BiH i Irska remizirali, odluka pada u Dublinu

Nogometne reprezentacije Bosne i Hercegovine i Republike Irske remizirale su rezultatom 1:1 u prvom susretu dodatnih kvalifikacija za nastup na europskom prvenstvu 2016. u Francuskoj, koji je večeras odigran u Zenici.

Pogodak za BiH postigao je Edin Džeko u 85., a za Irsku Robert Brady u 81. minuti.

Najbolji nogometaši BiH dominirali su u prvih 45. minuta susreta na stadionu ”Bilino polje”, ali nedostajala je realizacija. BiH je prijetila preko Pjanića, Višće i Zukanovića, ali gola nije bilo, dok se s druge strane irski nogometaši uglavnom bazirali na obranu svog gola, uz povremene pokušaje kontranapada.

Drugo poluvrijeme donijelo je sličan odnos snaga kao prvo, a prvu priliku BiH je imala u 52. minuti, nakon odličnog kontranapada i ubačaja Višće, ali obrana Irske je odlično reagirala i otklonila opasnost. U sljedećem napadu Irska je imala najbolju priliku do tada, ali Hendrick promašuje.

Početkom drugog poluvremena na teren se spustila gusta magla što je dosta smanjilo vidljivost i otežalo uvjete za igru na terenu. U 60. minuti Lulić se našao sam pred irskim golmanom koji ga uspijeva zaustaviti.

Rasplet susreta išao je na ruku Irskoj koja je desetkovana ozljedama željela ostvariti remi u ovoj utakmici. Krajem drugog poluvremena napadi BiH su oslabili, što je znatno olakšalo posao Ircima, koji su bili na korak od zacrtanog cilja.

U 81. minuti nakon loše reakcije Cocalića lopta se odbija do irskog igrača Robbie Bradyja, koji izlazi sam pred Begovića i postiže gol za Irsku. Irska je uspjela doći u vodstvo nakon jedne od rijetkih prilika koje je imala u ovom susretu.

BiH je krenula ofanzivno, a samo četiri minute kasnije izjednačenje na ubačaj Ognjena Vranješa donosi kapetan Edin Džeko.

Susret je završen remijem koji mnogo više odgovara Ircima, ali sudionika europskog prvenstva odlučit će drugi susret ove dvije reprezentacije, koji će u ponedjeljak biti odigran u Dublinu.