Beroš: Na pad broja zaraženih u BiH jedino znanost može dati pravi odgovor

Hrvatski sabor je u četvrtak nastavio s radom raspravom o učincima mjera iz zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti tijekom epidemije COVID -19 za razdoblje od 11. ožujka 2020 do 15. siječnja 2021. godine, te izjašnjavanjem o amandmanima na Zakon o obnovi potresom pogođenih područja.

Zastupnik Hrvoje Zekanović upitao je zašto u Bosni i Hercegovini može doći do pada broja zaraženih iako nema strogih mjera, a u Hrvatskoj ne.

Nakon stanke od 10 minuta, ministar zdravstva Vili Beroš prepričao je tijek događanja pandemije korona virusa u Hrvatskoj.

Naveo je da je Stožer pravovremeno i sukladno epidemiološkoj situaciji donosio mjere koje su se nekad razlikovale od županije do županije, ovisno o njihovim epidemiološkim situacijama.

Zbog dobrih rezultata omogućili smo otvaranje turizma i gospodarstva. Dolaskom jeseni, Europu je, pa i Hrvatsku, zahvatio snažan drugi val pandemije. Dogodio se skok u dnevnom broju zaraženih, početkom listopada 2020. bilježi se izraziti rast novih slučajeva, rekao je.

Pojasnio je i kako se nabavljalo i raspoređivalo cjepivo u EU i istaknuo da su članice EU-a od 30. srpnja ovlastile EK da u njihovo ime pregovara s proizvođačima. Napomenuo je da se tada još nije znalo tko će i kada razviti cjepivo. EK je sklapala sporazume o prethodnoj kupnji s onima za koje je smatrala da će uspjeti ta cjepiva i proizvesti.

Što se doza cjepiva tiče, Beroš je objasnio da su se one raspoređivale prema metodologiji Eurostata, solidarno prema proporcionalnom broju stanovnika.

Hrvatska je dosad pristupila sporazumima s pet proizvođača cjepiva da bi količina doza bila dovoljna za besplatno cijepljenje svih građana Hrvatske. U tu svrhu, do 15. siječnja, rezervirali smo 6.8 milijuna doza cjepiva što pokriva naše potrebe, uz napomenu da jedan bolesnik prima dvije doze, rekao je.

Na izlaganje ima 31 replika, a prvi je na redu Zekanović koji je ponovio svoje pitanje ministru Berošu o situaciju u BiH, prenosi Hina.

Kako je moguće da je u jednoj velikoj, jakoj Velikoj Britaniji ništa ne radi, a broj raste iz dana u dan? Niz je elemenata u igri, počevši koji je virus prisutan, do prokuženosti. Ni tijekom ljeta BiH nije imala jače mjere što je omogućilo da se više ljudi asimptomatski zarazi i sad su otporni. Kompleksno je to pitanje na koje jedino znanost može dati pravi odgovor, odgovorio je Beroš.

(www.jabuka.tv)

Komentari:

Zadnje dodano

  • Business
  • Vijesti

H&M otvara radnju u Sarajevu, poznato i gdje će se nalaziti

U Sarajevo City Centru uskoro se otvara radnja kompanije H&M. Na posljednjim zabilježenim fotografijama može…

8 minuta prije
  • Magazin
  • Showbiz

Hercegovac kojeg Hrvatice obožavaju prvi put progovorio o djevojci Neveni

Adi Šoše je prvi put progovorio o vezi s Beograđankom Nevenom Nikolić koja mu je…

20 minuta prije
  • Vijesti

Sastanak Katić – Grizelj: U fokusu Južna obilaznica i brza cesta do granice s RH

Federalna ministrica prometa i komunikacija Andrijana Katić održala je radni sastanak s načelnikom Općine Grude…

41 minuta prije
  • Košarka
  • Sport

Bagarić uoči polufinala: Spremni smo i motivirani, dat ćemo sve od sebe

Trener HKK Široki Marijan Bagarić dao je izjavu za klupske stranice uoči ogleda protiv KK…

52 minute prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Spriječen pokušaj krijumčarenja migranata kod Tomislavgrada, uhićene tri osobe

Pripadnici Jedinice granične policije BiH Kamensko spriječili su 20. svibnja 2025. godine pokušaj krijumčarenja deset…

1 sat prije
  • Vijesti

Održano javno izlaganje Nacrta Urbanističkog projekta industrijske zone “Knešpolje”

[gallery ids="758891,758893,758892,758894,758895"] U utorak je u Gradskoj vijećnici Grada Širokog Brijega održano javno izlaganje Nacrta…

2 sata prije