Drama nad dramama, ali ipak dalje idu Portugal i Španjolska

Zanimljiva nogometna večer u Rusiji ponudila je odlučujuće dvoboje skupine B Svjetskoga prvenstva. Portugalci i Španjolci su ušli u ključne utakmice za prolaz dalje sa po 4 prikupljena boda, Iranci sa 3, dok je Maroko nakon dvaju minimalnih porazao ostao bez ikakvih izgleda.

Međutim, upravo su Marokanci zabili prvi gol u večerašnjim susretima, ujedno svoj prvi na Mundijalu u Rusiji, a zabio ga je napadač Boutaib iskoristivši veliku pogrešku Inieste i Ramosa. Ipak, nije dugo trajalo marokansko slavlje s obzirom da je Iniesta u 19. minuti izvrsno poslužio Isca kojem nije bilo teško s nekih pet metara ubaciti loptu u suparničku mrežu i izjednačiti rezultat na 1:1.

U tih uvodnih dvadesetak minuta onog drugog susreta na Mordovia Areni u Saransku prijetili su najprije Iranci u 9. minuti kada Jahanbakhsh s desne strane proigrava Vahida Amirija, ali ovaj imajući gotovo čistu situaciju sa 16 metara šutira jako traljavo.

Portugal je uzvratio u 9. minuti kada se dogodilo jedno loše “čišćenje” iranske obrane, ali je udarac Joao Maria sa 16 metara otišao daleko od gola. Potom dvije katastrofalne pogreške vratara Beiranvanda nakon ubačaja Quaresme s desne strane portugalskoga napada, ali Portugalci to nisu znali do kraja ispratiti i kazniti. Ronaldo se nije previše vidio u tom razdoblju, ali imao je jedan pokušaj u 16. minuti iz slobodnjaka kada je samo pogodio živi zid.

Marokanci su u onoj drugoj utakmici u 25. minuti imali novu stopostotnu šansu nakon nove velike pogreške španjolske obrane, ali je De Gea spasio stvar zaustavivši pokušaj Boutaiba u situaciji jedan na jedan.

U tom razdoblju sudac Irmatov iz Uzbekistana, onaj “frajer” koji je vodio utakmicu Hrvatska-Argentina, pokazao je čak četiri javne opomene marokanskim igračima u razmaku od svega devet minuta, dok je recimo u otvaranju utakmice progledao kroz prste Piqueu nakon brutalnog prekršaja nad Boutaibom.

Španjolci su do potpunog preokreta mogli u 37. minuti, ali je Busquets sa 6-7 metara udaljenosti glavom pucao daleko od gola, dok je u sudačkome dodatku prvoga dijela Iniesta lijepo ubacio za Diega Costu, a ovaj ostao malo prekratak, pa se na poluvrijeme otišlo s neodlučenih 1:1.

No, zato je u onoj drugoj utakmici u završnici poluvremena došlo do promjene rezultata pošto je u 45. minuti Ricardo Quaresma postigao briljantan gol sa 16 metara pogodivši  vanjskim dijelom kopačke mrežu Beiranvanda za portugalskih 1:0.

Prve minute nastavka ovih dviju utakmica protekle su u znaku dvaju sudaca, jer je Irmatov u 48. minuti mogao dosuditi slobodnjak za Maroko zbog očiglednog Piqueovog igranja rukom neposredno ispred šesnaesterca, ali nije to učinio, dok je u 50. minuti tek nakon videoanalize sudac Caceres iz Paragvaja dosudio kazneni udarac za Portugal zbog prekršaja nad Ronaldom. Bili su žučni prosvjedi Iranaca, ali je Ronaldo uzeo loptu i opucao. Gađao je lijevi vratarev kut, a ovaj pročitao njegovu namjeru i obranio taj udarac.

U 58. minuti zamalo izjednačenje. Dobra akcija Irana po desnoj strani, nezgodan prizeman ubačaj pred gol i malo je nedostajalo da Portugalci zabiju autogol, ali na njihovu sreću lopta ipak završava u korneru.

Istovremeno, u 50. minuti utakmice u Kalinjingradu velika prilika za Marokance nakon što se El Ahmadi ubacio iz drugoga plana, ali je De Gea još jednom španjolski junak. U 55. minuti i on je bio nemoćan nakon udarca Amrabata, ali se ispriječila greda i umjesto De Gee ovaj put ona spasila “Crvenu furiju”.

Fernando Santos je 20-ak minuta prije kraja utakmice izvukao iz igre portugalskoga junaka Ricarda Quaresmu, koji očigledno nije spreman za svih 90 minuta, a priliku za igru dobio je Bernardo Silva.

Španjolci su na ove dvije prilike Maroka uzvratili sa svoje dvije u svega dvije minute, ali Isco i Pique ipak nisu zabili za španjolsko vodstvo.

U 83. minuti onog drugog dvoboja sudac je išao na video analizu kako bi vidio da li Ronaldovo udaranje suparničkoga igrača zaslužuje crveni karton, međutim nakon pregledavanja snimke zadovoljio se samo sa žutim kartonom.

U tim trenucima utakmice u Kalinjingradu Maroko je poveo 2:1 nakon što je gol zabio pričuvni igrač En Nesyri, koji je krasno skočio nakon ubačaja iz kuta i glavom pogodio De Geinu mrežu za marokanskih 2:1.

I onda završnica kao iz filma. Na ulasku u zadnju minutu video analiza nakon koje je dosuđen penal za Iran kojega u 93. minuti Karim Ansarifard pretvara u gol za 1:1, ali ipak Iran ne prolazi dalje, jer s drugoga terena stiže za Irance tragična vijest o tome kako je Aspas u 94. minuti izjednačio za Španjolce, pa zahvaljujući tome oni idu dalje, štoviše sada kao prvoplasirani iz skupine.

Ali nije ni to sve, jer u 94. minuti Taremi ima stopostotnu priliku za Iran, za njihovu pobjedu koja bi bila najveća u povijesti te zemlje, ali ne zabija, pogađa vanjski dio gola. Ostaje 1:1, odnosno 2:2 u susretu Španjolske i Maroka, pa Španjolci osvajaju prvo mjesto s 5 bodova, a Portugal drugo sa isto toliko, dok se Iran i Maroko opraštaju.

SARANSK – Mordovia Arena. Gledatelja: 41.000. Sudac: Enrique Caceres (Paragvaj). Utakmica 3. kola skupine B SP-a: Iran – Portugal 1:1 (0:1). Strijelci: 0:1 Quaresma (45), 1:1 Ansarifard (90+3). Žuti kartoni: Haji Safi, Azmoun (Iran), Guerreiro, Quaresma, Ronaldo i Soares (Portugal).

IRAN (4-1-4-1): Beiranvand – Rezaeian, Hosseini, Pouraliganji, Haji Safi (od 56. Mohammadi) – Ezzatollahi (od 76. Ansarifard) – Jahanbakhsh (od 70. Ghoddos), Taremi, Ebrahimi, Amiri – Azmoun. Izbornik: Carlos Queiroz.

PORTUGAL (4-4-2): Rui Patricio – Soares, Pepe, Jose Fonte, Guerreiro – Quaresma (od 70. Bernardo Silva), Carvalho, Adrien Silva, Joao Mario (od 84. Moutinho) – Andre Silva (od 90. Guedes), Ronaldo. Izbornik: Fernando Santos.

KALINJINGRAD – Gradski stadion. Gledatelja: 34.000. Sudac: Raushan Irmatov (Uzbekistan). Utakmica 3. kola skupine B SP-a: Španjolska – Maroko 2:2 (1:1). Strijelci: 0:1 Boutaib (14), 1:1 Isco (19), 1:2 En Nesyri (81), 2:2 Aspas (90+4). Žuti kartoni: El Ahmadi, Amrabat, Manuel Da Costa, Boussoufa, Munir i Hakimi (Maroko).

ŠPANJOLSKA (4-2-3-1): De Gea – Carvajal, Pique, Ramos, Alba – Busquets, Alcantara (od 74. Asensio) – David Silva (od 84. Rodrigo), Isco, Iniesta – Diego Costa (od 74. Aspas). Izbornik: Fernando Hierro.

MAROKO (4-2-3-1): Munir – Dirar, Manuel Da Costa, Saiss, Hakimi – El Ahmadi, Boussoufa – Amrabat, Belhanda (od 63. Fajr), Ziyech (od 85. Bouhaddouz) – Boutaib (od 72. En Nesyri). Izbornik: Herve Renard.