Analiza koju je radila Vanjskotrgovinska komora BiH pokazala je kako su ove godine za stotine milijuna maraka povećani i izvoz i uvoz.
Prema podacima o vanjskotrgovinskoj razmjeni, BiH je ove godine uvezla roba u vrijednosti od 9,5 milijardi maraka. U isto vrijeme prošle godine taj iznos bio je 8,8 milijardi, što znači da je uvozo povećan za 700 milijuna maraka u odnosu na prošlu godinu. Skoro identično je stanje kada se govori o izvozu.
Izvoz je prošle godine u prvih šest mjeseci iznosio 5,3 milijardi maraka, da bi ove godine porastao na šest milijardi maraka. Znači i izvoz je zabilježio rast od 700 milijuna maraka. Gledajući tablicu s podacima, kod uvoza je najviše povećanje ostvareno na stavkama strojeva, vozila i oružja. S 1,96 milijardi KM iznos je povećan na 2,15 milijardi KM, piše Večernji list.
I uvoz ruda i metala povećan je za nešto više od 200 milijuna maraka te plastike, gnojiva i guma za više od 100 milijuna maraka.
Kada se govori o izvozu, veći rast zabilježen je u kategoriji električne energije i mineralnih goriva, s 405 milijuna maraka iznos je povećan na 582 milijuna maraka. Izvor drva, papira i namještaja povećan je za oko 60 milijuna maraka, dok je izvoz ruda i metala skočio s 953 milijuna na čak 1,137 milijardi maraka.
Ako se gleda po zemljama – trgovinskim partnerima, najviše u BiH uvoze Hrvatska i Srbija. Hrvatski udio u ukupnom uvozu BiH je 15,48 posto, s srpski 13,47 posto. Prag od 10 posto uskoro bi mogla prijeći i Njemačka koja je sada na 9,55 posto te Italija koja je na 9 posto.
Gledajući izvoz, najveći udio pripada Njemačkoj s 14,6 posto, Hrvatskoj s 12,05 posto te Italiji i Srbiji s 11,22 posto odnosno 10,01 posto.
Trgovinski suficit BiH ostvaruje samo s Austrijom gdje je pokrivenost uvoza izvozom 100,17 posto. Uskoro bi granicu od 100 posto mogla doseći i Njemačka jer je pokrivenost uvoza izvozom 96,64 posto.
Ekonomski analitičari ističu kako BiH može biti zadovoljna rastom izvoza te kako je to pokazatelj kako domaće gospodarstvo bilježi velike pozitivne iskorake.
S druge strane, treba još dosta raditi na tome kako smanjiti uvoz, naročito proizvoda i roba koje proizvode domaće tvrtke.
Jedan od najboljih primjera je uvoz vode koji se u BiH broji u desecima milijuna maraka, a država ima ogroman broj prirodnih izvora i domaćih tvornica vode. Poboljšanju stanja svakako ne doprinose zadnje mjere koje je prema BiH uvela Europska unija, a koje se odnose na određivanje kvota na izvoz čelika.
Kako navodi Večernji list, trgovinski rat sa zemljama Europske unije bio bi najlošija opcija za BiH i bit će potrebno uložiti dodatne napore kako bi se takav scenariji izbjegao. Ipak, očekuje se kako će biti nastavljen pozitivan trend kada je u pitanju rast izvoza.
Samo je pitanje koliko će uspješne biti mjere koje će država poduzeti kako bi barem djelomično smanjila uvoz, osobito sa susjednim zemljama s kojima i dalje Bosna i Hercegovina bilježi veliki deficit.
(www.jabuka.tv)
Nekoliko je ljudi poginulo i puno ih je ozlijeđeno nakon što je vlak iskočio iz…
Sve više zrakoplovnih kompanija prelazi na digitalne ukrcajne karte, a od studenog 2025. pridružuje im…
Jedan od najiščekivanijih televizijskih projekata konačno je krenuo u realizaciju – počelo je snimanje nove…
Tijekom završnice tradicionalnih Skokova sa Starog mosta u Mostaru, muškarac koji je preplivao Neretvu počeo…
Široki Brijeg ovih dana prolazi kroz najveće urbane preobrazbe u posljednjem desetljeću, s rušenjem dotrajalih…
Američki reper YoungBoy (25) postao je prava internetska senzacija nakon vijesti da očekuje svoje 13.…