Antitijela kod onih koji su preboljeli Covid-19 brzo nestaju

Razine antitijela kod pacijenata koji su preboljeli Covid-19 znatno su pale dva do tri mjeseca nakon zaraze i kod simptomatskih i kod asimptomatskih pacijenata, po novoj kineskoj studiji, što potiče pitanja o trajanju bilo kakvog imuniteta na novi koronavirus.

Istraživanje, objavljeno u časopisu Nature Medicine 18. lipnja, ukazuje na rizike uporabe imunitetskih putovnica za Covid-19 i podupire produženje javnozdravstvenih mjera poput socijalnog distanciranja i izolacije visokorizičnih skupina, rekli su istraživači.

Zdravstvene vlasti nekih zemalja, poput Njemačke, raspravljaju o etičnosti i mehanizmima odobrenja ljudima koji imaju antitijela da se slobodnije kreću od onih koji ih nemaju.

Istraživanje, koje je obuhvatilo 37 pacijenata koji su imali simptome i 37 asimptomatičnih, utvrdilo je da je kod onih koji su razvili IgG antitijela, jedan od glavnih tipova antitijela nakon infekcije, u više od 90 posto slučajeva, došlo do njihovog naglog pada u dva do tri mjeseca.

Pri tome je uočeno da je koncentracija IgG antitijela i u akutnoj fazi bolesti i u fazi ranog oporavka bila kod asimptomatskih bolesnika značajno manja nego kod onih koji su imali simptome.

Antitijela su pala ispod praga otkrivanja kod 40 posto asimptomatskih i kod 13 posto simptomatskih bolesnika.

Studiju su proveli istraživači medicinskog sveučilišta Chongqing, ogranka kineskog Centra za nadzor i prevenciju bolesti i drugih instituta.

Jin Dong-Yan, profesor virologije na sveučilištu Hong Konga, koji nije sudjelovao u istraživanju, rekao je da studija ne negira mogućnost da bi zaštitu mogli pružati drugi dijelovi imunog sustava.

Neke stanice pamte kako se nositi s virusom nakon što se prvi puta inficiraju i mogu stvoriti učinkovitu zaštitu ako dođe do novog kruga zaraze. Znanstvenici još uvijek istražuju funkcionira li taj mehanizam i kod novog koronavirusa.

Čak i male razine moćnih obrambenih T i B stanica mogu osigurati zaštitu, ističu stručnjaci za New York Times, pa zaključak te studije ne znači da će se te osobe zaraziti drugi put.

Zaključak ovog istraživanja ne znači da se nebo srušilo, rekao je Jin primijetivši i da je broj pacijenata u studiji malen.

Istraživanja u slučaju SARS-a i MERS-a pokazala su da antitijela na te koronaviruse traju i do godinu dana.

Ovo je prvo istraživanje koje je pokazalo da se antitijela na koronavirus koji izaziva Covid-19 razvijaju i kod asimptomatskih osoba.

(Hina)

Komentari:

  • Pa normalno da antitijela padaju kad nema upale. Pa sve što dolazi iz Kine je smeće i virusi pa je i ovaj članak suvišan.

Zadnje dodano

  • Vijesti

EUFOR se ne smije miješati u političke sukobe u BiH, potvrdio Helez

Ministar obrane BiH Zukan Helez priznao je da snage EUFOR-a imaju izričito naređenje da se…

4 sata prije
  • Nogomet
  • Sport

Horde zla najavile dolazak u Mostar: „Neki bi da budu Sarajevo, ali su nebitni!“

Navijači FK Sarajevo Horde zla najavile su gostovanje u Mostar na utakmicu 31. kola WWin…

5 sati prije
  • Nogomet
  • Sport

Bandić sudi Zrinjski – Posušje, Tomić na centru u Širokom Brijegu

Na sjednici Povjerenstva za suđenje Nogometnog saveza Bosne i Hercegovine određene su službene osobe za…

5 sati prije
  • Rukomet
  • Sport

Hrvatska saznala protivnike na Europskom prvenstvu u rukometu 2026.

U danskom Herningu izvučene su skupine Europskog prvenstva u rukometu koje će se održati od…

5 sati prije
  • Banner
  • Izdvojeno LIFE
  • Life

Široki Brijeg: Bivši gimnazijalci obilježili 10 godina mature

[gallery ids="757819,757815,757816,757817,757818,757820,757821"] U četvrtak, 15. svibnja, 124 bivših učenika Gimnazije fra Dominika Mandića okupilo se…

6 sati prije
  • Vijesti

Milanović najavio povlačenje iz politike: “Lijepo je biti u krdu, ali…”

Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović najavio je povlačenje iz politike na Danima komunikacija u Rovinju.…

7 sati prije