Foto: Freepik
U 29 slučajeva, od 45 kontrola, utvrđene su greške.
Iako su izmjene Zakona o ugostiteljstvu stupile na snagu početkom ove godine i prvi put je posebno definirano pružanje usluga u ugostiteljskim objektima – salonima za posebne prilike, iz Inspektorata Republike Srpske za Nezavisne novine ističu da postotak neurednih kontrola jasno govori da je ovo pitanje potrebno još preciznije definirati, kao i same alate koji su inspektorima neophodni za efikasno vršenje nadzora.
Svadbeni saloni kao ugostiteljski objekti koji ne rade na dnevnoj razini do sada nisu bili posebno definirani zakonom, što je dalje otvaralo niz pitanja u vezi s obavezama ovih ugostitelja. Rad ugostiteljskih objekata koji se koriste za posebne prilike, svadbenih salona, definitivno je pitanje koje se moralo dodatno regulirati zakonom, jer je koncept njihovog rada značajno drugačiji u odnosu na sve ostale ugostiteljske objekte, istaknuli su iz Inspektorata objašnjavajući da je riječ o objektima koji ne rade na dnevnoj razini i s tim u vezi i nemaju stalno zaposleno osoblje.
Iz ove ustanove navode da fizičke osobe koja organiziraju proslave u skladu sa svojim željama i potrebama ugovaraju i različite ponude hrane i pića, koje moraju biti adekvatno evidentirane u poslovnim knjigama subjekta u pogledu dokaza o podrijetlu robe.
Tu je i pitanjue način radnog angažuranja osoblja, konobara, kuhara i drugih, izdavanja računa za izvršenu uslugu, plaćanja poreza, što i nije naša nadležnost, ali je neizostavni dio ove priče, istaknuli su za Nezavisne novine iz Inspektorata Srpske dodajući da svojim kontrolama inspektori ne prekidaju veselje mladencima, a ni gosti ne znaju da je kontrola u tijeku, jer je odgovorna osoba u kontroli vlasnik salona i komunikacija Inspektorata RS se odvija prema njemu.
Da postoje određene poteškoće prilikom implementacije zakona, kao i potreba da se donesu nova pravila, smatra i Goran Kurtinović, član Upravnog odbora Udruženja poslodavaca ugostiteljstva i turizma Republike Srpske “Horeca”, koji u razgovoru za Nezavisne novine ističe da su održali nekoliko sastanaka s nadležnim ministarstvom i Inspektoratom u vezi s tim pitanjem.
Svadbeni saloni sada rade po Zakonu o ugostiteljstvu i trebali bi raditi kao i svaki restoran. To je teško u svadbenim salonima. Sada je u prijedlogu da se pravi uredba o događajima gdje bi specifičnosti ušle u proceduru i pojednostavile se. Do tada je prijelazno rješenje da se radi po ovom zakonu, koji je sada važeći, i objašnjeno je za što nema tolerancije i za što se izriču kazne trenutačno.
To je sa sanitarne strane da svi radnici moraju imati sanitarne knjižice, da roba koja se služi mora imati podrijetlo i račune odakle dolazi i da se kroz fiskalne blagajne provede događaj, navodi Kurtinović dodajući da je velika odgovornost, odnosno da je teško da svadbeni saloni preuzmu odgovornost na sebe kada je u pitanju glazba, dekoracija ili fotograf u smislu utvrđivanja imaju li sve potrebne dozvole. Kako navodi, s njima obično ne pregovaraju vlasnici salona, već mladenci.
Mislim da idemo u rješavanje tih problema. Inspektorat se stavio maksimalno na raspolaganje ugostiteljima, rekao je Kurtinović za Nezavisne novine.
Prema njegovim riječima, reguliranjem svadbi kroz uredbu o događajima bi se riješili trenutni problemi, a kako kaže Kurtinović, ugostitelji stoje na raspolaganju za pronalazak rješenja i otklanjanje svih nedoumica, zaključuju Nezavisne novine.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)
Tottenham je novi osvajač Europa lige. U finalu u Bilbau momčad Angea Postecogloua pobijedila je…
Josip Juranović (29), hrvatski reprezentativac i trenutno igrač Union Berlina, našao se na meti nekoliko…
U prvoj polufinalnoj utakmici košarkaškog prvenstva BiH ekipa HKK Široki remizirala je u gostima protiv…
FIFA je službeno potvrdila da će se početkom lipnja otvoriti dodatni prijelazni rok za sve…
U Mostaru su danas potpisani ugovori o implementaciji poticajnih financijskih sredstava za projekt "Izgradnja poduzetničkih…
U Metkoviću su u srijedu uhićeni porezni inspektor i zaposlenik tvrtke kojoj je poreznik trebao…
Komentari:
Dosad napisano kazni u iznosu od 60000km. Hahaha. Kakvi neradnici su ti inspektori ili lopine. Samo bi u hercegovini za jedan vikend naposali bar toliko kazni. Na prste jedne se mogu nabrojati poslodavci koji izdaju fiskalni racun,a na prste druge ruke medjugorski iznajmljivači.
To su mafijaši koji su u talu s inspektorima i utaje najviše poreza i doprinosa .60 KM stolica puta 500 to je 30 tisuća..puta 70 minimum godišnje to je 2,1 milijun KM.
Radi u svakom salonu 30 osoba( konobari,kuhari,nabava,čistačice) a prijavljen samo jedan ili dva.Halooo o čemu vi pišete?
Uzmite im koliko prijave prometa godišnje i koliko ne plate doprinosa.Na te marze koje imaju itd minimalno utaje sve skupa 50 posto to znači oko milijin maraka.Inspektori zato imaju stanova ko i priči,bazene pa čak i jahte.Točka.
U nas je sv živo korumpirano, pa i inspektori i iznajmivači usluga u svadbenim salonima. Isto je u promtu, građevinarstvu, cijelom ugostiteljstvu, trgovini itd.
Godinama se peru pare kroz salone..
Sve na crno..
Par ih prijavljenih i po par svatova prijave..
Treba ih sve postroiti i precesljati
Nema niko hrabrosti
Pogledajte samo bahate vlasnike
Lako je za papirine ima toalet papira nek hranu kontrolisu pusti mladence i onako im nista ne osta .Stolice sve skuplje hrana losija ciste strane magacine kad ti donesu jsnjeciju glavu velika ko u dinosaura a snicle sve leteci odred.