Benjamin Tatar pogodio za pobjedu Sarajeva nad Zrinjskim

Dugoočekivani derbi susret prvog kola Premijer lige BiH u nedjelju su na Koševu odigrali Sarajevo i Zrinjski, a i jedni i drugi mogu biti nakon utakmice zadovoljni onim što su prikazali.

Zadovoljniji će naravno biti navijači Sarajeva, koje je stiglo do pobjede i već na početku sezone prednosti u odnosu na najvećeg rivala, piše Sport1.ba.

Sarajevo je u dvoboj sa Zrinjskim ušlo dosta potrošeno nakon dva teška dvoboja sa Celticom, koji su kumovali većem broju ozljeda nogometaša Bordo momčadi. Tako večeras u startnom sastavu Sarajeva nije bilo Dušana Hodžića ni Bojana Letića iz zadnje linije, a odsustvovali su i Mirko Oremuš i Amar Rahmanović. Dodaju li se tome od ranije odsutni Miloš Stanojević i Selmir Pidro, bilo je jasno da je Musemić dosta morao improvizirati, pa je tako priliku da igra od prve minute dobio mladi Andrej Đokanović koji je rođen 2001. godine.

S druge strane, Zrinjski je svježiji ušao u utakmicu, a trener gostiju Hari Vukas je mogao računati na sve svoje igrače, pa je svježina Zrinjskog od starta utakmice bila evidentna. Mostarska momčad je od početka imala veći posjed lopte, no Sarajevo je prvo stvorilo veliku priliku. Milanović je odlično na lijevoj strani izbacio Kadušića, potom ubacio za Ahmetovića.

Ahmetović nije stigao loptu, ali je ona prošla do Šišića, koji snažno šutira i pogađa prečku. Lopta se odbija do Tatara, čiji udarac odlazi pored gola.

Već u 13. minuti, gosti su imali dobru priliku da dođu do vodstva. Odlično su kombinirali Govedarica i Šovšić, na kraju je udarac Govedarice obranio Vladan Kovačević.

Nakon ove dvije prilike, tempo je počeo blago opadati, a Zrinjski je još uvijek imao veći posjed lopte na svojoj strani. Ipak, nije to više bilo toliko izraženo, a mostarski tim svakako nije previše prijetio golu Sarajeva. Najbolju priliku do kraja poluvremena gosti su imali nakon ubačaja Čurjurića iz prekida. Govedarica je vrebao loptu, a u posljednjem trenutku ispred njega je intervenirao Aladin Šišić, koji je loptu izbacio u korner.

Nisu navijači Sarajeva mogli biti zadovoljni izdanjem svog tima u prvom poluvremenu susreta, ali bilo je jasno da Bordo momčad nije željela izaći previše visoko i da je Zrinjskom svjesno u pojedinim momentima prepuštao inicijativu.

No, u 46. minuti euforija je zavladala Koševom. Nakon dodavanja Hebibovića, sjajan solo prodor Benjamin Tatar je okrunio lijepim udarcem. Lopta je završila iza leđa Ivana Brkića, a Sarajevo je stiglo do vodstva.

Ulazak veznjaka Nebojše Gavrića na poluvremenu okrenuo je stvari blago u korist Sarajeva, koje je definitivno bilo opasnije nego Zrinjski. Međutim, nije ni Sarajevo stvaralo previše prilika, a iako je Zrinjski imao loptu u svom posjedu, Vladan Kovačević bio je gotovo bez ikakvog posla.

Do kraja susreta, Sarajevo se gotovo u potpunosti opredijelilo sačuvati svoj gol, a tek bi povremeno izlazilo u visoki presing, no obično on ne bi urodio plodom.

S druge strane, vrlo disciplinirana obrana Sarajeva nije igrala za oko zanimljivu utakmicu, ali je rutinski privodila utakmicu  kraju. Ni izmjene Harija Vukasa koji je probao napraviti nekoliko taktičkih rotacija nisu previše urodile plodom.

Meč je okončan trijumfom Bordo momčadi, koja je tako na veliko zadovoljstvo svojih navijača na najbolji mogući način krenula u obranu titule.

U drugom današnjem susretu Sloboda je s 2:1 na Tušnju pobijedila Radnik. Zanimljivo s obje strane pao je po jedan autogol. Poveli su domaći autogolom Brečelića, a na 2:0 povisio je Amer Bekić.

Konačan rezultat postavio je Mujkić novim autogolom na drugoj strani.

FK SARAJEVO: Kovačević, Hebibović, Šabanović, Lazić, Šerbečić, Đokanović (82. Kurdić), Velkoski, Tatar, Milanović (79. Mustafić), Šišić (46. Gavrić), Ahmetović

HŠK ZRINJSKI: Brkić, Kadušić, Rugašević (66. Čirjak), Barbarić, Jakovljević, Rustemović, Čurjurić, Šovšić, Mandić (73. Lendrić), Govedarica (81. Stojkić), Hadžić