Dvije godina od kada su Vatreni srušili Engleze i usrećili milijune Hrvata

Prije točno dvije godine dana hrvatska nogometna reprezentacija izborila je plasman u finale Svjetskog prvenstva u Rusiji.

Protivnici Vatrenih bili su pomalo bahati Englezi, koji su maštali o ostvarenju svoga sna da ponovno zaigraju u finalu svjetskog prvenstva.

“It’s comming Home” najavljivali su Englezi uoči ovog finala, ali te težnje su se slomile od kamenu hrid zvanu Hrvatska.

Prvo poluvrijeme na stadionu Lužnjiki u Moskvi proteklo je u potpunoj dominaciji Engleza. Počelo je odmah loše po Vatrene u 5. minuti.

Modrić je napravio start nad Dele Allijem blizu hrvatskog šesnesterca, nakon duge stanke loptu je uzeo Trippier i zakucao ju u gornji lijevi kut Subašića.

Vatreni su nakon toga ušli u veliku nervozu, i redale su se prilike pred golom Subašića. Izgledalo je u tim trenucima da su Vatreni dostigli svoj maksimum i da će ovu utakmicu izgubiti.

Eksplozija: Široki Brijeg slavi povijesni uspjeh Hrvatske

Nevjerojatnu priliku promašio je najbolji engleski napadač Harry Kane kad je praktično pola metra od gola pogodio vratnicu, iako je mogao lagano pospremiti loptu u mrežu. Hrvatska je izgledala iscrpljeno i fizički i psihički nakon produžetaka i jedanesteraca protiv Danaca i Rusa.

Ipak u drugom poluvremenu na teren su izašli neki novi Vatreni koji su se odhrvali pritisku Engleza i počeli kontrolirati stvari na terenu. Pritisak se Hrvatskoj isplatio u 68. minuti. Dobar ubačaj Šime Vrsaljka s desnog boka koristi dugo prizivani Ivan Perišić sjajnim udarcem.

Bio je to drugi Perišićev pogodak na ovom prvenstvu, ali ovaj je imao ogromnu važnost jer je Vatrene vratio iz mrtvih. Vatreni su nastavili i dalje pritiskati, Perišić pogađa vratnicu nakon sjajne akcije, ali ipak na red su stigli novi produžeci i nova drama bez koje Hrvatska nije mogla na ovom prvenstvu.

Nevjerojatno je odkud su Dalićevi momci iščupali toliku snagu i energiju u novim produžecima, gotovo da Englezima nisu dali da budu niti sjena goropadne momčadi iz prvog poluvremena.

Stigao je drugi produžetak i slavna 109. minuta.

Pivarić je pokušao ubaciti u kazneni prostor Engleza, njihova obrana to za kratko čisti, u odbijancu najviši u skoku je Perišić koji glavom daje savršenu loptu za Marija Mandžukića koji volej udarcom iz prve pogađa u lijevi kut Jordana Pickforda.

Bila je to prilika kakvu iskusni lisac poput Mandže ne propušta.

Hrvatska se našla pred vratima raja, a među hrvatskim navijačima diljem svijeta nastala je prava erupcija oduševljenja.

Gotovo da su svi sa čuđenjem ponavljali rečenicu “Hrvatska je u finalu svjetskog prvenstva, kako je to lijepo reći” koju je izgovorio hrvatski komentator Drago Ćosić.

Hrvati su bili ponosni ovih dana i imali itekako razloga za veliko slavlje. Prisjetite se slavlja navijača diljem Hercegovine.

Ljudi moji pa je li to moguće, Hrvatska je u finalu!?