Blidinje treba postati prepoznatljivije i zaštićenije u svjetskim razmjerima

Regija Hercegovine bi vrlo skoro mogla postati dom petom nacionalnom parku u BiH.

Park prirode Blidinje, ako bude dogovora vlasti, uskoro bi trebao dobiti status nacionalnog parka, a ogromna prirodna, ali i kulturna bogatstva kojima raspolaže ova dolina između visova Čvrsnice i Vrana tako će ostvariti učinkovitiju zaštitu.

Pod strogim nadzorom

Prije određenog vremena Vlada Hercegovačko-neretvanske županije donijela je zaključak kojim je suglasna s donošenjem zakonskog rješenja o proglašenju nacionalnog parka Blidinje te je inicirala njegovo donošenje i usvajanje na razini Federacije BiH, a sukladno Zakonu o zaštiti prirode Federacije BiH.

Što bi to u konkretnom slučaju značilo za Blidinje? U prvom redu, kako je vecernji.ba ranije pisao, svi sadašnji sadržaji na prostoru Parka prirode Blidinje bili bi stavljeni u funkciju održivog korištenja, dok bi se time omogućio jasniji nadzor nad segmentima parka. Inicijatori ove ideje ističu kako bi se tako osiguralo da divljač, ali i sve druge prirodne, kao i kulturne vrijednosti, kojima ovaj kraj obiluje, budu pod strožim nadzorom struke i institucija kako bi se jedinstveni prostor očuvao za buduće generacije.

Dobivanje statusa nacionalnog parka neće značiti i konzerviranje prostora. U prijevodu, svi dosadašnji sadržaji koji postoje neće biti onemogućeni. Blidinju bi na ovaj način bila otvorena vrata za korištenje značajnijih sredstava iz međunarodnih fondova, koja bi se onda usmjerila na učinkovitiju zaštitu resursa, a i BiH bi ovim potezom ispunila obveze koje proistječu iz smjernice “Natura 2000.”.

Premijer Hercegovačko-neretvanske županije Nevenko Herceg podsjetio je tada, kako smo objavili, da je, dok je bio federalni ministar turizma i okoliša, povukao nekoliko važnih koraka koji su išli u smjeru pripreme za proglašenje Blidinja nacionalnim parkom.

Tijekom njegova mandata u Ministarstvu turizma i okoliša Federacije BiH urađene su sve stručne podloge, počevši od studije izvodivosti pa do master plana. Nacionalni park je 2. kategorija zaštite, a Herceg je naveo kako bi se time na Blidinju omogućilo kvalitetnije provođenje svih aktivnosti koje idu u smjeru očuvanja prirodnog i kulturnog bogatstva.

Iznimno je važno što se oko ovog pitanja već iskomuniciralo sa strukom, ali i lokalnom zajednicom, a što bi u prijevodu značilo da ne bi trebalo biti prepreka za donošenje poteza kojima će Blidinje postati s jedne strane zaštićenije, a s druge prepoznatljivije i u svjetskim razmjerima.

Za što se sve može koristiti

Prema Međunarodnoj uniji za zaštitu prirode (IUCN), ciljevi upravljanja u nacionalnim parkovima su, među ostalim, zaštititi vrijedna područja prirode koja su od državne odnosno međunarodne važnosti u sljedeće svrhe: duhovne, obrazovne, znanstvene, rekreativne i turističke; a cilj je i u prirodnom stanju i na dugoročno razdoblje očuvati izvorno stanje životnih zajednica i životinjskih odnosno biljnih vrsta kako bi se ostvarila ekološka stabilnost i različitost.

Cilj je i osigurati korištenje u duhovne, obrazovne, kulturne i rekreativne svrhe na razini koja će održati područje u prirodnom stanju te isključiti eksploataciju ili posjete koji mogu prouzročiti promjene i oštećenja prirode uz održavanje ekoloških, geomorfoloških i estetskih karakteristika zbog kojih je područje proglašeno zaštićenim.

U nacionalnom parku moraju se uzeti u obzir potrebe lokalnog stanovništva koje živi u okviru nacionalnog parka, uključujući korištenje prirodnih vrijednosti i bogatstava, ako te potrebe ne budu negativno utjecale na druge ciljeve upravljanja.

Park prirode Blidinje jedna je od najljepših prirodnih cjelina na području BiH. U BiH trenutačno postoje četiri nacionalna parka: Una, Kozara, Sutjeska i Drina, dok Blidinje i Hutovo blato imaju status parka prirode.

Na području Federacije BiH nalazi se ukupno 12 zaštićenih područja i 21 zaštićeno područje na prostoru Republike Srpske, od čega su najbrojnija zaštićena područja okarakterizirana kao V. kategorija prema IUCN-ovoj kategorizaciji.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Tehnologija

Ne trebate račun: Evo kako gledati Instagram bez prijave i otvaranja profila

Postoji jednostavan način kako pregledavati Instagram sadržaj bez prijave i otvaranja korisničkog računa. Na Instagramu…

14 minuta prije
  • Vijesti

Udruga poljoprivrednika FBiH uputila otvoreno pismo Schmidtu

Udruga poljoprivrednika Federacije BiH obratila se otvorenim pismom visokom predstavniku Christianu Schmidtu, pozivajući ga da…

27 minuta prije
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

U Posušju proslavljena mlada misa fra Antonija Petrica

[gallery ids="777345,777344,777343"] U župi Bezgrešnog začeća BDM u Posušju uz koncelebraciju mnoštva svećenika, u nedjelju…

50 minuta prije
  • LIFESTYLE
  • Zdravlje i prehrana

Ove zdrave namirnice mogu stvoriti bubrežne kamence: Provjerite unos oksalata

Problemi s bubrezima postaju sve češći, a jedna od važnih tema o kojoj treba voditi…

50 minuta prije
  • Film & TV
  • Zabava

Ovo je jedini redatelj u povijesti čiji su otac i kći osvojili Oscare u njegovim filmovima

U Hollywoodu nije neuobičajeno da netko ima poznate roditelje ili djecu, ali rijetko kada se…

1 sat prije
  • Vijesti

Tko plaća bolovanje, koliko traje i smijete li dobiti otkaz? Evo što kaže zakon

Otvaranje bolovanja u Federaciji BiH često izaziva nedoumice i kod radnika i kod poslodavaca, posebno…

1 sat prije