Dinamo ostao bez ‘europskog proljeća’, Barcelona deklasirala Romu

U susretu 5. kola F skupine Lige prvaka nogometaši Dinama su na stadionu Emirates izgubili od Arsenala 0:3 i ostali bez izgleda za ‘europsko proljeće’. Golove za Arsenal zabili su Mesut Ozil (29) i Alexis Sanchez (33, 69).

Dinamo je tako još jednu godinu ostao bez ‘europskog proljeća’. Posljednji put ‘modri’ su prezimili u Europi u sezoni 1969/70. u kojoj su Zagrepčani nastupili u Kupu Kupova i dogurali do četvrtfinala u kojem su ispali od Schalkea.

Hrvatskom prvaku nije pomoglo niti što je domaćin bio oslabljen neigranjem čak osmorice igrača (Arteta, Coquelin, Oxlade-Chamberlain, Ramsey, Rosicky, Walcott, Welbeck, Wilshere). Dinamo je bio ravnopravan tek prvih 20 minuta, nakon čega je uslijedio slom.

Aktualni europski nogometni prvak Barcelona deklasirao je Romu 6-1 u susretu 5. kola E skupine Lige prvaka osiguravši plasman u osminu finala i prvo mjesto u skupini.

Golijadu na Camp Nou otvorio je Luis Suarez u 15. minuti, a tri minute kasnije među strijelce se upisao i Leo Messi. Do konca poluvremena Suarez je postigao još jedan gol. U nastavku susreta među strijelce su se upisali i Pique (56), Messi (60), te Adriano (77), dok je Edin Džeko u samoj završnici ublažio poraz talijanskog sastava. Na utakmici su promašena i dva kaznena udarca. U 77. minuti je bio neprecizan Neymar, a u 82. minuti i Džeko. Hrvatski reprezentativac Ivan Rakitić igrao je cijeli susret za Barcu. Zanimljivo, Roma je na tri gostovanja ove sezone zabila sedam golova, no osvojila je samo jedan bod. Posljednju gostujuću pobjedu u LP Roma je upisala prije pet godina.

U prvom susretu iz skupine BATE Borisov i Bayer Leverkusen su remizirali 1-1. Domaćin je poveo već u 2. minuti golom Mihajla Gordeičuka, a izjednačio je Admir Mehmedi u 68. minuti. Tin Jedvaj nije nastupio za Bayer zbog ozljede, a Dario Krešić je utakmicu pratio s gostujuće klupa za pričuve.

Barcelona na ljestvici sa 13 bodova, Bayer i Roma imaju po pet bodova, a prolazu se nada i BATE na četvrtom mjestu sa četiri boda. U zadnjem kolu Bayer Leverkusen dočekuje Barcelonu, a Roma će u Rimu ugostiti bjeloruskog prvaka.

U susretu 5. kola F skupine Lige prvaka nogometaši Dinama su na stadionu Emirates izgubili od Arsenala 0-3 i ostali bez izgleda za ‘europsko proljeće’. Golove za Arsenal zabili su Mesut Ozil (29) i Alexis Sanchez (33, 69).

U drugom susretu iz ove skupine Bayern je pobijedio Olympiacos 4-0 osiguravši plasman u osminu finala i prvo mjesto u skupini. Bavarci su pobjedu osigurali u prvih 20 minuta postigavši tri gola, a u nastavku su zabili još jedan. Strijelci su bili Douglas Costa (8), Robert Lewandowski (16) , Thomas Muller (20) i Kingsley Coman (70). Bayern je od 53. minute igrao bez isključenog Holgera Badstubera.

Na ljestvici vodi Bayern sa 12 bodova, Olympiacos je drugi sa 9 bodova, Arsenal ima šest bodova, a Dinamo je na začelju s tri boda. U posljednjem kolu Dinamo će 9. prosinca ugostiti Bayern, dok će u Pireju Olympiacos i Arsenal u međusobnom susretu tražiti drugog putnika u osminu finala. Arsenalu za prolaz treba pobjeda s dva gola razlike ili s jednim razlike, ali uz najmanje tri postignuta gola.

U skupini G Porto je pobjedom protiv Dynama mogao osigurati prolaz, no u ukrajinski sastav je priredio iznenađenje zakompliciravši situaciju. Pobjedu Dynamu donijeli su Jarmolenko (36) i Gonzalez (64). Domagoj Vida nije nastupio za goste.

U drugom susretu Chelsea je rutinski odradio posao u Izraelu pobijedivši Maccabi Tel Aviv 4-0, a golove su zabili Gary Cahill (20), Willian (73), Oscar (77) i Kurt Zouma (90+1).

Uoči zadnjeg kola Chelsea i Porto imaju po 10 bodova, Dynamo je treći s osam bodova, a Maccabi je posljednji bez bodova. U zadnjem kolu Dynamo Kijev dočekuje Maccabi, a Chelsea i Porto će u međusobnom susretu tražiti prolaz dalje.

Nogometaši Zenita upisali su i petu pobjedu u H skupini Lige prvaka nakon što su u St Peterburgu pobijedili Valenciju 2-0, dok su BATE Borisov i Bayer Leverkusen u susretu E skupine odigrali 1-1. Zenit je i prije ove utakmice izborio plasman u osminu finala, a pobjedom protiv ‘šišmiša’ osigurao je i prvo mjesto u skupini. Ruski sastav je do pobjede stigao postigavši po jedan pogodak u svakom poluvremenu, a strijelci su bili Oleg Šatov u 15. minuti, te Artem Dzjuba u 74. minuti. Valencija je posljednjih 10 minuta igrala s igračem manje nakon što je isključen Ruben Vezo.

U drugom dvoboju iz ove skupine Gent je golom u petoj minuti sudačke nadoknade stigao do pobjede 2-1 i približio se prolazu u osminu finala. Lyon je poveo u 7. minuti golom Jordana Ferrija, no Belgijanci su u 32. minuti izjednačili golom Danijela Miličevića. U drugom dijelu oba sastava su imala prilike za pogodak, a kada se već činilo kako će susret završiti 1-1, Kalifa Coulibaly je u petoj minuti sudačke nadoknade zabio za pobjedu gostiju. Bila je to posljednja europska utakmica Lyona na Gerlandu, jer ‘lavovi’ nakon Nove godine sele na novi “Stade des Lumieres”.

Zenit vodi na ljestvici sa 15 bodova, Gent je drugi sa sedam bodova, Valencija ima šest, a Lyon jedan bod. U zadnjem kolu Valencija će dočekati Lyon, a Zenit putuje u Belgiju na noge Gentu.