4 pogreške koje ljudi često rade pri punjenju pametnih telefona

S obzirom na brzinu kojom se tehnologija razvija, baterije su postale ključni faktor u svakodnevnoj upotrebi pametnih uređaja.

Međutim, kako bi bile dugotrajnije, važno je pravilno održavati bateriju i izbjegavati određene greške koje mogu skratiti njezin vijek trajanja. Sandeep Unnikrishnan, izvršni tehnološki direktor startupa Lionvolt, koji se bavi razvojem naprednih baterijskih tehnologija, podijelio je nekoliko korisnih savjeta za sve one koji žele optimizirati upotrebu svojih uređaja.

Unnikrishnan je objasnio je kako se, zbog internog elektrokemijskog trošenja s vremenom skraćuje vrijeme trajanja baterija. Do početka pada trajanja dolazi obično nakon dvije do tri godine, a kako biste izvukli što više od svoje baterije, objašnjava što to treba izbjegavati.

Prva greška jest punjenje baterije do 100 posto svaki put jer će dugoročno to naštetiti bateriji pa, umjesto toga, tijekom dana držite bateriju napunjenu između 20 i 80 posto. Naravno, ovisno o poslu i situaciji to nije uvijek moguće, no ako želite da vas baterija služi što duže, probajte bateriju telefona održavati u toj razini napunjenosti.

Zato je umjesto noćnog punjenja, što mnogi prakticiraju, bolje bateriju puniti tijekom dana tako da se može pratiti kapacitete njezine napunjenosti.

Drugo, što se u biti nadovezuje na prvi savjet, jest optimizacija punjenja, koju je moguće aktivirati na iPhoneu i Androidima. Aktivacijom te opcije iPhone uči iz dnevne rutine punjenja telefona te može pričekati s punjenjem iznad 80 posto sve dok korisniku to ne zatreba.

Još jedna greška na koju upozorava jest korištenje telefona tijekom punjenja, što biste trebali izbjegavati. Objašnjava kako je temperatura baterije iznimno značajna za njezin životni vijek te da vrućina, kao i ekstremna hladnoća, mogu negativno djelovati na njezino trajanje.

Korištenje uređaja dok se puni stvara prekomjernu toplinu i potiče kemijsku degradaciju, a ne savjetuje ni držanje telefona ispod jastuka ili deke, također zbog dodatnog zagrijavanja.

Četvrti jednostavan savjet kojeg bi se bilo dobro pridržavati ako bateriju telefona želimo održati što zdravijom, odnosno ako želimo da traje što duže, odnosi se na punjač. Naime, ovaj stručnjak savjetuje korištenje punjača koji se isporučio sa samim telefonom i koji preporučuje proizvođač telefona. Korištenje jeftinijih i nestandardnih punjača nosi različite rizike, uključujući i onaj od mogućnosti pregrijavanja.

(www.jabuka.tv | Foto: Pixabay)

Zadnje dodano

  • Auto-Moto

Električni auto i strujni udar: 4 stvari koje nikad ne smijete raditi prilikom punjenja

Iako je rizik malen, sigurnosni propust na električnim automobilima može dovesti do strujnog udara. Električni…

42 minute prije
  • Crna kronika
  • Vijesti

Roditelji dječaka koji je počinio masakr u Srbiji moraju platiti 3 milijuna eura žrtvama

Roditelji dječaka koji je počinio masakr u beogradskoj školi pravomoćno su osuđeni na isplatu 3…

55 minuta prije
  • Nogomet
  • Sport

Odluka koja je šokirala Dinamo: Klub traži hitnu reakciju HNS-a

Dinamo, aktualni doprvak Hrvatske, oglasio se priopćenjem povodom odluke o povratku suca Tonija Dadića na…

1 sat prije
  • LIFESTYLE
  • Recepti

Neodoljiva carbonara s tikvicama: Kremasti ljetni klasik gotov za 20 minuta

Carbonara je jedan od najpoznatijih talijanskih klasika, a sada dolazi u laganijem, sezonskom izdanju koje…

1 sat prije
  • Vijesti

Odvjetnici Zorana Galića uputili žalbu Zavodu MIO: Traže da mu se omogući mirovina

Zoran Galić, bivši ravnatelj Granične policije BiH i zamjenik ravnatelja SIPA-e, koji se trenutno nalazi…

1 sat prije
  • Košarka
  • Sport

Miha Škedelj produžio ugovor s HKK Široki

HKK Široki službeno je u nedjelju objavio kako je slovenski košarkaš Miha Škedelj potpisao novi…

2 sata prije