Domaće voće i povrće izvan dometa stanovnika: Jagode i do 18, češnjak 27 KM

Voće i povrće bilježi rekordne cijene, zbog čega mnogi potrošači u širokom luku zaobilaze tezge na tržnicama na kojima se prodaje ova roba.

Slično je i s trgovinama, gdje se ne zna što je skuplje – od paprika, preko češnjaka pa do grožđa i jagoda. Cijene na tržnicama također su nepristupačne za veliku većinu potrošača, koji na tim mjestima sve više razgledaju, a sve manje kupuju.

Jagode i do 18 KM

Jagode su bogate vitaminima, mineralima, vlaknima i spojevima s antioksidativnim i protuupalnim svojstvima, imaju širok spektar prednosti za naše zdravlje. Počela je njihova sezona, ali astronomske cijene učinile su ih luksuzom za veliki broj građana. Na tržnicama kilogram jagoda stoji i po 10 KM, dok domaće idu i do nevjerojatnih 18 KM. U trgovinama kilogram se prodaje i po 14 KM.

Ovako visoke cijene razlog su što mnogi kupci mogu samo gledati ovo voće ili kupiti tek nekoliko stotina grama. Početkom ožujka pakiranje od 250 grama “običnih” jagoda u trgovinama koštalo je nevjerojatnih 5,50 KM, piše Večernji list BiH.

Jagode su zaista preskupe. Kako uvozne tako i domaće, čija cijena, čini mi se, nikad nije bila viša. Pa, za 10 KM, ako malo dodate, možete kupiti kilogram svinjskog buta, koji u trgovinama stoji 12 – 13 KM?! Naravno da se više isplati kupiti kilogram mesa od kojeg se mogu napraviti tri ručka, nego kilogram jagoda, kaže jedna kućanica.

S njom se slaže i umirovljenik koji je ostao zatečen cijenom ovoga za mnoge omiljenog voća.

Znam da je riječ o voću koje nije jeftino, posebno što mu još nije sezona. Ali da kilogram domaćih jagoda stoji 18 KM, ni u snu nisam mogao zamisliti. Kad mi je prodavačica rekla koliko koštaju, najprije sam mislio da ne čujem dobro. Kad je ponovila, samo sam zahvalio i krug nalijevo. Pa, za taj se novac može kupiti kilogram nekog mesa i napraviti tri ručka?!, kaže.

Na tržnicama su prilično skupe i neke druge vrste voća. Iznimno visoku cijenu drži i bijelo grožđe, koje na tržnicama stoji od 12 do 15 KM. Kilogram ananasa stoji 6 KM, dok se za kilogram naranči, kivija ili krušaka mora izdvojiti 5 KM.

Skupo i povrće

I povrće ove godine također bilježi iznimno visoke cijene. Rajčica se na tržnicama prodaje po 5, a crvena i žuta paprika stoje čak 7 KM po kilogramu. Po 8 KM za kilogram treba izdvojiti za peršin, brokule, celer i cherry rajčice, dok kelj košta 6, a cvjetača 5 KM. Cijena krumpira je od 1,50 do 2 KM, crvenog luka od 2 do 3 KM, a zelene salate od 4 do 5 KM. Češnjak je od 12 do 15 KM, kod nekih prodavača čak i više, čemu je posvjedočio umirovljenik iz Mostara.

Na jednoj od tezgi vidio sam dobar češnjak i prišao da vidim koliko košta. Malo je reći da sam ostao u šoku kad je trgovac izustio cijenu od 27 KM za kilogram. Cijenu je pravdao time da on svoj kvalitetni češnjak ne može prodavati po cijeni koju imaju drugi trgovci s lošijom robom. Jest dobar, ali je, u najmanju ruku, nerealno dati 27 KM za kilogram češnjaka, komentira ovaj umirovljenik.

Ogroman rast cijena

U jeku političke nestabilnosti, kojoj svjedočimo iz dana u dan, nastavlja se priča o borbi za osnovnu egzistenciju. Podatak da je potrošačka košarica dosegnula iznos od 3.166,30 KM je zabrinjavajući. Građani se nalaze između dvije nepremostive točke – niskih plaća i neprestano rastućih životnih troškova.

Rast cijena u BiH nerazmjeran je u odnosu na zemlje EU-a. Ekonomski podaci za razdoblje od 2021. do 2024. otkrivaju alarmantnu razliku u rastu cijena. Od 2021. do 2024. cijene hrane u zapadnoj Europi po nekim su pokazateljima porasle od 30 do 40 posto, u BiH od 100 do 400 posto. Ne morate biti doktor ekonomije kad živite u zemlji u kojoj je donedavno minimalna plaća bila 600 KM, a potrošačka košarica 3.000, da vidite kako to apsolutno ne može funkcionirati.

Činjenica je da su visoke cijene i neprestana borba za dostojanstven život već godinama bosanskohercegovačka sumorna realnost. Prosječna plaća isplaćena u FBiH za siječanj ove godine iznosila je 1.546 KM. Minimalna plaća, prema odluci Vlade FBiH, je 1.000 KM. Pokrivenost sindikalne potrošačke košarice prosječnom plaćom je 48,83%, a minimalnom plaćom 31,58%.

(www.jabuka.tv | Foto: arhiv Jabuka.tv)

Komentari:

  • Cvrčak je celo leto pevao i veselio se, ne mareći za budućnost.
    Kad je došla zima i sve zavejalo, nije imao šta da jede.
    Gladovao je, pa je otišao kod mrava da ga zamoli za malo hrane.

    „Molim te, daj mi nešto žita da preživim ovu zimu! Otkako je zahladnelo, nisam ništa okusio!“

    Mrav ga pogleda i reče:
    „A šta si radio tokom leta?“

    „Pevao sam“, odgovori cvrčak.

    „E pa, ako si pevao leti – onda sada pleši!“, reče mrav i zatvori vrata.

  • Uzmi pa radi nešto u vrtu i kuhinji,pomozi roditeljima koji dok mogu micati sade nešto i daju dici a ne samo nokti,fejzbučiti,teretana i,kafići,restorani,šetnje i praviti se da si nešto više nego drugi a ni ručka ni večere u kući.A raditi u vrtu i imati svoje jagode,trešnje,povrće i voće ne samo da zdravo nego i jeftino uz svoj rad.I upitajte se kako ti žive roditelji sa mirovinama od 590 KM,nit kupuju jagode,paprike,česnjak,meso ni ostalo voće ni povrće ako ne urade i ne uberu,a kupe lijekove i plate režije i gotova mirovina.
    Zato alat u ruke i skinite draču i radite jer najavili su davno da će biti toliko skupo da se neće moći kupiti osnovno za živiti.

    • Niti svi stari sade niti su svi mladi neradnici.I najlakše je pametovat,jer ima i onih koji nemaju gdje da sade!

  • Od starijih ko ima imalo života radi i sadi....dok za novije generacije nek se ima za kavu,cigar,FB i lagano ako može na tuđi račun,čast pojedincima ali..

    • Jel tebe pitaju pare za te kave?Smiješni ste vi što vam svašta smeta,mudrujete i vi bi nekome nešto određivali.

      • 11.16,
        Nitko ti ne određuje ništa samo ti ljudi kažu da se ne može tako živjeti ni gledati od drugoga da vas pomaže, izvoli radi I zaradi,pa kupili.

      • 11:16
        Dežurni mudraci su to,takvima je žao platit kavu sebi a kamoli drugome.Takvi se ni u kući ne pitaju.Jagode neka su skupe,ionako će ih bacit jer ne mogu dugo stajati.

  • ZASTO SE NE ULAZE DIO NOVCA ZA PRISTUP SEOCKIM IMANJIMA DA BI TEHNOLOGIJA MOGLA POMOCI U OBRADIVANJU NJIVA, ZNAJU OPCINARI DI STA TRIBA ALI???

    • 11.09,
      Istina trebalo bi probiti putove ali i ovi što ima puteva i njiva su zarasli u draču i grabovinu, jer niste čistili godinama i decenijama pa bi sad mehanizacije da da ti drugi đžabe uradi.
      Čisti i radi bar godišnje .

  • kako u koga, ovo s visokom cijenom ce propsst, jagode ionako optereceni pesticidima kao nikad a skupe.

  • Mi sadimo svoj vrt imamo svega od povrća i voća što naša obitelj voli jesti petero nas , i svejedno odemo na kavu ili šta već volimo, nas 3 ženske , muževi isto tako nekad svi skupa . Plan i dogovor je sve ali ne svaki dan

Zadnje dodano

  • Magazin
  • Zanimljivosti

Širokobriješki maturanti uručili vrijednu donaciju Udruzi Down sindrom “Suncokreti”

Maturanti Srednje strukovne škole Široki Brijeg uručili su vrijednu donaciju Udruzi Down sindrom “Suncokreti”. Na…

37 minuta prije
  • Auto-Moto

Oldtimeri ponovno voze kroz Hercegovinu: Rally “4 grada” kreće iz Širokog Brijega

16. po redu Međunarodni Rally starodobnih vozila "4 grada Hercegovine" održat će se u subotu,…

1 sat prije
  • Business
  • Vijesti

Maturanti, pazite pri odabiru: Evo koja se zanimanja najviše traže, a koja su prezasićena

S ciljem informiranja maturanta o potrebama na tržištu rada, Agencija za rad i zapošljavanje BiH…

1 sat prije
  • Vijesti

Preminuo general Mate Laušić

Dugogodišnji zapovjednik Vojne policije Oružanih snaga RH, general Mate Laušić, preminuo je u ponedjeljak u…

3 sata prije
  • Vijesti

Vlada FBiH odobrila 350.000 KM za Memorijalni centar u Ljubuškom

Vlada Federacije BiH na sjednici održanoj u ponedjeljak izdvojila je 350.000 KM za projekt rekonstrukcije…

3 sata prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Kako se pripremiti za majčinstvo: Savjeti za fizičku i mentalnu pripremu

Majčinstvo je najljepše, ali i najizazovnije razdoblje života. Priprema za ovu veliku promjenu zahtijeva više…

3 sata prije