U subotu, 12.10.2013. godine održana je praktična radionica na lokaciji “vrelo Borak” u Širokom Brijegu u sklopu projekta “RoofOfRock”, financiranog od strane EU kroz program IPA Adriatic CBC 2007-2013. Praktična radionicu o mogućnostima i načinima ugradnje pločastog vapnenca u različite objekte organizirala je udruga EKO-ZH u suradnji sa Razvojnom agencijom Županije Zapadnohercegovačke-HERAG.
Ukupna vrijednos projekta “RoofOfRock” je 2.278.133,31 €, a pored HERAG-a koji provodi aktivnosti sa BiH strane u iznosu od 172.233,00 €, partneri na projektu su iz Slovenije Slovenski geološki zavod, Univerzitet Primorska, Znanstveni i istraživački centar iz Kopra, te Regionalni park Škocjanske Jame, iz Hrvatske razvojne agencije ZADRA, RERA S.D, DUNEA i IDA, a iz Italije Geoznanstveni odjel univerziteta u Trstu i Općina San Dolrigo Della Valle.
Ravnatelj HERAG-a gosp. Ivan Jelčić je u uvodnom izlaganju ukratko predstavio projekt, kojem je glavni cilj kroz zajednički pristup i metodologiju demonstrirati i promovirati pravilan odabir i održivo korištenje građevnog kamena u krškom području Jadranske obale, s naglaskom na pločasti vapnenac.
Ispred udruge EKO-ZH gosp. Vjekoslav Draškić je posjetitelje odveo na obilazak lokacije i restauriranih objekata, dok je gosp. Radoslav Dodig održao predavanje na temu “Pločasti vapnenac kao građevni materijal-njegova upotreba kroz stoljeća”.
Korištenje pločastog vapnenca kao tradicionalnog građevinskog materijala očuvalo se do današnjih dana i daje poseban pečat Jadranskoj obali. Međutim, nedostaju jasne smjernice na području prostornog uređenja, urbanizma, građevine te očuvanja prirodne i kulturne baštine za održivo iskorištavanje i korištenje tog kamena kao građevinskog materijala, za njegovo očuvanje sa stajališta prirodne vrijednosti te očuvanje objekata i materijala kao kulturne baštine. Posljedice su neodgovarajuće iskorištavanje građevinskog kamena i time oštećivanje ili čak uništavanje kako nalazišta tako i karakterističnih kamenih arhitektonskih elemenata objekata.
Ovo je prva od sedam praktičnih radionica na ovu temu koja će se održati u naredne 2 godine na području Zapadnoherceghovačke i Hercegovačko-Neretvanske Županije.
(www.jabuka.tv)
Uvodni video uz pomoć umjetne inteligencije donio smijeh europskim čelnicima na Samitu u Albaniji. Samit…
Sud Bosne i Hercegovine ukinuo je pritvor bivšem ministru sigurnosti BiH Nenadu Nešiću, osumnjičenom u…
231 maturant s područja Grada Ljubuškog ostvario je pravo na jednokratnu financijske potpore u iznosu…
Osmero učenika jedne osnovne sarajevske škole, nakon školskog izleta u Blagaju, razvilo je simptome trovanja…
Odlukama Regulatorne komisije za energiju FBiH (FERK) u JP Elektroprivreda BiH i JP Elektroprivreda HZHB…
Svečani koncert pod motom „Prošlost, sadašnjost i budućnost – izvrsnost u svakoj noti“, bit će…
Komentari:
za svaku pohvalu!
sjebaše nam borak,dodu gore poist i polokat i kraju beton boze boze dije ta drzava sta dopusta da je ovo u njemackoj svi bi u zatvoru zavrsili a ovde kao dobro dijelo rde ,sramota,sto ne posade koje drvo umjesto da devastiraju prirodu betonima
a tako ti je kad je narod glup pa more omlacivat s njim ko hoce i kako hoce
ma hajvanine,bice vune dok je ovaca
nasi peru lovu priko gariba,standard
ima li prije najaviti ovu akciju? Ima možda još mladih ljudi kao ja koje zanima rad sa kamenom, ovo je bila odlična prilika da još nešto naučim. očito je u nas sve tajna i samo za odabrane. poz.
jeli bilo pojist-popit
Napravili ste gore kaljužu,sredite ono ili će bit problema.
udarili ispod ploča beton. valjda se pod restauracijom smatra proces dovođenja objekta u prvobitno stanje.
Za andrijanu vidi kako se sirokobrijezani bune kad im neko borak kvari a njihova kanalizacija sva u rijeci kanal nema sta ne nosi.sramite se i vi i inspekcija trebalo bi vas natrat da pijete tu vodu koju bezdusno trujete fekalijama!