
TTK METALS d.o.o. – NATJEČAJ ZA POSAO (dio grupacije TT Kabeli d.o.o.) Pozicija: Voditelj nabave…
Utakmice posljednjeg 36. kola HNL-a, koje direktno odlučuju o prva četiri mjesta, igrat će se…
Zmija koja se u ponedjeljak navečer uvukla u jedan od stanova u Konjicu izazvala je…
Hrvatski kapetan i veznjak Real Madrida Luka Modrić (39) blizu je novom produljenju ugovora s…
Komentari:
Sada već tisuće fizičara i kvantnih fizičara govore da živimo u SIMULACIJI. Kompjuterskoj simulaciji. Koliko god je teško zamisliti( meni isto). Ali to sve više znanstvenika potvrđuje.... o tome naravno nema riječi u medijima....
Ne znam odakle ti ta ideja, ali definitivno ''tisuce fizicara i kvantnih fizicara'' to ne govore. A i da ne govore, daleko su komentatori jabuke.tv od bilo kakvog shvacanja te problematike