Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti je u suradnji s nekim županijskim ministarstvima obznanilo dokument Preporuka za eliminiranje segregirajućih i podijeljenih struktura u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH, čiji je konačni cilj ukidanje fenomena “dvije škole pod jednim krovom“. Ministar Damir Mašić pojašnjava detalje ovog dokumenta te odgovara na pitanja o nadležnosti njegovog ministarstva i potrebi reforme cjelokupnog školskog sustava.
Kako kanite provesti plan za ukidanje dvije škole pod jednim krovom, kada se zna da je obrazovanje u nadležnosti županija i da ministri iz županija, u kojima se nalaze takve škole, nisu sudjelovali u njegovoj izradi?
Prvo, treba znati da provedba preporuka za eliminiranje segregirajućih i podijeljenih struktura u odgojno-obrazovnim ustanovama u FBiH, nije pitanje, a ni obveza jedne osobe niti samo jednog ministarstva, nego zajednička obveza svih nadležnih obrazovnih instanci u FBiH, kao i cijele države. Drugo, riječ je o obvezama koje je BiH preuzela pristupanjem Vijeću Europe 2002. godine. Ovo pitanje potvrđeno je i dokumentom o europskom partnerstvu 2007. godine, koji je potpisan s EU. Treće, ovakve podijeljenje i segregirajuće strukture u obrazovanju izravno krše ustavom zajamčena ljudska prava. Također, u suprotnosti su i s brojnim međunarodnim ugovorima koje je BiH ratificirala. Četvrto, pojedini županijski ministri nisu sudjelovali u izradi ovog dokumenta zato što to oni nisu htjeli, a ne zato što im je to bilo onemogućeno. Peto, duboko svjesni i poštujući činjenicu da je obrazovanje županijska nadležnost dokument koji smo predstavili se i zove “preporuke”, a ne instrukcija. Izradom dokumenta koji je usvojila Koordinacija ministara obrazovanja i znanosti u FBiH, a koji je dostavljen svim županijskim ministarstvima, pokazali smo da postoji način i da se može napraviti pomak, a pri tome vodili računa o svim specifičnostima sredina i pravima kako konstitutivnih naroda tako i ostalih. Osnovna svrha ovog dokumenta je pomoći nadležnim obrazovnim vlastima u županijama. Već imamo spremnost nadležnog ministarstva u ZDŽ-u da se ide korak i dalje od administrativno-pravnog ujedinjena „dvije škole pod jednim krovom“, ka stvaranju multietničkih odjeljenja.
Zalažete se za potpunu integraciju škola i stvaranje multietničkih odjeljenja u svim sredinama. Kako praktično u takvim situacijama osigurati djeci školovanje na materinskom jeziku?
Preporuke su sačinjene na način kojim se osiguravaju temeljna ljudska prava, prava djece, kao i prava roditelja da biraju vrstu obrazovanja za svoju djecu sukladno zakonskim propisima, te osiguravaju pravo djece na njegovanje svoje kulture, religije i korištenje svog jezika. Provedba potpune integracije podijeljenih škola podrazumijeva uspostavu multietničkih odjeljenja, za što je neophodno uspostaviti jedan ujednačen okvir nastavnih planova i programa, koji će uvažavati ravnopravnost jezika i pisama svih konstitutivnih naroda, kao i nacionalnih manjina. U preporukama smo ponudili i način definiranja skupine predmeta kao što su: izborna skupina predmeta (Vjeronauka/Vjeronauk, Kultura religija, drugi/ili treći strani jezik), nacionalna skupina predmeta (gdje bi bio materinski jezik i književnost, Historija/Istorija/Povijest) te opći ili zajednički predmeti, koji bi obuhvatili sve ostale predmete iz NPP-a. Rezultat bi bio da imamo zajedničke udžbenike za sve učenike u FBiH, koji su tiskani na jezicima i pismima konstitutivnih naroda, a sukladno jednom Okvirnom nastavnom planu i programu u Federaciji koji je usuglašen u svim županijama, što je preduvjet za uspostavljanje multietničkih odjeljenja. Pitanje jezika ne treba promatrati kao prepreku niti zloupotrebljavati u političke i druge svrhe, naprotiv na to pitanje treba gledati kao na bogatstvo različitosti i specifičnosti sredine u kojoj živimo. To pitanje treba biti podstrek ka integraciji i zajedništvu, simbol multikulturalnosti, a nikako prepreka i razlog razdvojenosti.
Kolika je opravdanost postojanja Ministarstva obrazovanja na federalnoj razini imajući u vidu vrlo ograničene ovlasti. Čini se da neke županije uopće nisu zainteresirane za tu koordinirajuću ulogu entitetskog ministarstva?
Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti ima svoju opravdanu ulogu i razlog postojanja. Ministarstvo ima koordinirajuću ulogu u svim oblastima obrazovanja i znanosti i zaduženo je za provedbu obrazovnih politika dogovorenih na razini BiH. Ono pri tome ne uzima nadležnosti niti jednoj županiji. Naprotiv, Ministarstvo pomaže procese reforme obrazovnog sustava koji se odvijaju u FBiH, osigurava poboljšanje uvjeta obrazovanja, te upoznaje Vladu i Parlament FBiH sa situacijom u obrazovanju i predlaže moguće mjere za rješavanje problema i unapređenje sustava obrazovanja.
Mnogo oprečnih ocjena izazvala je inicijativa za nabavu besplatnih udžbenika za prvašiće, a Vi ste čak optuženi da želite ostaviti hrvatsku djecu bez udžbenika. Kako je na kraju taj projekt realiziran?
Na ovo pitanje mogu samo kazati da su to gnusne laži i pokušaj podmetanja nesposobnih pojedinaca koji za svoj nerad pokušavaju lopticu prebaciti na druge. Projekt besplatnih udžbenika za učenike prvih razreda osnovne škole u FBiH, je od samog početka bio zamišljen kao integrirajući program koji treba obuhvatiti svu djecu na području cijele Federacije bez obzira po kojem nastavnom planu i program pohađaju nastavu. Sva županijska ministarstva su pismenim putem 2. ožujka ove godine obaviještena da je Federalno ministarstvo obrazovanja i znanosti osiguralo 50 posto sredstava za ovu namjenu i da preostalih 50 posto trebaju osigurati županijska ministarstva za područja svojih županija. Sedam županijskih ministarstava u SBŽ, PŽ, TŽ, ZDŽ, SŽ, USŽ i BPŽ su odmah prihvatila sudjelovanje u projektu, dakle i dvije županije u kojima se nastava ne izvodi po nastavnom planu i programu FBiH. Ministarstva obrazovanja u ZHŽ i HBŽ rekli su da nisu zainteresirani za taj program i uopće nisu ni odgovorili na dopis, a ministar obrazovanja u HNŽ-u je službeno aktom od 6. ožujka obavijestio Federalno ministarstvo da njegovo ministarstvo neće sudjelovati u projektu nabave besplatnih udžbenika za prvašiće, jer nisu osigurali potrebna sredstva. Potom je uslijed opravdanog pritiska roditelja, učenika i cjelokupne javnosti Vlada HNŽ-a rebalansom proračuna pronašla 50 posto sredstva za participaciju, i umjesto resornog ministarstva prihvatila provedbu projekta. Zbog činjenice da samo u ZHŽ-u i HBŽ-u prvašići neće dobiti besplatne udžbenike, odgovornost snose isključivo resorna županijska ministarstva koja su svojim politikantstvom i indolentnošću djecu ostavila bez udžbenika. To je poznato i nastavnicima i roditeljima i djeci iz tih županija.
Treba li školskom sustavu u FBiH cjelovitija reforma? Iz godine u godinu imamo različite eksperimente s ukidanjem cijelih predmeta ili redukcijom broja nastavnih sati iz pojedinih predmeta. S druge strane, uvode se neki novi predmeti za koje ne postoje ni educirani kadrovi ni kvalitetni udžbenici. Imamo i kaotičnu situaciju s angažiranjem nastavnog kadra, kao što je slučaj u Tuzlanskoj županiji? Kako riješiti sve te probleme?
Obrazovnom sustavu u BiH neophodna je cjelovita reforma, koja treba biti znatno brža, učinkovitija i biti usmjerena ka pravom cilju – a to je stvaranje kvalitetnijih i ujednačenijih uvjeta obrazovanja svoj djeci u BiH. Ovako decentraliziran sustav i razjedinjeno obrazovanje popraćeno parcijalnim i polovičnim rješenjima ne može opravdati cilj reforme niti polučiti kvalitetnim rezultatima. Upravo decentralizacija obrazovnog sustava u FBiH rezultirala je problemima i apsurdima koje imamo u obrazovnoj praksi, a to će potvrditi i nekoliko konkretnih primjera. Od uvođenja obveznog predškolskog odgoja i obrazovanja, koje još uvijek nije obvezno u svim županijama FBiH pa do provedbe Bolonjskog procesa – gdje smo analizom utvrdili da postoje četiri sasvim različita sustava provedbe prvog i drugog ciklusa Bolonje, što je apsurd kojim se ne dopušta ni međužupanijska mobilnost studenata, a što je u potpunoj suprotnosti s osnovnim načelima Bolonje. O privatnim visokoškolskim ustanovama u županijama koje nikada nisu ni usvojile Zakon o visokom obrazovanju, da i ne govorim. Uz sve to imamo nejednake, odnosno potpuno različite uvjete obrazovanja, koji se razlikuju od županije do županije i ovise isključivo o financijskoj mogućnosti svake županije. Te razlike se manifestiraju time da učenici i studenti u jednoj županiji imaju suvremeno opremljene kabinete i suvremenu opremu za izvođenje praktične nastave, dok recimo u drugim sredinama ti uvjeti i mogućnosti su ispod svakog minimuma. Stoga je opravdano kazati da svako daljnje usitnjavanje, ovako već razjedinjenog obrazovnog sustava, može samo voditi ka većim problemima i neujednačenosti i kvalitete i uvjeta. Naš stav je da bi najsretnije rješenje bilo da je oblast obrazovanja u ingerenciji države BiH.
(www.vecernji.ba)
Faruk Suljović, 23-godišnji student Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta u Sarajevu i rekreativni sportaš, prošao je 1200 kilometara…
[gallery ids="756355,756356,756357,756358,756359,756360,756361,756362,756363,756364"] Bivši učenici Srednje strukovne škole Široki Brijeg u petak 9. svibnja svečano su…
Sudac istrage prihvatio je prijedlog dubrovačkoga Županijskoga državnog odvjetništva i odredio istražni zatvor 73-godišnjaku osumnjičenom…
Zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša komentirao je za HTV izbor kardinala Roberta Prevosta za novog papu…
"Republika Srpska može računati na podršku Rusije i predsjednika Putina u obrani Daytonskog mirovnog sporazuma",…
Brazilski krilni igrač Antony mogao bi ući u povijest svjetskog nogometa. Otkako je u siječnju…
Komentari:
E hajmo svi roditelji ZHŽ na noge, ovo je sramota...blokirat sve škole zbog ove odluke...Znači netko je stavio taj novac u džep, a vas roditelje ko šiša...
pa zar nije prije možda mjesec dana bio članak upravo na TV JABUKA da svi pa i ZHŽ dobivaju uđbenike,,,da bi sad objavili ovo?
još sam ja komentiro šta je reć pa da i Hercegovina dobiva
baš vam hvala ŽupanijoZapadnoHercegovačka!
Zašto su lagali prije par dana da će prvašići dobiti besplatne udžbenike, a evo vidimo da neće? Odgovor je: sve ćemo mi to saznati, ali poslije izbora kad neki pokupe glasove, i to na račun djece koja nisu mogla krenuti u prvi razred u 9. mjesecu, a sad neće dobiti niti udžbenike, a na osnovu njih bi ubirali sebi glasove. STRAŠNO
Hvala Miri Kraljevicu i ostalima, glasat cemo opet za vas! Puno vam hvala!
županija vam je kriva, nisu se gospoda poduzela
Dragi ljudi razmislite,uskoro je vrijeme odluke.Odvagajte što vam je dobroga,a što lošega učinila trenutna vladajuća elita.Dobro procjenite kome dajete glas
SVE IH TREBA NA BUNTICEV SEMAFOR
pa budale jedne ocete da vam dica uče bosanski - balinski program procitajte tekst iznad