Evo kako prehrana umanjuje rizik od bolnog bubrežnog kamenca

Svaka deseta osoba će se tijekom života nositi s bubrežnim kamencem, ali možda postoji način kako zaštititi svoj organizam.

Bol koju izaziva bubrežni kamenac mnogi navode kao najgoru koju su ikada osjetili, što je razlog više za prevenciju. Iako prehrana ne garantira stopostotnu zaštitu, svakako umanjuje rizik od ove bolesti, a nutricionisti imaju nekoliko savjeta koji mogu biti korisni.

Kako nastaje bubrežni kamenac?

Uzrok su spojevi koji se inače nalaze u urinu. U stanju su obraditi kristale koji se spajaju u grudice veličine zrna pijeska ili šljunka. Sitniji kamenčići mogu biti neprimjetno izbačeni, ali problem predstavljaju veći komadi koji se kreću urinarnim traktom.

U većini slučajeva, usprkos jakoj boli, kamen se izbacuje iz organizma bez nanošenja značajne štete i to uz primjenu prepisanih lijekova koji pomažu proces izbacivanja kamenca. Ipak, moguće su i rijetke komplikacije koje iziskuju kiruršku intervenciju.

Koje osobe su najpodložnije ovom problemu?

Svaka deseta osoba se u jednom trenutku tijekom svog života nosi s ovim problemom. Muškarci su dvostruko podložniji nego žene. Bubrežni kamenac se obično javlja kod osoba starijih od 30 godina, ali nije nemoguće da se javi i kod mlađih. Tko je jednom bolovao od bubrežnog kamenca, ima veći rizik od ponovne pojave.

Riječ je o pojavi koja je često nasljedna, što znači da postoji veća vjerojatnost pojave bubrežnog kamenca ako su vaši roditelji, brat ili sestra i sami imali taj problem. Osim genetske predispozicije, pojedine navike u prehrani mogu doprinijeti pojavi bubrežnog kamenca.

Kako možemo preduhitriti bubrežni kamenac?

Nutricionisti preporučuju veći unos vode, jer se tako bubrezi ispiru od spojeva koji prijete prerasti u grumene. Također, previše soli prijeti da se nakupi u urinu, pa je preporučljivo ograničiti unos ove namirnice.

Redovan unos voća i povrća nije naodmet, jer podiže nivo pH vrijednosti urina, što dalje doprinosi prevenciji bubrežnog kamenca. S druge strane, bjelančevine je najbolje umjereno unositi, jer one smanjuju razinu pH vrijednosti urina. Dobra vijest je što su mnoge biljke izuzetno zdrav izvor proteina, leće, orašasti plodovi, mahunarke, itd., piše Scientific American, prenosi Klix.ba.

Jedan od osnovnih faktora rizika je niska razina kalcija u organizmu. Ova činjenica na prvi pogled možda zvuči iznenađujuće, jer je i sam bubrežni kamenac bogat kalcijem. Zapravo, povišenim unosom kalcija se smanjuje mogućnost da on završi u urinu, a najbolji izvor kalcija su mliječni proizvodi, zeleno povrće, tofu sir i konzervirana riba.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Crna kronika
  • Vijesti

17 policajaca uhićeno u velikoj akciji FUP-a

Policijski službenici Federalne uprave policije u srijedu su pod nadzorom Županijskog tužiteljstva Unsko-sanske županije proveli…

5 minuta prije
  • Glazba
  • Zabava

Mostar Summer Fest za djecu s posebnim potrebama: Pridruži se akciji “Zajedno doniramo više!”

Mostar Summer Fest donirat će 50% prihoda od svih prodanih ulaznica u razdoblju od 21.…

23 minute prije
  • Nogomet
  • Sport

Manchester City podiže spomenik Kevinu De Bruyneu

Manchester City je objavio da će Kevinu De Bruyneu podignuti spomenik ispred njihovog stadiona. Legendarni…

43 minute prije
  • Nogomet
  • Sport

Admir Adžem je novi trener Željezničara

Bosanskohercegovački stručnjak i legenda Željezničara Admir Adžem (52) novi je trener Plavih s Grbavice. Adžem,…

1 sat prije
  • Nogomet
  • Sport

Livaju samo 90 minuta dijeli od rekorda SHNL-a

Marko Livaja zabio je 19 prvenstvenih golova u ovoj sezoni i ne dogodi li se…

1 sat prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Česta konzumacija piletine povećava rizik od raka probavnog sustava i smrtnosti?

Iako piletinu često smatramo zdravijom alternativom crvenom mesu i ključnom namirnicom mediteranske prehrane, novo talijansko…

2 sata prije