BiH izgubila od Finske i ostala bez SP-a

Nogometna reprezentacija BiH poražena je u Zenici od Finske rezultatom 1:3 u okviru pretposljednjeg kola kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo i ispala iz svih kombinacija.

BiH je napadački ušla u susret, a već u osmoj minuti Zmajevi su tražili jedanaesterac zbog igranja rukom Vaisanena u svom kaznenom prostoru, ali se sudac Oliver nije oglasio.

U 11. minuti domaćin propušta veliku priliku za vodstvo. Kolašinac je odlično prošao po lijevoj strani i odigrao povratnu loptu, idealnu za Miralema Pjanića, ali je nogometaš Bešiktaša šutirao preko gola s vrha kaznenog prostora.

Samo osam minuta kasnije novu veliku priliku imao je Prevljak, ali je slabo zahvatio loptu na petercu iz gotovo idealne situacije, te je ostalo 0:0.

Nakon toga, probudila se i Finska. U 23. minuti Saničanin je poklonio loptu Pukkiju koji je izašao sam pred Šehića, ali je stoper Partizana uspio stići finskog napadača i intervenirati.

Već u sljedećem napadu dosuđen je jedanaesterac za goste. Raitala je šutirao s 20-ak metara, Pjanić je neoprezno ispružio ruku, a sudac Oliver je pokazao na bijelu točku. Odgovornost je preuzeo Pukki, ali Šehić je maestralno reagirao i obranio je njegov udarac.

Konačno, razdoblje bolje igre gosti su okrunili u 29. minuti. Pukki je prošao po desnoj strani i proigrao Forssa, a njemu nije bilo teško pogoditi mrežu Zmajeva iz neposredne blizine za vodstvo Finske 1:0.

Zmajevi su bili uzdrmani nakon primljenog gola, ali u 36. minuti vratila im se nada kada je izravan crveni karton dobio Jukka Raitala.

Desni bek finske reprezentacije startao je na zglob Seada Kolašinca koji je bio u sjajnom prodoru, a engleski sudac mu je bez mnogo razmišljanja pokazao put u svlačionicu.

Kolašinac nije mogao nastaviti utakmicu, a zamijenio ga je Ermedin Demirović.

Do kraja prvog dijela BiH je s igračem više izvršila veliki pritisak, ali Finci su se obranili. Prvo je udarac Ahmedhodžića je izblokiran, a potom je Prevljak glavom nakon kornera šutirao preko gola.

Drugi dio je počeo velikom prilikom za Finsku. Pukki se namjestio na udarac na nekih 11 metara od gola Zmajeva, ali je lopta prošla tik pored stative.

Ipak, u 50. minuti bilo je 2:0 za Finsku. Nakon greške Ćivića i slabe reakcije ostatka obrane, lopta je došla do Robina Loda koji je sjajno plasirao u mrežu udarcem s desetak metara.

Izborni Petev je potom na teren poslao Gojaka, Prcića, M. Sušića, i Menala, a to mu se isplatilo u 69. minuti.

Gojak je izveo slobodan udarac iskosa s lijeve strane, a na petercu je maestralno reagirao Menalo koji je smanjio na 2:1 i vratio nadu Zmajevima.

Ipak, u 73. minuti uslijedio je novi šok. Lod je izveo slobodan udarac, a zaboravljeni O’Shaughnessy je iz blizine ponovo matirao Šehića za 3:1.

Igrači BiH su tražili zaleđe, ali Oliver je nakon konzultacija VAR-a pokazao na centar.

Do kraja utakmice bh. igrači su jalovo napadali, ali nisu uspjeli postići gol. Najbolju priliku su imali u 89. minuti kada je izblokiran udarac Stevanovića iz blizine i do kraja je ostalo 3:1, prenosi Klix.

BiH posljednju utakmicu u grupi igra u utorak u 20:45 protiv Ukrajine na Bilinom polju.