Saborski zastupnik koji je i zastupnik u Skupštini Vijeća Europe Davor Ivo Stier istaknuo je kako prihvaćena rezolucija o BiH u prvi plan ističe trenutačno najvažniji prioritet, a to je izmjena Izbornoga zakona bez koje je jasno istaknuto kako će zemlja zapasti u teško stanje blokade.
Najvažnije je da fokus ove rasprave nije otišao u pogrešnom smjeru. Istaknut je značaj izmjena Izbornoga zakona, a posljedično i Ustava BiH. U tome smislu zastupnici iz Hrvatske pomogli su BiH, a pokazalo se kako su zahtjevi bh. Hrvata u pogledu legitimne zastupljenosti apsolutno opravdani, rekao je Stier, piše Večernji list BiH.
Stier je objasnio kako je za BiH vitalno važno osigurati legitimno zastupanje, a što je isticano i u ranijim rezolucija koje su donošene i u Europskom parlamentu.
Dok pozdravlja napredak načinjen u brojnim oblastima u BiH nakon prihvaćanja svojih preporuka 2025. (2013.), Parlamentarna skupština Vijeća Europe ostaje zabrinuta zbog izostanka napretka u oblasti reforme Ustava, ali i reforme Izbornoga zakona, što prijeti političkoj stabilnosti zemlje, navodi se iz Skupštine VE.
Kako dalje navodi Večernjak, na jednak način upozorava se i na opasnost od potpune blokade zemlje u slučaju da se ne izmijene odredbe Izbornoga zakona sukladno presudi Ustavnoga suda, i to najkasnije šest mjeseci do održavanja općih izbora.
Parlamentarci su također istaknuli žurnu potrebu za provedbom odluke Ustavnoga suda BiH o sastavljanju Doma naroda Parlamenta Federacije BiH prije održavanja izbora, dok s druge strane postoji ozbiljan rizik da će biti blokiran izbor Vlade na razini FBiH i države nakon predstojećih izbora. Oni su također izrazili žaljenje zbog toga što nacionalistička i etnička retorika još uvijek dominiraju političkim diskursom u zemlji, navodi se.
Posebnim problemom ističe se sam Grad Mostar u završnom dokumentu rezolucije na koju su prihvaćena dva amandmana.
Za Skupštinu je jako problematično što se ne može pronaći politička volja kod vlasti kako bi se okončalo situaciju prema kojoj su građani Mostara onemogućeni izraziti svoje pravo na biranje predstavnika u Gradsko vijeće tijekom posljednjih osam godina, navodi dokument.
Vijeće Europe, čija je BiH punopravna članica dugi niz godina, ističe zabrinutost i zbog činjenice da Republika Srpska još uvijek nije ukinula odredbe Ustava prema kojima još formalno postoji smrtna kazna, dok Federacija BiH nije promijenila odredbe o Instituciji ombudsmana koja je ukinuta 2008. godine.
Istodobno, u četiri županije još uvijek nisu izmijenjene odredbe Ustava kako bi se zajamčio konstitutivan status Srba koji tamo žive. Prihvaćen je i zaključak te izražena zabrinutost zbog nepoštivanja presuda Ustavnoga suda, posebice od vlasti u Republici Srpskoj, jednako kao i neprovođenje odluke koja se tiče samoga Grada Mostara, dodaje Večernji.
Izražava se zabrinutost i zbog teškoga stanja javnih medija i nedonošenja zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma.
(www.jabuka.tv)
Europska unija mogla bi postati svjetski predvodnik u ograničavanju društvenih mreža djeci. Prijedlog, koji predvodi…
[gallery ids="759432,759431,759434,759433,759435"] Jak vjetar koji je u četvrtak poslijepodne počeo puhati u Doboju uzrokovao je…
Kineski proizvođač automobila BYD prvi je put prodao više električnih vozila u Europi nego Tesla,…
Osjećate li se iscrpljeno već sredinom radnog dana? Možda je vrijeme da uvedete kratke, ali…
Policijska uprava Mostar priopćila je u četvrtak da tradicionalna organizirana šetnja maturanata gradom nije dopuštena…
Hrvatski kapetan Luka Modrić (39) oprostio se od Real Madrida, a španjolski list Relevo piše…