Autocesta Banja Luka – Split “ubit” će Dalmatinu

Autocesta Banja Luka – Split, vruća želja Republike Srpske, ponovno je stavljena na dnevni red. Odlučna prezentacija u režiji “Autoputeva Republike Srpske” imala je za cilj stvoriti dojam da komplicirani, dugoročni projekt samo što nije krenuo. Predstavljen je i jaki kineski partner sa zaleđem moćne “Eksim” banke. Ideje naše, pare vaše. Vežite se, krećemo.

Puni profil zamišljene autoceste duge 186 kilometara bio bi nedvojbeno dobar poticaj razvoju pasivnog kraja u susjednoj državi, brzi izlaz na more i oživljavanje tradicionalne upućenosti gospodarstva tog dijela BiH prema splitskoj luci. Hrvatima u Federaciji BiH zanimljiva je jer osigurava brži i jeftiniji put do Zagreba.

Nije zabranjeno sanjati

Isti argumenti vrijedili su i 2008. godine kad je autocesta promovirana, s nekim drugim izvođačima i financijerima. Najavilo se da bi prvi automobili mogli krenuti 2015. godine. Danas se govori o tome da bi se, u idealnim uvjetima, sve moglo realizirati do 2026. godine.

Koja je polazišna točka? U Republici Srpskoj, kroz koju prolazi 100 kilometara ceste, učinili su tek prve koračiće u sređivanju prostorno-planske dokumentacije, dok u Federaciji BiH još nisu definirali niti trasu za svojih 65 kilometara. Dvoje između opcija Glamoč-Livno i Kupres-Livno. Ukupan trošak za 165 kilometara blizu 2,5 milijardi eura.

Lijepo je čuti suglasje u ovom poslu na jako dugom štapu, s velikim “ako”, ali to nije samo unutarnje pitanje BiH. Nešto se pita i Republiku Hrvatsku. Prije šest godina ondašnja Vlada RH javno je podržala ideju, danas, u novim okolnostima, postavila se u ulogu nijemog promatrača. Nije više vrijeme za megalomanske projekte upitne isplativosti. Za nas je gradnja novih autocesta manje-više gotova priča, a veza Banja Luka – Split nije moguća ako se ne izgradi dionica od čvora “Čaporice” do granice u ukupnoj dužini 22 kilometra.

Čak i da se nađe investitor/koncesionar za tu relativno kratku, ali zahtjevnu dionicu, postavlja se pitanje svrhovitosti. Zajednički projekt svim partnerima mora donijeti pozitivne efekte, a Hrvatska mora ozbiljno voditi računa da ne radi u korist vlastite štete. Jer, put od Splita do Zagreba skratio bi se za četrdesetak kilometara, pa bi odljev prometa sa skupe Dalmatine bio vjerojatan. I osjetan. Naravno, uz ono najbolnije – bitan pad prihoda.

To bi se nezgodno odrazilo na državne financije i u slučaju monetizacije jer prema studiji opravdanosti, hrvatska Vlada će budućem koncesionaru morati rizik ulaganja svesti na najmanju moguću mjeru i jamčiti nadoknadu prihoda u slučaju pada prometa. Valjda su nam dovoljna iskustva sa “Strabagom”, koncesionarom Autoceste Zagreb-Macelj i gotovo kolonijalni odnos s tvrtkom “Bina-Istra”. Treba li nam još jedan, puno drastičniji slučaj i s Dalmatinom?

No, sva je prilika da se aktualna, pa ni nekoliko sljedećih vlada neće tako lako naći u iskušenju da krenu u zahtjevnu investiciju. Ako za most preko Save kod Stare Gradiške vrijedan 50 milijuna eura, koji ima građevinsku dozvolu, već godinama čekamo novac EU-a, zašto bi uopće razmišljali o desetak puta skupljoj poveznici s BiH na jugu zemlje, prije nego svoj posao dovrše susjedi. Jasno je, stoga, da će najavljeni projekt i dalje ostati tek banjolučki san, a što bi rekao Milorad Dodik – nikome nije zabranjeno sanjati.

(DRAŽEN GUDIĆ | Slobodna Dalmacija)

Zadnje dodano

  • Tehnologija

iPhone 17 Air imat će bateriju od samo 2.800 mAh?

Izvori iz Appleovog opskrbnog lanca potvrdili su da će iPhone 17 Air imati debljinu od…

15 minuta prije
  • Vijesti

Stiže novo osjetno zahlađenje u BiH

BHMeteo prognozira do kraja svibnja neće doći do stabilizacije vremena, a sprema se i ponovno…

39 minuta prije
  • Magazin
  • Zanimljivosti

Šefica kompanije vrijedne 190 milijardi dolara podijelila najbolji savjet koji je ikada dobila

Lisa Su je 10 godina izvršna direktorica kompanije za proizvodnju čipova Advanced Micro Devices (AMD).…

59 minuta prije
  • Vijesti

Papa Lav XIV. pred svjetskim vođama: Ekonomija gura najsiromašnije na marginu

[gallery ids="758377,758378,758374,758375,758376"] Papa Lav XIV. u Vatikanu je u nedjelju predvodio misu koja obilježava početak…

1 sat prije
  • Auto-Moto

Toyota kupuje posrnuli kineski brend

Toyota je često kritizirana zbog sporog ulaska na tržište električnih automobila. Međutim, konačno počinje više…

2 sata prije
  • Life
  • LIFESTYLE

Efikasno očistite kupaonicu uz ove prirodne sastojke

Prilikom čišćenja kupatila mnoge osobe se suočavaju sa mrljama od tvrde vode i fleka od…

3 sata prije