Foto: Getty Images
Analitičari ocjenjuju kako je rejting BiH najviše ograničen kompleksnom političkom strukturom koja usporava institucionalni i progres na području ekonomskih reformi.
Ekonomist Igor Gavran za Avaz je pojasnio da ove agencije pri dodjeli kreditnog rejtinga državama, između ostalog, uzimaju u obzir prihode i strukturu gospodarstva, očekivani gospodarski rast, monetarnu i fiskalnu fleksibilnost, vanjsku likvidnost, političke rizike, zaduženost javnog i privatnog sektora te zaduženost javnih kompanija.
Naš trenutni rejting je u kategoriji špekulativnih i govori nam da se sada država još smatra sposobnom za izmirivanje obaveza. Ali smo na najnižoj razini vjerojatnoće, odnosno najvišoj razini rizika te kategorije, jer prvi sljedeći rejting ispod našeg je u kategoriji C, s velikom vjerojatnoćom neispunjavanja obaveza, pojasnio je Gavran.
Dodao je da je ovo izrazito nepovoljan rejting i ”stabilne izglede” jedino može shvatiti kao ”stabilno loše”.
Nama ne treba stabilnost na dnu, nego uzlet i poboljšanje kreditnog rejtinga. To se nikada neće dogoditi u ogromnim skokovima. Puno uspješnih godina je potrebno da se preokrene trend i dovede nas do nekog ozbiljnog investicijskog rejtinga, gdje je rizik od neispunjavanja obaveza minimalan, istaknuo je Gavran.
Smatra da je odgovornost svakako u najvećoj mjeri na vlastima, odnosno politici i nepovoljnom okruženju koje je kreirala i za poslovanje i ukupno za život.
Kreditni rejting jedino možemo poboljšati ako ostvarimo napredak u oblastima koje se uzimaju u obzir u procjeni. Sigurno ga nećemo poboljšati tako što će predstavnici vlasti sami sebe hvaliti i medijima tvrditi da su ostvarili ogroman napredak, kazao je Gavran za Dnevni avaz.
Kreditni rejting je jedan od ključnih kriterija koji govore o stanju ekonomije jedne države u svim aspektima. Samim time je vrlo značajan i mogućim investitorima, pogotovo onima koji planiraju dugoročna ulaganja i prije svega zahtijevaju stabilnost, sigurnost, povoljne uvjete poslovanja, povoljne uvjete financiranja, perspektivu daljnjeg razvoja i rasta, pojasnio je Gavran.
(www.jabuka.tv | Foto: Getty Images)
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…
Komentari:
Zar vukojebina nije već upropaštena? mislim SDA, SDP, DF, Naša stranka, Sejdo, Bakir, Cikotić, Nikšić, Turkovićka, Osmica, Novalić, talibani, mudže, usrani isklamistički sudovi...? Sve to treba na respirator, iako nema pomoći.
Pare stižu ali se nenamjenski troše.
Plaće i mirovine za većinu nisu ni za preživjeti i nitko ni zašto nema odgovornosti.
i ja sam , majke mi
Di su novci od trošarina za gorivo..pa u pitanju je cca 10 milijardi maraka.HALOOOO.
kakav narod, tak'a vlast.
trazili ste, uzivajte