Europska unija objavila je da bi svako kućanstvo u Europi trebalo imati trodnevni pribor za preživljavanje u kriznim slučajevima, uključujući flaširanu vodu, konzerviranu hranu, svjetiljku, toaletni papir i osobne dokumente.
Pored pravljenja zaliha, građanima širom Europe savjetuje se da izrade “kućni plan za hitne slučajeve” kako bi mogli prebroditi prva 72 sata krize, “uključujući mogućnost oružane agresije na države članice”, prenosi Al Jazeera.
Sukob u Ukrajini, pandemija COVID-19, koja je brutalno razotkrila nedostatak sposobnosti odgovora na krize u zemljama članicama EU-a, i neprijateljski stav Trumpove administracije prema Europi natjerali su kontinent da preispita svoje slabosti i poveća izdvajanja za obranu i sigurnost.
Europska komisija upozorila je u srijedu da se Europa suočava sa sve većim prijetnjama, “uključujući mogućnost oružane agresije na države članice”, nakon što je objavila plan od 30 koraka za svojih 27 glavnih gradova u cilju jačanja njihove spremnosti za krize i provođenje mjera za ublažavanje njihova utjecaja.
Nova stvarnost zahtijeva novu razinu pripravnosti u Europi, rekla je predsjednica Komisije Ursula von der Leyen. Naši građani, države članice i poduzeća trebaju prave alate za djelovanje kako bi spriječili krize i reagirali brzo kada dođe do katastrofe.
Europska unija ponovno je naglasila da će u budućnosti organizirati “dan nacionalne pripravnosti“, ali da datum još nije određen. Cilj je “uključiti lekcije o pripravnosti u školske programe” kako bi se Europa pripremila za sljedeću krizu, bilo da je riječ o pandemiji, prirodnoj katastrofi, kibernetičkom napadu ili ratu.
Prijedlozi EU-a pozivaju nacionalne vlade da izrade planove civilne zaštite i “ojačaju koordinaciju između civilnih i vojnih vlasti” kako bi se osiguralo “neometano funkcioniranje ključnih društvenih funkcija” kao što su zdravstvo, promet, pitka voda, telekomunikacije i javna uprava.
Brojne europske zemlje izrađuju nacionalne planove po uzoru na dugogodišnje nordijske modele pripravnosti i otpornosti na krize. Vodič za preživljavanje bit će poslan svim Francuzima tijekom ovog ljeta, a Belgija je već pokrenula web-stranicu s popisom opreme za hitne slučajeve koji se može isprintati.
Trodnevni paketi za hitne slučajeve uključuju vodu, nekvarljivu hranu, lijekove, radio na baterije, svjetiljku, novac, društvene igre, osobne dokumente, pribor za prvu pomoć, švicarski vojni nož, odjeću i higijenske potrepštine.
Ova inicijativa slijedi upozorenja bivšeg finskog predsjednika Saulija Niinistöa, u izvješću koje je naručila EU objavljenom u listopadu, da je Europa svoju sigurnost uzela zdravo za gotovo od kraja Hladnog rata i da je sada u opasnosti.
(Fena)
Druga večer Carlsberg Street Food Festa u Širokom Brijegu okupila je velik broj posjetitelja, i…
[gallery ids="777118,777113,777123,777115,777114,777112,777119,777108,777116,777110,777100,777099,777098,777117,777120,777122,777121,777111,777109,777107,777097,777106,777104,777103,777102,777101,777105,777096"] Nogometaši Širokog Brijega i Posušja remizirali su 1:1 u ogledu 1. kola…
Snažno nevrijeme zahvatilo je danas poslijepodne Karlovac, gdje su vatrogasci intervenirali na četiri lokacije zbog…
HNK Hajduk Split službeno je predstavio novo stopersko pojačanje – 22-godišnjeg Rona Raçija, koji u…
Kompanije u vlasništvu Petra Ćorluke, kojeg često nazivaju prvim hercegovačkim milijarderom, nastavljaju s rastom zahvaljujući…
Jedna od najcjenjenijih ratnih serija svih vremena, Združena braća (Band of Brothers), ponovno privlači pozornost…
Komentari:
Šta Usrulja kaže šta će biti nakon trećeg dana?
Treći dan su već Rusi tu i dijele pakete sa hranom.
ne kenjajte vise
Usrulja von der Plenkovich
Pohlepna baba
Ne volim je vidjeti ni na fotografiji.
E da je narod pametan kao što nije.
Sve ih treba bojkotorati.
Eto, jedna prednost zivota u malom gradicu/selu ako je izvanredna situacija, uvik se moze otic po vodu na rijeku, zapalit vatra u kuci ili ispred kuce, skuvat rucak, ispec kruv, obavit nuzdu u prirodi, naci hranu u prirodi, ako se jos ima vrt jos bolje.
Selo je u tom smislu uvijek imalo prednost pred gradom. Ali ako je rat ili kriza svugdi je tesko.
A ovi pohlepni politicari samo da im je rat, jasno, ta ne ginu njihova djeca, a oni na kraju jos bogatiji nakon rata i krize.
11.22,
Iz koje bi ti rijeke donijela vodu kad su vode zagađene kemijskim otpadnih vodama i kanalizacijom.
Ni vrt ne valja zazivati takvom vodom oboli se.
A današnje žene ne rade skoro pa ništa ,dostava radi
muški šute i u majke a mogle bi peći kruh,kolače ,kuhati ručak .. jer kad kupiš samo namirnice I kuhaš isplatilo se uvijek,a svoj trud ne računaš a vrjedniji je od ipak skupih namirnica.
Ako naručiš tortu najjeftinije je 65 KM pa preko 100 KM i više a nejesitjva po meni,
Kg kolača 30 KM, a vreća brašna 25KM.Zato tko je vrijedan radite.
Za 18:27 iz izvora u Borku npr.
A najveći kuhari i pekari su muškarci, nema razloga da i kod kuće svaki muškarac ne bi trebao moći ispeć kruh ili skuvat jestiv ručak. Ali to nije tema.
nemojte nas vi savjetovat svega vam. kad je nama trebala pomoc gurali ste nam slobu, i francuzi i englezi i talijani. da nam rus nisu prodali oružje nikad se nebi cetnika oslobodili. uveli embargo a jna i srbi do zubi naoruzani
Svoj stav prema mogućnosti hrvatske neovisnosti iskazao je Zapad uvođenjem embarga EEZ na uvoz oružja u SFRJ 5. srpnja 1991. godine - u situaciji kada je međunarodna zajednica lako mogla vidjeti da je srpska strana izrazito dobro naoružana oružjem JNA i Teritorijalne obrane (uključujući tu i oružje Teritorijalne obrane same Hrvatske), dok Hrvatska ima tek nešto pješačkog naoružanja.
Programirano širenje kaosa i stvaranje privida o ruskoj opasnosti. Stoka šuti i sve to guta,ko i vakcinu
A nesmim masno jest , rekao mi doktor, sta onda pripremit?