Evo zašto je FK Sarajevo uvijek u tolikom strahu pred utakmice sa Širokim Brijegom

Nogometaši Širokog Brijega u dosta boljem raspoloženju dočekuju večerašnji derbi 8. Kola Premijerlige BiH od svoga domaćina FK Sarajevo. Nakon uvodnih sedam kola imaju pet bodova više na svom kontu, iako su objektivno i Širokobriježani, bar onako potajno, očekivali veći “ulov”, a da i ne govorimo za “Bordo” momčad koja je već doživjela tri poraza na domaćem travnjaku (Zrinjski, GOŠK, Željezničar), no dolaskom Husrefa Musemića na mjesto šefa stručnog stožera napokon su slavili prvu domaću pobjedu (Vitez), te se nadaju nastavku pobjedničkog niza i protiv Širokog Brijega.

A Široki Brijeg je momčad s kojom kroz povijest PL BiH imaju daleko najnegativniji skor. U dosadašnjih 30 utakmica Sarajevo je zabilježilo 9 pobjeda uz 5 remija i čak 16 poraza uz gol razliku 38:43. Posebno neuspješne Sarajlije su u njihovim međusobnim dvobojima na Pecari gdje su u 15 utakmica izvukli tek dva remija!

Na Koševu je kudikamo druga priča gdje je Sarajevo slavilo u 9 navrata, a po tri susreta završila su neodlučenim ishodom, te pobjedama Širokog Brijega. Zadnja tri prvenstvena sraza na Koševu završavala su pobjedama domaćina, no u sedam prethodnih sezona domaćin je slavio samo 2 puta, dok je Široki Brijeg bio bolji u 3 navrata uz 2 remija. Možemo slobodno kazati kako je to bilo vrijeme “nabijanja kompleksa” sarajevskom velikanu od premijerligaša “sa sela“!

Slično se nešto dogodilo i prošle sezone u finalu Kupa BiH, premda je u prvenstvenim susretima prošle sezone uspješnije bilo Sarajevo. Naime, na Koševu je domaćin slavio sa 2:0 golovima Anela Hebibovića u 7. i Saše Novakovića u 70. minuti, dok je na Pecari bilo neodlučenih 2:2. Boris Pandža je u 2. minuti doveo Široki do prednosti, ali su gosti golovima Novakovića u 20. i Nermina Crnkića u 38. minuti kreirali preokret, a za konačnih 2:2 u 55. minuti pogodio Luka Menalo.

Sezonu ranije Zvonimir Kožulj je bio strijelac prekrasnog gola na Pecari za pobjedu Širokog Brijega 1:0, a vodili su Širokobriježani i na Koševu zgoditkom Wagnera, međutim Sarajevo je preko Leona Benke i Miloša Stojčeva kreiralo preokret i slavilo sa 2:1.

Zanimljivo je pogledati kako su strijelci u zadnjih pet pobjeda Širokog Brijega protiv Sarajeva na Pecari bivali sada sve bivši igrači ovog kluba. Prije Kožulja, dakle u sezoni 2014/15. za pobjedu od 1:0 zabio je Ivan Buhač, u sezoni 2013/14. dvostruki strijelac u slavlju od 2:0 bio je Mirko Marić, odnedavno igrač Osijeka, a u sezoni 2012/13. golovima Krešimira Kordića ova momčad je kreirala preokret i pobijedila 2:1. U sezoni 2011/12. Dalibor Šilić (danas sportski direktor kluba) zabio je prvi, a Argentinac Juan Manuel Varea preostala dva gola za pobjedu od 3:1.

Upravo u toj sezoni dogodila se druga pobjeda Širokog Brijega na Koševu kada je Damir Džidić bio strijelac jedinog gola za pobjedu 1:0. Naime, slavili su Širokobriježani i u sezoni 2008/09. sa 2:1, te u sezoni 2013/14. istim rezultatom kada je Šilić u 93. minuti zabio eurogol za tu zadnju pobjedu ove momčadi na Koševu. Zadnju dakako prvenstvenu, jer su još itekako svježa sjećanja sa završnice prošlosezonskog Kupa i pobjede na Koševu 1:0 kada je Joja Barišić zabio onaj zlata vrijedan gol, koji je na kraju krajeva i odveo Širokobriježane u Europu.