Boravak u prirodi pravi je odmor za mozak u užurbanoj svakodnevnici. No, čak i u ležernoj šetnji kroz proplanke ili šume vreba opasnost koju često ne možemo ni primijetiti. Riječ je o krpeljima. Uočimo ih tek kada ih nađemo na svom tijelu pri povratku iz prirode. Ti mali napasnici, ako su zaraženi i vrlo opasni, vrebaju dijelove tijela gdje je koža najtanja poput predjela pazuha, prepona, vrata i sl.
Krpeljni meningoencefalitis i lajmska borelioza (poznata i kao lajmska bolest) dvije su najčešće bolesti koje krpelji prenose u Hrvatskoj. Ne mora se svatko tko je inficiran razboljeti, ali opasnost od zaraze povećava se višestrukim i čestim ubodima krpelja.
Krpeljni meningoencefalitis je virusna bolest središnjeg živčanog sustava. Inkubacija bolesti uglavnom traje od 7 do 14 dana. U dvije trećine zaraženih osoba bolest se manifestira simptomima nalik gripi. Ako se razvije upala moždanih ovojnica (meningitis), bolest obično počinje naglo, s visokom temperaturom, jakom glavoboljom, mučninom, kočenjem vrata i osjetljivošću na svjetlost. Upala moždanih ovojnica može prerasti u upalu mozga, a u najtežim slučajevima dolazi do poremećaja svijesti, prestanka disanja i smrti.
Lajmska bolest je infekcija uzrokovana bakterijom Borreliom burgdoferi. Nakon uboda krpelja infekcija u čovjeka najčešće prolazi neprimjetno. U 70 do 80% osoba pojavljuje se 7 do 14 dana nakon uboda, kao prstenasto crvenilo na koži koje se s mjesta uboda postupno širi, dok sredina postaje sve bljeđa. Kožna promjena može biti bolna te praćena visokom temperaturom i povećanjem limfnih čvorova. Nakon nekog vremena crvenilo spontano nestaje, pa ljudi misle da su i problemi nestali. No, nakon nekoliko tjedana bakterija se može proširiti krvlju u druge organe, osobito u mišićno-koštani sustav, srce, zglobove i živčani sustav. Lajmska borelioza se liječi antibioticima koji su učinkoviti u prvoj fazi bolesti, pa je poželjno terapiju započeti što ranije kako bi se izbjegle komplikacije.
Mnogi smatraju da krpelja treba izvaditi s kože okretanjem. No, to nemojte činiti jer krpelj u tom slučaju može ispustiti sadržaj trbušne šupljine i zaraziti vas. Uhvatite ga pincetom što bliže tijelu i samo povucite prema gore. To činite u medicinskim rukavicama i dezinficirajte ruke u alkoholu nakon toga jer je krpelj zarazn i nakon vađenja. Savjetuje se i da krpelja spalite nakon toga.
(www.jabuka.tv)
Policijska uprava Široki Brijeg zaprimila je dojavu o pronalasku neeksplodiranog ubojitog sredstva (NUS) na području…
Harun Šahinović (26), sjajni borac i višestruki prvak BiH u taekwondou i kikboksu, poginuo je…
TikTok je odlučio pomoći neispavanim tinejdžerima. Naime, platforma je objavila da pokreće vodič za meditaciju…
Gradonačelnik Mostara, Mario Kordić, istaknuo je važnost Starog mosta kao simbola koji spaja ljude, uoči…
[gallery ids="758751,758749,758750"] Bliži se dugo očekivani i rekordnom brzinom rasprodani koncert Marka Perkovića Thompsona u…
Postupanje županijskog inspektora Spahića bilo je nenadležno i nezakonito, a javne reakcije „Mostarskog kruga“ bazirane…