Foto: GoMechanic.in
Ali postoji još mnogo stvari koje možete učiniti kako biste izbjegli da provedete dan u autu s 40 stupnjeva. Stoga vam donosimo popis korisnih savjeta za brigu o klimatizaciji vašeg vozila ljeti.
Moderni klima uređaji rade jako dobro, a jedini problem koji obično imaju je “ljudski faktor” ili naše krivo korištenje i “zlostavljanje”, kao i neodržavanje vanjskih i unutarnjih dijelova čistim kako bi trebali, piše Autoklub.hr.
Ovo je šest savjeta o kojima se najmanje priča i koji vam mogu izbjeći razočaranje na odmoru koji bi u kompletu trebao biti opuštajuće i ugodno iskustvo.
Jedan od najkorisnijih trikova kada je u pitanju stvaranje manjeg stresa na kompresoru je da ne palite klimatizaciju odmah nakon što ste upalili vaše vozilo, jer je to način stvaranja preopterećenja.
Uključite klimatizaciju barem nekoliko sekundi nakon pokretanja motora. Isto vrijedi i s gašenjem klimatizacije – ugasite je nekoliko minuta prije nego što ste stigli na vašu destinaciju. Na taj način ćete uštedjeti na plinu.
Kad je vani jako vruće, iskušenje da uđete u automobil i upalite klimatizaciju u punoj snazi je gotovo neodoljivo. Pokušajte se suzdržati, jer nema goreg načina zloupotrebe rashladnog sustava.
Bolja opcija je prozračiti unutrašnjost prije nego što uđete, a zatim sniziti stupnjeve i po malo povećavati snagu klimatizacije. Zapamtite da je idealna temperatura između 21 i 23 stupnja.
Gumb s nacrtanim automobilom s malom strelicom koja se vraća jedan je od najmanje korištenih kontrola u automobilu. Njegova je svrha da, umjesto da uzima zrak izvana, sustav ponovno koristi zrak koji se već nalazi unutar kabine.
Ne može se dugo koristiti jer se taj zrak na kraju razrijedi i napuni vlagom, ali može biti vrlo koristan za hlađenje unutrašnjosti u vrlo vrućim danima.
Četvrti od ovih šest tajnih trikova za brigu o klimatizaciji odnosi se na dva vitalna elementa automobila. Jer, osim svih drugih implikacija koje mogu imati u drugim područjima, zdravlje baterije i pomoćnog remena uvelike utječe na rad klima-uređaja.
Dakle, ako je prvi već jako star ili je drugi popuštao, vjerojatno ćete primijetiti kvarove u kapacitetu hlađenja.
I vanjska rešetka i unutarnji otvori za ventilaciju su najpristupačniji dijelovi i trebali biste ih održavati vrlo čistima ako želite da protok zraka bude ispravan.
Time ne samo da osiguravate dulje trajanje uređaja u optimalnim uvjetima, već i da manje nečistoća i bakterija dospijeva u vaše dišne putove.
Dok je uključivanje klime na autocesti učinkovitije od spuštanja prozora, u gradu i na kratkim udaljenostima nije.
Prvo, zato što pri malim brzinama aerodinamički otpor uzrokovan otvorenim prozorima nije tako velik. Drugo, jer, dok zrak nije uspio značajno ohladiti kabinu, već ćete izlaziti iz auta, piše Autoklub.hr.
(www.jabuka.tv)
Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…
Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…
Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…
Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…
Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…
HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…