BiH: Schmidt opet pregovara sa strankama o izbornom zakonu

Visoki predstavnik za BiH Christian Schmidt inicirao je novi krug konzultacija s predstavnicima političkih stranaka iz te zemlje čiji je cilj usuglasiti moguće izmjene izbornog zakona, potvrdili su u petak neki od sudionika tih razgovora.

Schmidt se tijekom dana u svom uredu u Sarajevu sastao s dužnosnicima oporbene Naše stranke, a njen predsjednik Edin Forto novinarima je potvrdio kako su s visokim predstavnikom razgovarali upravo o mogućim izmjenama izbornog zakona.

Dodao je kako postoji nekoliko odvojenih pitanja o kojima se pregovara poput tzv. paketa integriteta izbornog procesa, funkcionalnosti Federacije BiH te složenijih političkih pitanja.

Podržavamo sve što vodi ka tome da bude manje krađe na izborima i više funkcionalnosti, ali smo apsolutno protiv toga da se uvode rješenja koja dovode do novih etničkih podjela, kazao je Forto čija je teza da je dogovor moguć, no pod uvjetom da za stolom sjede “normalni ljudi”.

Ranije se Schmidt u strogoj diskreciji sastao i s predstavnicima drugih oporbenih stranaka poput SDP BiH, Naroda i pravde (NiP) i Saveza za bolju budućnost (SBB), no oni do petka nisu komentirali te razgovore.

Narednog bi tjedna na red trebali doći i predstavnici Stranke demokratske akcije (SDA) te HDZ BiH. Te su stranke formalno u vladajućoj koaliciji no oštro se sukobljavaju u raspravama o tome kakve je izmjene izbornog zakona potrebno donijeti.

Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković koja je i dužnosnica SDA ovog je tjedna od SAD-a i utjecajnih europskih država posebnim pismima zatražila da uskrate potporu nametanju izmjena izbornog zakona koje bi išle na ruku zahtjevima HDZ-a.

Schmidt je potkraj srpnja nametnuo neke tehničke izmjene izbornog zakona koje se odnose na sankcioniranje jezika mržnje te na zabranu uporabe javnih resursa u izbornoj kampanji. Od nametanja većih izmjena privremeno je odustao zbog pritisaka kojima je bio izložen te masovnih prosvjeda u Sarajevu.

Tada je pozvao političke stranke iz Federacije da same pokušaju postići dogovor o izmjenama izbornog zakona kojima bi se spriječila mogućnost blokade uspostave vlasti nakon izbora.

Okvirni rok kojega je Schmidt tada postavio istječe sredinom rujna, a problem popune Doma naroda parlamenta Federacije BiH i dalje je neriješen.

Čelnik HDZ BiH Dragan Čović ovog je tjedna ustvrdio kako prostora za međustranački dogovor nema, pozvavši Schmidta da iskoristi svoje ovlasti i bez daljih odgoda nametne izmjene izbornog zakona kojima bi se osiguralo legitimno etničko predstavljanje u federalnom Domu naroda.

Opći izbori u BiH zakazani su za 2. listopada, a rok za objavu konačnih i potvrđenih rezultata je 30 dana.

Nakon toga slijedi dovršetak izbornog procesa kroz neizravni izbor odnosno delegiranje zastupnika u federalni i državni Dom naroda.

U Federaciji zastupnike za entitetski Dom naroda biraju skupštine deset županija, a o tome koliko i iz reda kojeg naroda nakon izbora 2018. godine odlučilo je Središnje izborno povjerenstvo (SIP).

(www.jabuka.tv)

12 komentara

  • Nista od nametanja novog izbornog zakona po mjeri svih. Dejton je devastiran na stetu hrvata i tada kad su nametali promjene na stetu hrvata nije se pregovaralo. Sada Schmidt kupuje vrijeme i provocira situaciju kako bi ostalo sve po mjeri bosnjaka. Svima je jasno da bosnjaci vec tri puta biraju radikalnog Komsica koji pljuje po RH i hrvatskom narodu. Prednjači u gnusnim izjavama o narodu kojeg kao on prestavlja. I to bosnjacima nije dosta i sada idu na završni udarac da ovladaju u Domu naroda klubom hrvata. To bi značilo politicku eutanaziju hrvata u BiH. Ako to MZ- ca dozvoli onda su sami krivci za ono sto ih ceka. Na zalost velikim silama to izgleda odgovara , prvenstveno Amerima. Sto slabija EU i sto vise nereda. Dolar raste, EUR nikad slabiji. Je li to cijena rata u Ukrajini…

    • Nikakvi prijedlozi hrvatskih predstavnika za izmjenu izborno zakona neće biti uvaženi s muslimanske strane jer su sve njihove stranke jedinstvene u namjeri eutanaziranja hrvatskog naroda u BIH. Bez obzira što njihovi najviši politički predstavnici KRŠECĆ Dayton, USTAV BIH, mnoge zakone, te čine kaznena djela na štetu Hrvata oni i dalje ustrajavaju na tome. Po cijelom svijetu lobiraju, lažu, petljaju a imaju podršku dobrog dijela međunarodne zajednice u tome. Predstavnici Hrvata u BIH I RH su dosta puta za razliku od njih jalovi i mlohavi i nitko pd njih osim Milanovića nije lupio šakom o stol i rekao”dosta”. Visoki predstavnik Schmidt nema onu stvar presjeći ovaj gordijdki čvor i nametnuti pravedne izmjene izbornog zakona jer nema apsolutnu podršku međunarodne zajednice pa ni njegove države Njemačke. Stoga Hrvatima u BIH ostaje jedino rješenje stvaranje treće teritorijalne jedinice u BIH i to će biti sviđalo se to nekome ili ne. AMEN I ALELUJA.

  • Ovi okupatori mjenjaju dejton i kroje nam gace po volji sto ih prije protjeramo to nam bolje dosta bande okupatorske jedan covjek moze krojit zakone kakva je to drzava

  • Na zalost nafta iz Iraka, Sirije, Afganistana i drugih Arapskih zemalja je za Amere puno bitnija od šačice hrvata u BiH. Zato se bosnjacima konpezira sve i izlazi u susret. A to je jako skupo naplaćeno. Hrvati u BiH ispadose koleteralna steta kako u ratu tako i u miru. Sa hrvatima iz BiH tocnije časnicima HVYo popunio se i Hag. Tu kompezacija podržala i RH da bi sačuvali svoje časnike i obraz. Na zalost najvise stradali i najvise sa nama omlacuju i manipuliraju, vazda smo kompezacija za nesto nekom bitnije…. Zalosno sli je tako…

  • Nama ga je Tuđman metnuo kad nas je sastavio u FBiH sa Muslimanima. I sad se koprcamo i ko zna kad cemo se iskoprcati i hocemo li ikako.

  • Ovdje je nasa bratska Hrvatska politika os Tudmana do Plenkovica “izila govno”a mi “kusamo “.Mi smo uvijek kusur Hrvatskih pregovora os Posavine do danasnjih para iz EU !Bog i prodani Hrvati!

  • Kad imamo nakaradnu politiku, od 93 do danas. S Bošnjacima trebamo graditi odonose i ovu državu. Ne znam bi li ta Herceg Bosna bila sreća za nas. Vidjeli smo to u Livnu neki dan. Običan čovjek koji se usdi suprotstaviti dobije batine.

  • Mi moramo graditi bolje odnose sa Bošnjacima jer du vecinski narod a mi najmanji. Usput dijelimo zajednički prostor, radna mjesta, sve…jer je važno da smo u boljim odnosima jer otići će ova garnitura političara a mi ćemo skupa živjeti zauvijek i to valja znati. Trenutni odnosi su slabi

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.