BiH najviše napuštaju građani deficitarnih zanimanja – programeri, inženjeri, liječnici

Nezaposlenost nije glavni razlog odlaska mladih iz BiH, pokazalo je istraživanje Instituta za razvoj mladih KULT, piše Večernji list BiH.

Mladi su najčešće razočarani stanjem u BiH, imaju veliki stupanj gnjeva i frustracije prema političkom i društvenom stanju u svojoj državi.

Odlazak liječnika

Bosna i Hercegovina svrstana je na 131. mjesto od 133 države u kategoriji “odljev mozgova”. U zemljama u koje odlaze, prema podacima ankete, mladi očekuju bolji obrazovni i zdravstveni sustav, bolje životno okruženje, veću mogućnost zaposlenja i bolju sigurnosnu situaciju.

Zemlju najviše napuštaju građani deficitarnih zanimanja kao što su programeri, inženjeri i građevinski inženjeri, liječnici i drugo medicinsko osoblje i visokokvalificirana radna snaga.

BiH napuštaju i brojni liječnici, specijalisti, farmaceuti, medicinski tehničari i njegovatelji, što za posljedicu ima podatak da BiH trenutačno ima 200 liječnika na 100.000 stanovnika, što je manje od europskog prosjeka od 362 liječnika. Prema podacima KULT-a od 1995. godine, BiH je napustilo 79% istraživača u području inženjeringa, 81% magistara i 75% doktora u oblasti

Teško da će se vratiti

Oko 80% mladih kao razlog za odlazak navelo je činjenicu da ne vide kako će u njihovoj zemlji uskoro biti bolje, odnosno da ne vide vlastitu bolju budućnost, a kao razloge navode i nezadovoljstvo uzrokovano političkom situacijom, prisutnost korupcije, nezaposlenost, preveliku zastupljenost nacionalnih, vjerskih i ratnih pitanja, te nezadovoljstvo poslom i primanjima.

Više od 50% mladih u druge zemlje odlazi samostalno, više od 30% uz pomoć rodbine i prijatelja, dok ih manje od 10% za odlazak koristi usluge agencija za posredovanje u zapošljavanju.

Porazno zvuče i podaci o mogućem povratku u zemlju. Naime, 20% ih kaže kako se nikada ne bi vratili u BiH, 32% njih se vjerojatno ne bi vratilo, 40% bi se vjerojatno vratilo ako bi se situacija značajno popravila, dok njih samo šest posto tvrdi bi se sigurno vratilo ako se poboljša situacija i te dva posto navodi druge razloge povratka.

Porazno je da je samo u prethodne dvije godine, prema procjenama, BiH napustilo 80.000 osoba. Koliko ih je još zaista otišlo?

Ne znamo, jer BiH nema te podatke. Ne postoje službene brojke o broju odlazaka niti jedne od nadležnih institucija, a brojkama baratamo tek na osnovi procjena.

(www.jabuka.tv)

Zadnje dodano

  • Auto-Moto

Električni auto i strujni udar: 4 stvari koje nikad ne smijete raditi prilikom punjenja

Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…

54 minute prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Roditelji dječaka koji je počinio masakr u Srbiji moraju platiti 3 milijuna eura žrtvama

Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…

1 sat prije
  • Nogomet
  • Sport

Odluka koja je šokirala Dinamo: Klub traži hitnu reakciju HNS-a

Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…

1 sat prije
  • LIFESTYLE
  • Recepti

Neodoljiva carbonara s tikvicama: Kremasti ljetni klasik gotov za 20 minuta

Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…

2 sata prije
  • Vijesti

Odvjetnici Zorana Galića uputili žalbu Zavodu MIO: Traže da mu se omogući mirovina

Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…

2 sata prije
  • Košarka
  • Sport

Miha Škedelj produžio ugovor s HKK Široki

HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…

2 sata prije