Dr. Roberto Grujičić o udaranju djece: Je li batina izašla iz raja?

Jedna od najosjetljivijih i najkontroverznijih tema u odgoju je tjelesno kažnjavanje djece, a u našim krajevima još se zadržala ona misao da je „batina iz raja izašla“.

Dok neki tvrde da je to znači da je to nužna odgojna metoda, drugi u toj rečenici jasno vide da je „izašla“ jer joj u raju nije mjesto i jasno se protive upotrebi šibe u odgoju djece.

Upravo ta tema u fokusu je nove epizode podcasta „Rastući s djecom“ u kojoj gostuje dr. Robert Grujičić, dječji psihijatar, koji nam pomaže razumjeti što se zapravo događa kada roditelj digne ruku na svoje dijet – zašto do toga dolazi i koje posljedice ostavlja, i na dijete, i na roditelja.

Roditelji često opravdavaju fizičko kažnjavanje rečenicama poput: „Što ako krene prema utičnici?“ ili „Što ako potrči na cestu?“. Dr. Grujičić ističe da iza većine takvih impulsa zapravo stoji strah, a ne želja za time da dijete nešto naučimo. Strah od opasnosti, gubitka kontrole, panika – sve su to emocije koje preplave roditelja i tada često „ruka sama poleti“. No, što dijete u tom trenutku uči? Ne uči što bi trebalo učiniti sljedeći put. Ne uči kako se ponašati, već samo osjeća strah i konfuziju. Udarac ne nosi poruku – on prekida komunikaciju.

U razgovoru se dotičemo i tvrdnji da su „batine od nas napravile ljude“ i analiziramo kako nas je to zaista oblikovalo – ne samo kao pojedince, nego i kao društvo. Otvaramo pitanje emocionalne regulacije roditelja, unutarnjih obrazaca koji često dolaze iz vlastitog djetinjstva, i onog osjećaja krivnje koji nastupi odmah nakon udarca. Jer većina roditelja – kada ih preplavi emocija – ne zna što drugo učiniti.

Dr. Grujičić govori i o ideji da, ako već mislite da je batina jedini izlaz, pokušajte pričekati 15 minuta. Udahnite. I onda se vratite djetetu. Hoćete li i tada udariti? Ili će vam se u tih 15 minuta otvoriti druga mogućnost, prilika za drugačiju reakciju?

Važno za dodati – Ovo nije epizoda koja osuđuje. Ovo je epizoda koja razumije zašto dolazi do impulsa – ali ne pristaje da to ostane odgovor. Također, ovdje ne pričamo o „popuštanju djeci“, već o postavljanju granica bez nasilja, o odgovornosti odraslih i o tome kako vlastiti strah i nemoć ne smiju postati teret koji nosi dijete.

Ako ste se ikada osjećali preplavljeno, ako vas je dijete izbacilo iz takta, ako ste nekad rekli „ne znam što da radim osim udariti“ – poslušajte ovaj razgovor.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Auto-Moto

Električni auto i strujni udar: 4 stvari koje nikad ne smijete raditi prilikom punjenja

Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…

10 minuta prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Roditelji dječaka koji je počinio masakr u Srbiji moraju platiti 3 milijuna eura žrtvama

Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…

23 minute prije
  • Nogomet
  • Sport

Odluka koja je šokirala Dinamo: Klub traži hitnu reakciju HNS-a

Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…

41 minuta prije
  • LIFESTYLE
  • Recepti

Neodoljiva carbonara s tikvicama: Kremasti ljetni klasik gotov za 20 minuta

Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…

53 minute prije
  • Vijesti

Odvjetnici Zorana Galića uputili žalbu Zavodu MIO: Traže da mu se omogući mirovina

Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…

58 minuta prije
  • Košarka
  • Sport

Miha Škedelj produžio ugovor s HKK Široki

HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…

1 sat prije