Za izvršenje ovih djela prijavljeno je 1312 osoba, što je više za 257 (ili 24,36%). Od toga je 25 maloljetnika (više za 12) i 596 povratnika u vršenju kaznenih djela (više za 78). Slobode je lišeno 606 osoba, piše Večernji list BiH.
U tom je razdoblju evidentirano 269 kaznenih djela po čl. 238 KZ FBiH (neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga), što je više za 18 ili 7,17% u usporedbi s istim razdobljem 2017., dok su 992 kaznena djela evidentirana po čl. 239. KZ FBiH (posjedovanje i omogućavanje uživanja opojnih droga).
Tih kaznenih djela više je za 284 (ili 40,11%) u usporedbi s istim razdobljem 2017. godine.
U razotkrivanje krijumčara Granična policija BiH ulaže velike napore i sredstva. Oni koji ilegalno unose narkotike u BiH, često to čine izvan graničnih prijelaza, prolazeći pješice kroz pogranični pojas. Tada je, obično, posrijedi veća količina opojne droge. Droga se često pokušava prokrijumčariti u kamionima, u posebno izrađenim bunkerima.
Za razotkrivanje narkodilera ponekad je potrebno dulje vrijeme praćenja i prikupljanja obavještajnih podataka. To se pokazalo na primjeru zapljene 82 kg heroina 2017. u Zenici.
Imali smo informaciju da je pošiljka krenula iz Bugarske, išla preko Srbije, trebala je proći kroz BiH, završiti u Hrvatskoj i dalje u zemljama EU-a, izjavio je tom prilikom Ratko Kovačević, glasnogovornik Uprave za neizravno oporezivanje BiH.
U radnoj verziji izvješća Europske komisije za 2018. godinu, BiH je i dalje zemlja tranzita i skladištenja opojnih droga. Ističe se također da je potražnja za opojnim drogama u BiH neznatno povećana te da se sve više traže sintetičke droge.
A u srpnju prošle godine policijski službenici SIPA-e u suradnji s Graničnom policijom BiH kod Neuma su otkrili i zaplijenili oko 665 kilograma opojne droge marihuane (skunk). Vrijednost zaplijenjene droge je višemilijunska. Krajem prošle godine, početkom prosinca, pripadnici GP BiH zaplijenili su oko 200 kilograma skunka u graničnom pojasu na području Bileće.
Takvih je primjera, nažalost, mnogo jer na balkanskoj ruti krijumčarenja droge BiH je važna točka. Droga kreće iz Albanije, a u BiH se doprema preko Crne Gore. Samo manji dio droge ostaje u BiH, ostatak se krijumčari u Republiku Hrvatsku, a iz nje dalje u zemlje Europske unije.
(www.jabuka.tv)
Prvi Sajam knjiga u Münchenu u Njemačkoj održat će se 23. i 24. svibnja 2025.…
Teška prometna nesreća dogodila se u noći s četvrtka na petak oko 1:30 sati na…
HKK Široki u subotu 24. svibnja od 19:30 sati u dvorani Pecara igra odlučujuću utakmicu…
[gallery ids="759494,759492,759493"] Radovi na sanaciji oštećenja na jednoj od najvažnijih planinskih prometnica u Hercegovini, magistralnoj…
Majku i petogodišnju djevojčicu u Rodoču kod Mostara napali su psi. Srećom, između nas i…
U rijeci Buni, u mjestu Blagaj kod mosta za Malo polje, u četvrtak je pronađeno…