6 načina kako ponovno iskoristiti pepeo iz kamina ili peći

Sezona grijanja je u punom jeku, a unatoč popularnosti novijih energenata, kao što su struja i plin, u mnogim kućanstvima još uvijek su aktualne peći u kojima romantično pucketa drvo.

Pepeo od ogrjevnog drveta nusproizvod je koji često završava u smeću, no zapravo je riječ o svestranom i korisnom materijalu.

Sadrži hranjive tvari poput kalija, kalcija, magnezija i fosfora i ekološka je alternativa za razne potrebe, piše Večernji list. Stoga, idući put pepeo nemojte baciti već ga iskoristite za neku od sljedećih šest namjena.

Prirodno gnojivo za vrt: Pepeo je izvrstan izvor kalija i drugih minerala koji potiču rast biljaka. Posipanje pepela po tlu poboljšava njegovu plodnost, posebno za povrće poput rajčice, krumpira i mrkve. No, važno je koristiti pepeo u umjerenim količinama i izbjegavati biljke koje preferiraju kiselo tlo, poput borovnica.

Regulacija kiselosti tla: Pepeo može neutralizirati kiselo tlo jer djeluje kao prirodni vapnenac. Ovo je osobito korisno za travnjake i vrtove s biljkama koje bolje uspijevaju u neutralnim ili blago alkalnim uvjetima. Prije primjene preporučuje se testiranje pH vrijednosti tla kako biste izbjegli prekomjernu alkalnost.

Prirodni repelent za štetočine: Pepeo odbija puževe i insekte, poput mrava. Posipajte ga oko biljaka koje želite zaštititi. No, izbjegavajte pretjerivanje, jer previše pepela može promijeniti ravnotežu tla.

Čišćenje i poliranje: Pepeo se od davnina koristi za čišćenje. Pomiješajte ga s malom količinom vode kako biste dobili pastu za poliranje srebra, stakla ili metalnih površina. Ovaj prirodni abraziv uklanja mrlje bez štetnih kemikalija.

Održavanje staza i puteva: Zimi pepeo pomaže u sprječavanju klizanja na zaleđenim stazama. Posipanje tankog sloja pepela osigurava bolju stabilnost i sigurnost, a istovremeno je ekološki prihvatljivije od soli koja može štetiti biljkama i životinjama.

Kompostiranje: Dodavanje pepela u kompost obogaćuje ga mineralima i pomaže uravnotežiti pH vrijednost. Međutim, potrebno je paziti na količinu kako bi se izbjegla prekomjerna alkalnost koja može ometati proces razgradnje.

(www.jabuka.tv | Foto: Freepik)

Zadnje dodano

  • Vijesti

Krvavi obračun u Zagrebu: Žena izbola muškarca u središtu grada

U Pierottijevoj ulici, nedaleko od samog centra Zagreba, danas oko 13:25 sati dogodilo se teško…

15 minuta prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Detalji nesreće u Hercegovini: Najbolje prijateljice krenule na more pa poginule

Dvije djevojke iz Srbije, J. R. (22) i B. Ć. (22), izgubile su život u…

48 minuta prije
  • Vijesti

Čović i Grlić Radman na komemoraciji u Bugojnu: “Vrijeme je da institucije progovore”

[gallery ids="777312,777313,777314,777315,777316"] Polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća na Spomen-obilježju u katoličkom gradskom groblju u Bugojnu,…

1 sat prije
  • Ostalo
  • Sport

Odgođena polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk

Polufinalna večer MNL MZ općine Čitluk zbog najave lošeg vremena odgađa se za srijedu, 30.…

1 sat prije
  • Auto-Moto

Električni auto i strujni udar: 4 stvari koje nikad ne smijete raditi prilikom punjenja

Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…

3 sata prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Roditelji dječaka koji je počinio masakr u Srbiji moraju platiti 3 milijuna eura žrtvama

Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…

3 sata prije