Celtic potvrdio klasu i svladao Sarajevo

Nogometaši Celtica na Koševu su svladali Sarajevo s 3:1 u prvom kolu kvalifikacija za Ligu prvaka.

Duel Sarajeva i Celtica nije pokvarila ni kiša, koja je kroz najveći dio današnjeg popodneva natapala teren Koševa.

U takvoj atmosferi, Sarajevo je naprosto moralo dobro krenuti, a iako je Celtic od rane faze utakmice imao loptu u svom posjedu, domaći tim je u 7. minuti napravio ogromnu priliku. Rahmanović je nakon otete lopte dodao do Ahmetovića, ovaj je perfektno odvaganim dubinskim pasom pronašao Hebibovića, a krilni igrač Sarajeva je pokušao lobovati golmana Celtica Baina, no ovaj je uspio intervenirati.

Nije ova promašena prilika pokolebala nogometaše Sarajeva, nastavili su oni s discipliniranom igrom i Celtic su limitirali na nekoliko pokušaja s distance koji su bili bezopasni za golmana Vladana Kovačevića, a s druge strane je Rahmanović dominirao sredinom terena i svaki put kad bi Sarajevo došlo do lopte stvarao je probleme gostima.

U 29. minuti, nakon dva vezana kornera, Sarajevo stiže do vodstva. Mrežu Celtica pogađa Mirko Oremuš, te nastaje istinska erupcija oduševljenja na stadionu Koševo.

Pogodak Oremuša ipak je razbudio gostujući tim, koji je zaigrao dosta bolje do kraja poluvremena.

Celtic je preuzeo inicijativu, a u 35. minuti stigao je do poravnanja kada je Michael Johnston vrhunskim udarcem s dvadesetak metara zatresao mrežu Vladana Kovačevića.

I do kraja poluvremena Celtic je bio dosta bolji tim, ali nije uspio napraviti ozbiljniju prijetnju golu Sarajeva. No, bolje je igrao i od starta drugog dijela meča.

U 51. minuti, Darko Lazić griješi prilikom jednog dodavanja i gosti uzimaju loptu. Prave brzu akciju i pogađaju mrežu Sarajeva preko Edouarda.

U nastavku susreta, Sarajevo je imalo vrlo težak zadatak da se vrati u meč, ali Bordo tim je i dalje prikazivao veliku borbenost i pokušavao doći do pogotka.

Istinskih, onih velikih prilika, Sarajevo nije imalo. No, bilo je nekoliko situacija koje su mogle dovesti do pogotka za Sarajevo. Nakon kornera je šutirao Slobodan Milanović, a šansu da pogodi mrežu gostiju imao je i Amar Rahmanović. Nad njim je napravljen i faul u vrlo opasnoj poziciji za gol Celtica, ali sudac ga nije dosudio.

U 85. minuti, Celtic je odigrao jako dobar napad, Scott Sinclair na kraju je petom pogodio mrežu Sarajeva i bilo je sasvim jasno, Bordo tim je doživio poraz.

Do kraja meča, oba tima su stvorila još po nekoliko prilika, a Celtic je na kraju ipak zabilježio zasluženu pobjedu i praktično je već osigurao plasman u narednu fazu natjecanja, piše Sport1.

Stadion: Olimpijski stadion Asim Ferhatović Hase, Koševo

Gledatelja: 28000

Sudac: Glenn Nyberg (Švedska)

Golovi: 1:0 – Oremuš (29), 1:1 – Johnston (35), 1:2 – Edouard (51), 1:3 – Sinclair (85)

Žuti kartoni: Lazić, Velkoski, Hodžić, Ahmetović (Sarajevo), Ajer (Celtic)

FK Sarajevo: Kovačević, Šabanović (66. Tatar), Hodžić (87. Đokanović), Lazić, Šerbečić, Oremuš, Velkoski, Rahmanović (78. Šišić), Milanović, Hebibović, Ahmetović

Celtic FC: Bain, Johnston (65. Morgan), Bolingoli (57. Hayes), Šimunović, Ajer, McGregor, Brown, Bitton, Christie, Forrest (79. Sinclair), Edouard