Adidas je pokrenuo visoko robotiziranu proizvodnju cipela u tvornici Speedfactory u njemačkom Ansbachu 2016. godine. Godine 2017. otvorili su sličnu tvornicu i u Atlanti u SAD-u.
Njemačka je kompanija otvorila te tvornice kako bi u što kraćem roku na glavna tržišta isporučivala nove sportske linije odjeće i obuće. Dodatni su razlozi bili rast plaća u Aziji i veći troškovi dostave u tu regiju.
Prvotno su planirali uspostaviti mrežu robotiziranih tvornica širom svijeta.
Danas su izvijestili da će najkasnije u travnju sljedeće godine obustaviti proizvodnju u ta dva pogona i prepustiti primjenu nove proizvodne tehnologije za proizvodnju cipela dobavljačima u Aziji.
Dva će dobavljača koristiti novu tehnologiju, koja skraćuje vrijeme proizvodnje, u izradi šireg asortimana proizvoda, ne samo tenisica za trčanje, a Adidas će nastaviti testirati proizvodne procese u takozvanom adiLabu u njemačkom Scheinfeldu.
U Adidasu nisu naveli detalje odluke o zatvaranju pogona koji su se pokazali skupima. Ujedno je primjena nove tehnologije na različite vrste proizvoda ispala teža no što su bili očekivali.
Tvornice su pomogle kompaniji da stekne nova znanja o inovativnoj proizvodnji, naglasio je direktor Adidasovog globalnog poslovanja Martin Shankland. Bit će ipak ekonomičnije i fleksibilnije da Adidas prepusti primjenu nove tehnologije dobavljačima, dodao je.
Adidas je 1949. godine osnovao njemački postolar Adi Dassler. Kompanija je u međuvremenu preusmjerila većinu proizvodnje iz Europe u Aziju, posebno u Kinu i Vijetnam, gdje njihove proizvode danas izrađuje milijun radnika, navodi Reuters.
(Hina)
Ako ste ikad poželjeli nešto brzo, kremasto i stvarno zasitno - jedan od točno takvih…
[gallery ids="777429,777427,777428,777430"] Nogometaši Željezničara su u prvom kolu Wwin lige BiH u nedjelju na Grbavici…
Snimka s jednog beogradskog bazena proširila se društvenim mrežama jer se na njoj čuje -…
Povodom 32. obljetnice masakra, portal Jabuka.tv ponovno donosi svjedočanstvo Milke Rotim koja je u srpnju…
Nastavlja se trend preusmjeravanja interesa prema lokacijama izvan glavnih urbanih središta, gdje je moguće kupiti…
Nakon duge i bogate karijere, u nedjelju je preminuo hrvatski novinar i kolumnist Milan Ivkošić.…
Komentari:
"Ekomicnije", dakle netko tko radi u proizvodnji ce raditi cijeli mjesec da moze kupiti jedan komad proizvoda, isto kao kod nas u danasnjem Viku...
"Fleksibilnije", dakle radnici ce imati privilegiju umjesto 8-9 radnih sati raditi 13-14 ali uz tu privilegiju ne ide placeni prekovremeni, privilegija je dovoljna
Otvori i tamo ,što se nosi iz EU u aziju alatka.
To će im se toliko obiti o glavu i smanjiti prodaju na dva kontinenta od kojih se nikada više neće oporaviti. Ovo je glupost bez presedana.