Čudesni Subašić odveo Hrvatsku u četvrtfinale

Hrvatska nije uspjela u 90 minuta slomiti neugodne Dance. Završilo je s neodlučenih 1:1 pa se ušlo u produžetak utakmice. Najveću priliku u produžetku imao je hrvatski kapetan Luka Modrić, ali je Kasper Schmeichel obranio kazneni udarac hrvatskome kapetanu i za Dansku izborio jedanaesterce. Međutim u lutriji jedanaesteraca briljirao je hrvatski vratar Danijel Subašić i odveo Hrvatsku među osam najboljih reprezentacija svijeta.

Šokantan je bio početak utakmice u Nizny Novgorodu. Najprije za Hrvate, a potom i za Dance. Naime, Danska je u prvoj minuti došla do auta u visini šesnaesterca Hrvatske, uslijedio je ubačaj pred gol gdje se stvorila gužva, obrana “Vatrenih” nije najbolje reagirala i stoper Mathias Joergensen je sretno i spretno ubacio loptu u gol za rano i svakako neočekivano vodstvo danske.

No, ubrzo je uslijedio i šok na drugoj strani. Rebić i Vrsaljko su izveli odličnu akciju po desnoj strani hrvatskoga napada, uslijedio je ubačaj pred danski gol, loša sada reakcija njihove obrane, lopta dolazi do Mandžukića, a ovaj iz blizine pogađa za 1:1 i ekspresni povratak Dalićeve družine u utakmicu.

Perišić je u 12. minuti pokušao iz slobodnjaka sa 17 metara iskosa s desne strane, ali je u živom zidu pogodio Delaneya. Igrala se 20. minuta kada Mandžukić pada u protivničkom šesnaestercu, Hrvati traže najstrožu kaznu zbog povlačenja s leđa, ali argentinski sudac Pitana smatra kako to nije dovoljno žestoko za penal.

Eriksen je u 23. minuti bio u dobroj poziciji na 20-ak metara od gola, ali je izblokiran, pa je Danska zaradila samo ubačaj iz kuta. Četiri minute nakon toga izigrana je obrana Hrvatske, pred Subašićem se sam pojavio Braithwaite, ali vratar Hrvatske odlično brani i sprječava novo vodstvo “Vikinga”.

Rakitić je u 29. minuti šutirao sa 18 metara, ali i Schmeichel dobro obranio, lopta se odbila do Rebića koji pokušava sasvim iskosa izravno ugroziti gol, ali Schmeichel i to odbija, apotom Perišić sa 7-8 metara loše reagira šaljući loptu visoko iznad gola.

Modrić je u 39. minuti ubacio iz prekida s lijeve strane, a Lovren u skoku glavom iz blizine gađao pored protivničkoga gola. Eriksen je u 42. minuti uzvratio pokušajem s 15-ak metara iskosa s desne strane, Subašić je bio malo neodlučan, ali je lopta pogodila vrh grede.

Strinić je u 44. minuti ubacio nisku loptu s lijeve strane, Rakitić pokušao s nekih 14 metara, ali nedovoljno jako za danskoga vratara.

U nastavak dvoboja su nekako i jedni drugi ušli s previše respekta prema suparniku. Danci su ipak nekako više pokušavali, pa je Poulsen u 56. minuti uputio neugodan ubačaj s desne strane, ali je Vida odlično reagirao. U 63. minuti je Delaney dugo vukao loptu, ušao i u šesnaesterac, ali ga je na kraju Modrić ispratio i izblokirao.

Dalić je 20-ak minuta prije kraja napravio prvu zamjenu ubacivši Kovačića umjesto Brozovića, jer je bilo vidljivo kako Hrvatskoj središnjici nedostaje svježine. Nicolai Joergensen je u 72. minuti pokušao iz okreta s 15 metara, ali je Subašić bio dobro postavljen i uhvatio loptu.

Eriksen je u 74. minuti sa 17 metara šutirao pored gola, a Modrić na sličan način uzvratio u 77. minuti. Samo minutu kasnije i Rebić pokušava s 20-ak metara s desne strane, ali Schmeichel hvata loptu.

Desetak minuta prije kraja umjesto povrijeđenog Strinića ušao je Pivarić, a upravo je on u 84. minuti ubacio loptu s lijevoga boka za Perišića, koji je na prvoj vratnici dočekao loptu, gađao suprotni kut glavom, ali je lopta otišla preko gola.

Rebić je u 86. minuti vrhunski “izvozao” svoga čuvara na desnoj strani, ubacio loptu na poziciju jedanaesterca, ona je kratko odbijena, natrčao je Pivarić, no njegov pokušaj sa 18 metara biva izblokiran. Rakitić je pokušao silovito u 92. minuti s 25 metara, ali je i to otišlo pored gola.

Zadnju šansu imala je Danska u 93. minuti kada je Braithwaite s 20-ak metara šutirao nakon odbijanca poslije kornera, ali je na sreću po Hrvatsku lopta završila malo pored gola, pa se ušlo u produžetke.

Danska je bolje djelovala u prvih desetak minuta produžetka, međutim ipak nisu stvorili onu pravu priliku. Schoene je u 99. minuti pokušao s 25 metara oslobodivši se Kovačića, ali je i on gađao pokraj vratnice.

Luka Modrić prokomentirao promašeni penal i veliki uspjeh

Modrić je u 104. minuti iz sredine uputio pravu loptu za Kramarića na lijevoj strani, a ovaj iz mrtvoga kuta pokušao ubaciti, međutim lopta je išla izravno na gol, pa ju je Schmeichel morao ispod grede izbaciti u korner. Hrvatska je u toj završnici prvoga produžetka malo živnula, ali se ipak u završnih 15 minuta ušlo s neodlučenih 1.1.

Svježi Sisto, koji je ušao na početku drugoga produžetka, lijepo je pokušao s lijeve strane u 108. minuti, ali je lopta završila pored suprotne vratnice Subašićevoga gola.

U 114. minuti velemajstorsko proigravanje Modrića za Rebića koji izlazi sam pred Schmeichela, zaobilazi ga, ali ga s leđa ruši Mathias Joergensen i Pitana pokazuje na bijelu točku, međutim Schmeichel je nadmudrio Luku Modrića i obranivši penal ostavio Dansku u igri za četvrtfinale.

Modrić je pokušao još jednom s 20 metara u 119. minuti, ali za Schmeichela nije bilo problema. Ostalo je 1:1.

U ruletu jedanaesteraca Hrvatsku su ipak “pronosale dobre vile”, odnosno sjajni vratar Danijel Subašić koji je zaustavio tri jedanaesterca danskim reprezentativcima i tako odveo Hrvatsku u četvrtfinale protiv domaćina Rusije.

Hrvatski vratar je u prvoj seriji zaustavio najboljeg danskog igrača Cristiana Eriksena, ali i Schmeichel Milana Badelja. Potom su za Hrvatsku pogađali Kramarić i Modrić, odnosno za Dansku Kjaer i Krohn-Dehli. U četvrtoj seriji ponovno su uspješniji vratari, jer Subašić zaustavlja udarac Schonea, a Schmeichel Pivarića. I konačno u odlučujućoj petoj seriji Subašić je uspješniji od Nicolaia Joergensena, a Rakitić od Schmeichela i Hrvatska je tako u pravoj nogometnoj drami ostvarila pobjedu koja će se dugo, dugo pamtiti.

NIZNY NOVGOROD – Gradski stadion. Gledatelja: 40.850. Sudac: Nestor Pitana (Argentina). Utakmica osmine završnice SP: Hrvatska – Danska 1:1 (1:1). Produžeci: 0:0. Jedanaesterci: 3:2.  Strijelci: 0:1 M. Joergensen (1), 1:1 Mandžukić (4) – jedanaesterci: Eriksen – Subašić brani,  Badelj – brani Schmeichel, 1:2 Kjaer, 2:2 Kramarić, 2:3 Krohn-Dehli, 3:3 Modrić, Schoene – Subašić brani, Pivarić – brani Schmeichel, N. Joergensen – Subašić brani, 4:3 Rakitić. Žuti kartoni: M. Joergensen (Danska).

HRVATSKA (4-2-3-1): Subašić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić (od 81. Pivarić) – Rakitić, Brozović (od 71. Kovačić) – Rebić, Modrić, Perišić (od 97. Kramarić)– Mandžukić (od 108. Badelj). Izbornik: Zlatko Dalić.

DANSKA (4-3-3): Schmeichel – Dalsgaard, Kjaer, M. Joergensen, Knudsen – Christensen (od 46. Schoene), Delaney (od 98. Krohn Dehli), Eriksen – Poulsen, Cornelius (od 66. N. Joergensen), Braithwaite (od 106. Sisto). Izbornik: Aage Hareide.