Naime, iako je poznato da napajanje iz usmjerivača i televizora troši električnu energiju i kada uređaji nisu uključeni, kabel za punjenje, također, troši struju i kada na njega nije spojen mobitel.
Prema uredbi EU-a, napajanja smiju trošiti maksimalno do 51 vata električne energije. U stanju pripravnosti, potrošnja energije uređaja može biti 0,3 vata. Ako je kabel za punjenje pametnog telefona uključen u utičnicu nekoliko sati dnevno, a da ne puni uređaj, tada se troši do 2,5 kilovatsati električne energije (kWh) godišnje. Uz cijenu električne energije od oko 40 centi po kWh, to je jedan euro. Ipak, ako je riječ o više kablova za punjenje koji su uvijek uključeni u kućanstvu, trošak raste, prenosi Fenix magazin.
Uz punjače za mobitele, često su uvijek pod naponom i agregati ili stanice za punjenje prijenosnih računala, igraćih konzola ili drugih uređaja. U uštedi električne energije mogu pomoći, primjerice, višestruke utičnice s prekidačem.
Osim što troše električnu energiju, uključeni strujni adapteri i punjači mogu postati i opasni ako se pregriju. Neispravni uređaji mogu uzrokovati iskre, a time i požar.
(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)
Došao je kraj jednoj od najdužih transferskih saga ovog ljeta, Ante Rebić koji je trenutačno…
Poznate su sve momčadi koje će igrati nokaut fazu natjecanja mjesnih zajednica Grada Mostara u…
Godinama su preporuke za vozače električnih automobila bile jasne: nježno ubrzavajte, izbjegavajte česta punjenja na…
Federalni zavod za programiranje razvoja objavio je izvješće o gospodarskim trendovima u prvom kvartalu (siječanj…
Široki i Posušje remizirali su 1:1 u susjedskom ogledu koji je u subotu navečer odigran…
Nakon što je s pjesmom "Poison Cake" predstavljao Hrvatsku na Eurosongu 2025. u švicarskom Baselu,…
Komentari:
Znači samo par eura godišnje, nek' troši