U idućim danima Bosnu i Hercegovinu zahvatit će val hladnoće, a meteorolozi najavljuju temperature i do -20 stupnjeva. Federalni hidrometeorološki zavod već je za subotu najavio izrazito leden dan, a Nedim Sladić, član tima “Bosnia Storm Chasers”, kaže kako bi ovaj prodor hladnoće mogao biti jedan od najjačih koji je Bosna i Hercegovina zabilježila još od čuvene sibirske hladnoće iz veljače 2005. godine, piše Večernji list BiH.
Ekstremne vrijednosti
“Ono što će biti pomalo neuobičajeno je da će Bosna i Hercegovina, zajedno s Kosovom i Srbijom, biti najhladniji dio europskoga kontinenta u razdoblju od 5. do 9. siječnja. Vrhunac stiže u noći s petka na subotu kada će, kako uz razvedravanje tako i uz snijeg na tlu, ionako niske temperature dodatno pasti. U velikom dijelu Bosne i Hercegovine u prvim satima subote očekuju se ekstremno niske vrijednosti, pa bi stoga u Sarajevu temperatura mogla varirati između -22 i -23 stupnja, a na planinama lagano skliznuti i ispod -26 stupnjeva.
Osigurati ogrjev
Na Pešterskom se platou očekuje temperatura i do minus 30 stupnjeva. Zavod za javno zdravstvo Sarajevske županije već je izdao preporuke u slučaju jakih zima, odnosno ekstremno niskih temperatura. U tim preporukama navodi se kako je potrebno stalno pratiti radijska i TV izvješća o trenutačnim vremenskim uvjetima i potrebnim informacijama, nabaviti dovoljne količine ogrjeva i namirnica.
U prostorijama koje se ne griju, neposredno pred nastanak zime, ispustiti vodu iz vodovodnih cijevi, spremnika ili bojlera te sustava centralnoga grijanja koji nije u funkciji i tamo gdje je to predviđeno i moguće (WC školjke, sifona), potrebno je uliti nesmrzavajuću tekućinu (permant).
Također, potrebno je što manje boraviti na otvorenom ili u negrijanom zatvorenom prostoru, a to se posebno odnosi na kronične bolesnike, djecu, trudnice i starije osobe.
Prije izlaska na otvoreno preporučuje se obući dovoljno toplu odjeću i obuću, s naglaskom na zaštitu glave, gornjih i donjih ekstremiteta (šake i stopala).
Vlasnici ili korisnici stambenoga ili poslovnoga prostora dužni su redovito i pravodobno održavati, čistiti od snijega i poledice pločnike ispred te prilaze koji vode do objekta. Snijeg ili led koji prijeti pasti s krova objekta dužni su ukloniti sami ili angažiranjem stručnih službi.
Čišćenje snijega s krova opasan je posao te je bolje za to angažirati stručnu službu, navodi se u uputama.
Također, treba izbjegavati kretanja bez veće potrebe, posebice ispod krovova objekata ili drveća.
Ako ste zbog obilnih snježnih oborina i neočišćenih cesta ostali izolirani, a u hitnoj ste situaciji, slučaj potrebe liječničke ili veterinarske pomoći, bolničkoga liječenja, oskudijevate u nužnim namirnicama ili energentima i slično, potrebno je nazvati broj 112, s kojega će se usklađivati pružanje potrebne pomoći, navode iz nadležnih službi.
(www.jabuka.tv)
U Pierottijevoj ulici, nedaleko od samog centra Zagreba, danas oko 13:25 sati dogodilo se teško…
Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…
[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…
Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…