Njezina ljekovita i gastro svojstva prepoznali su liječnici i gurmani zbog čega je vrijeme da joj i vi udijelite svoje povjerenje.
Bundeva kao borac protiv bolesti
‘Tko jede puno buče, bolovi u želucu ga nikada ne muče’ kaže stara poslovica, pa iako bundeva i nije svima omiljena namirnica njezina ljekovita svojstva su nepobitna zbog čega je i prozvana kraljicom jeseni.
Njezin sastav čine visoka razina antioksidanata i karotena, a pogotovo vitamina C i E, a svojim ljekovitim sastojcima idealna je u borbi protiv srčanih bolesti, rizika od raka, očne mrene i moždanog udara.
Siromašna kalorijama, bogata mineralima
Njezino lako probavljivo meso sadrži vrlo malo kalorija, svega 28 na 100 grama. Sasvim suprotno kalorijskom siromaštvu, u žuto-narančastim plodovima nagomilano je bogatstvo minerala i vitamina.
Tu je kalij važan za rad srca, fosfor i kalcij koji zajedničkim djelovanjem izgrađuju kosti i zube, željezo važno za krv, te mangan koji čuva zdravlje kože i hrskavice.
Bundeva za problematičnu kožu
Narodna medicina kaže kako bundeva dobro djeluje izvana, baš kao i iznutra. Pire od svježeg mesa bundeve idealno je kao maska za lice, u svega desetak minuta djeluje blagotvorno na čišćenje i sužavanje bora.
Idealna je za kožu sklonu aknama i miteserima zbog čega se u posljednje vrijeme pojavljuje kao glavni sastojak krema za problematičnu kožu.
Smiruje i pospješuje san
Od bundeve ćete imati puno koristi, bilo da ju konzumirate sirovu (naribanu kao mrkvu), kuhanu na pari, pečenu u pećnici ili kao dodatak varivu. Bundeva smiruje nervozu i pospješuje san zahvaljujući vitaminima B grupe.
Njezin fantastičan nutricionistički profil upotpunjuju pektini, celuloza i druga biljna vlakna važna za dobru probavu. Ovo ukusno povrće je, zbog svih spomenutih blagodati, prikladno i za djecu.
Sjemenke
Za sve one koje spomenute blagodati ne potiču na konzumiranje bundeve rješenje dolazi u obliku sjemenki ili koštica.
Osim što su zgodna zanimacija za zube sjemenke su odličan izvor bjelančevina koje ovisno o vrsti sadrže do 31 posto ukupnog sadržaja sjemenke.
Tako šaka koštica zadovoljava polovicu dnevnih potreba za aminokiselinama, a grickajući ih dobivamo i omega-3 masnu kiselinu poznatu kao čuvaricu srca, vida i raspoloženja.
Bučino ulje
Još jedan proizvod dobiven od kraljice jeseni privlači pažnju medicinara i gurmana, bučino ulje koje sadrži velik postotak beta karotena, vitamina E i kalija.
Iako se u 100 grama ulja nalazi 900 kalorija, treba imati na umu kako vam je za fantastičan okus salate dovoljna tek jedna žlica.
[gallery ids="759293,759290,759294,759291,759292,759295,759296,759297,759298,759299"] U Mostaru je danas svečano otvorena druga Vision Days IT konferencija, jedan od…
Sve je spremno za peti Ljubuški Outdoor Festival, koji će započeti ovog petka, 23. svibnja,…
[gallery ids="759272,759278,759275,759277,759276,759274,759273"] Volonterska družina "Gangorohodci" iz Ljubuškog uredila je vidikovac na Klobučkom brdu iznad Klobuka…
Na voćkama i povrću širom Hercegovine ovih se dana primjećuju brojne kolonije lisnih uši i…
Simbolika i mitovi vezani uz žalosnu vrbu različiti su u raznim kulturama. U staroj Grčkoj…
Zatvorenik Kazneno-popravnog zavoda Zenica napao je i teško ozlijedio drugog osuđenika, a u napadu je…