Caritas Mostar će od ponedjeljka pružati kućnu skrb za stare i nemoćne

Od ponedjeljka, 20. siječnja, Caritas Mostar počet će pružati uslugu kućne skrbi za stare i nemoćne osobe u okviru koje će biti osigurana medicinska njega u obiteljskim domovima, kao i usluge pospremanja, dostave hrane, higijenskih potrepština i lijekova, kazao je u razgovoru za Fenu ravnatelj Caritasa Mostar don Željko Majić.

Naš tim, sastavljen od medicinske sestre i njegovateljice, prema prijavama i pozivima krenut će u kuće, stanove i gdje god se nalazili ljudi kojima je potrebna pomoć.

Medicinska sestra njegovat će i voditi brigu o samoj osobi, a njegovateljica će se za to vrijeme pozabaviti kućom, prehranom i drugim potrebama. Ne možemo preuzeti svakodnevnu brigu za te osobe, ali učinit ćemo sve što je u našoj moći u onom karitativnom dijelu, kazao je don Majić.

Za potrebe kućne skrbi mostarski Caritas nedavno je dobio i novo sanitetsko vozilo.

Sanitetsko vozilo donacija je vlasnika salona vozila MRM Ljubuški-Mostar Miroslava Rupčića, koji je prepoznao naše djelovanje i pomoću tog vozila naše korisnike moći ćemo prevoziti ne gledajući jesu li u određenom trenutku vozila hitne službe ili doma zdravlja slobodna, istaknuo je don Majić.

Caritas biskupija Mostar-Duvno i Trebinje-Mrkan sa sjedištem u Mostaru može se pohvaliti velikim brojem projekata i ustanova socijalnog, karitativnog, edukativnog i medicinskog karaktera.

Po opsegu djelovanja i kontaktu s ljudima i korisnicima izdvojio bih Rehabilitacijski centar “Sveta obitelj” Mostar koji svojim korisnicima, među kojima su i djeca i adolescenti, nudi razne edukacijsko-rehabilitacijske, kreativne i druge sadržaje. Tu je i Centar za radno osposobljavanje osoba s poteškoćama u razvoju “Nazaret” koji ima 19 korisnika, a to je ujedno i najstarija ustanova te vrste na području Hercegovine. U Čapljini imamo Centar za stare i iznemogle osobe s hospicijem “Betanija” čiji smo kapacitet proširili s 30 na 70 kreveta, naveo je don Majić.

Caritas hercegovačkih biskupija aktivan je i u obrazovno-odgojnom procesu te je osnivač Dječjeg vrtića “Sveti Josip” Mostar, Centra za djecu, mlade i obitelji “SPES” i Ustanove za obrazovanje odraslih “Emaus”.

Broj osoba kojima je Caritas Mostar u protekloj godini osigurao neki vid pomoći, nažalost, nije manji u odnosu na ranije godine. Kažem nažalost zato što se situacija u društvu ne popravlja nego će nam trebati sve više i više ovakvih ustanova, upozorio je don Majić, dodavši kako mostarski Caritas svakodnevno skrbi za oko pet stotina ljudi.

Sav taj rad iziskuje nemala novčana sredstva, a u najvećoj mjeri Caritas se, kako kaže ravnatelj, financira “iz dobrote srca”.

Uvijek nam nedostaje sredstava, ali moram kazati kako ima i odziva pojedinih civilnih ustanova i razina, od općinske do županijske, ali problem je strukturalni jer nas zakon ne prepoznaje. Srećom, dolaze nam darovi, donacije i pomoć u raznim oblicima i na tome smo zahvalni. Ipak, apeliram da nas se i zakonodavno prepozna te da učinimo sve kako bi ovakvoj karitativnoj ustanovi omogućili da djeluje jer ona rasterećuje i civilni sektor i društvenu zajednicu, preuzima na sebe brigu oko osoba koje su članovi ove zajednice, građani ovog grada i županije. Općinska i županijska razina nas nastoje pratiti, ali bih volio kada bi nas i više razine vlasti prepoznale, istaknuo je.

Socijalno stanje društva na području Bosne i Hercegovine, po njegovim riječima, ne poboljšava se, nego je iz dana u dan sve teže.

To nam pokazuju i razne statistike. Smrtnost je veća od nataliteta, svjedočimo i odlasku s ovih područja, ostaje nam sve starije stanovništvo kojemu će biti potrebno sve više karitativne pomoći, a to nije ono što je ljudski život i dostojanstvo ljudskog života. Volio bih da je drugačije, ali danas je situacija vrlo, vrlo teška, kazao je Majić.

On se osvrnuo i na promociju volonterskog rada bez kojeg je karitativno djelovanje nezamislivo.

Kroz zadnje dvije godine, zahvaljujući donatorima izvana, provodili smo projekt osnaživanja župnih Caritasa kroz koji je Caritasova koordinatorica uspostavljala kontakte s pojedinim župama, obavljala edukaciju i zahvaljujući tome napravljena je velika mreža volontera. Naš SPES trenutno ima oko 50 volontera, a mi ćemo i dalje nastaviti promovirati volontarijat, organizirati i teoretske i praktične edukacije o volontiranju, kazao je Majić.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Tehnologija

Tri velike europske zemlje predlažu zabranu društvenih mreža djeci

Europska unija mogla bi postati svjetski predvodnik u ograničavanju društvenih mreža djeci. Prijedlog, koji predvodi…

3 sata prije
  • Vijesti

Nevrijeme u Doboju: Olujni vjetar oborio skelu na automobile

[gallery ids="759432,759431,759434,759433,759435"] Jak vjetar koji je u četvrtak poslijepodne počeo puhati u Doboju uzrokovao je…

3 sata prije
  • Auto-Moto

Kineski BYD po prvi put prodao više automobila u Europi nego Tesla

Kineski proizvođač automobila BYD prvi je put prodao više električnih vozila u Europi nego Tesla,…

4 sata prije
  • Life
  • Zdravlje i prehrana

Snaga malih odmora: Kako pauze poboljšavaju fokus i energiju

Osjećate li se iscrpljeno već sredinom radnog dana? Možda je vrijeme da uvedete kratke, ali…

4 sata prije
  • Vijesti

Zabranjena “Norijada” u Mostaru

Policijska uprava Mostar priopćila je u četvrtak da tradicionalna organizirana šetnja maturanata gradom nije dopuštena…

4 sata prije
  • Nogomet
  • Sport

Španjolci otkrili zašto Real nije produžio ugovor Modriću

Hrvatski kapetan Luka Modrić (39) oprostio se od Real Madrida, a španjolski list Relevo piše…

4 sata prije