Referendum za neovisnost Bosne i Hercegovine održan je na preporuku Arbitražne komisije međunarodne konferencije o Jugoslaviji, u završnoj fazi disolucije bivše SFRJ. Referendum je ujedno bio i uvod u krvavi rat.
Punoljetni građani tadašnje Socijalističke republike Bosne i Hercegovine glasovali su o neovisnosti Bosne i Hercegovine na referendumu na kojem je jedino pitanje bilo:
Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda Bosne i Hercegovine – Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?
Na referendumu o neovisnosti Bosne i Hercegovine glasovalo je 2.073.568 građana/glasača BiH (izlaznost 64,3 posto), od kojih je 99,7 posto bilo za neovisnost. Svakako treba naglasiti da su Hrvati i Bošnjaci velikom izlaznošću podržali ovaj referendum, dok ga je velika većina Srba bojkotirala.
Bosna i Hercegovina je proglasila neovisnost 1. ožujka 1992. godine, a rezultati referenduma su prihvaćeni 6. ožujka iste godine u Parlamentu Bosne i Hercegovine. Zakon o Danu neovisnosti donesen je 1993. godine, a dopunjen 1995. i objavljen u Službenom listu RBiH broj 9/95.
Ukaz o proglašenju zakona kojim se 1. ožujka proglašava Danom neovisnosti Bosne i Hercegovine i državnim praznikom potpisao je tadašnji predsjednik tadašnjeg Predsjedništva Republike Bosne i Hercegovine Alija Izetbegović 6. ožujka 1995. godine, neposredno nakon okončanja krvavog rata i točno tri godine nakon što je Republička izborna komisija Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine potvrdila rezultate Referenduma o određivanju statusa Bosne i Hercegovine.
Prethodno je Skupština BiH 28. veljače 1995. godine donijela odluku da se 1. ožujka slavi kao Dan neovisnosti Bosne i Hercegovine. Dan neovisnosti u BiH se nejednako doživljava baš kao i ravnopravnost za koju su građani glasovali na referendumskom odlučivanju.
A pitanje koje se stalno postavlja je i, koliko je do danas BiH uopće bila neovisna, s obzirom da međunarodna zajednica i dalje ima ključnu riječ.
Podsjetimo i da je Dan neovisnosti neradni dan na teritoriju Federacije BiH dok se u Republici Srpskoj ovaj praznik ne obilježava.
(www.jabuka.tv)
Niko Kovač izborio je Ligu prvaka s Borussijom Dortmund uvjerljivom pobjedom od 3:0 protiv Kiela…
U subotu, 17. svibnja, nekadašnji učenici Gimnazije fra Dominika Mandića u Širokom Brijegu proslavili su…
[gallery ids="758262,758260,758259,758263,758261,758264"] Članovi ekološke sekcije Druge osnovne škole Široki Brijeg, uz vodstvo svojih nastavnica, obnovili…
Kad pomislite na “špagete bolonjez”, sigurno vam na pamet padne tanjur tjestenine s gustim crvenim…
Na društvenim mrežama objavljene su snimke demoliranog lokalnog kafića u Ljubuškom, a sve je, navodno,…
Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović izjavio je u subotu u Sarajevu da su…
Komentari:
Tekst referenduma je bio: "Jeste li za suverenu i nezavisnu Bosnu i Hercegovinu, državu ravnopravnih građana, naroda BiH - Muslimana, Srba, Hrvata i pripadnika drugih naroda koji u njoj žive?" Koliko bi danas ovih što slavi dan nezavisnosti zaokružilo Da?
Ja nisam ni tada. Lp
Ja jesam i Bogu hvala da jesam. Koliko mi god Sarajevo bilo mrsko još mi je mrži Beograd.
Mogo si glasati za svoju hrvatsku neovisnost a ne ni za Bg i Sarajevo
Glasao si za srpski entitet i federaciju.
Pa da sam mogao glasao bih, tada je većina nas Hrvata izašla i glasala za samostalnost BiH, mada nije trebalo ovako izgledati, slažem se s tobom i znam da grubo zvuči ali prodani smo od strane Hrvatske i pripojeni federaciji naspram RS
9. 24, glasao si republiku Srpsku i Federaciju?
Referendum je održan 29. veljače i tada ga treba slaviti
Za komentatora u 9:04!
Bravo za komentar uz mali dodatak. Ja bih glasovao za to da veljača više nikad nema 29 dana već uvijek 28.
l.p.
Koliko su danas hrvati ravnopravni u RS i Federaciji..?
Hrvatski politicari su ravnopravni sa drugim a narod je pusara.
U RS je danas mizeran broj Hrvata nažalost da je teško govoriti uopće o njihovoj ravnopravnosti..Što se tiče Federacije daj ti reci jedan primjer šta ti ko Hrvat nemaš u Širokom,Grudama a ima neki "obični " Musliman u Tuzli.O nekoj neravnopravnosti može pričati neki Hrvat iz Vareša koji će npr.teže dobiti
posao samo zato što je Hrvat ili neki Muslman iz Livna jer su tamo manjina.To biranje člana Predsjedništva je politički spin SDA i HDZ i njihov dogovor.Kako bi SDA dobio glasove drugačije ili HDZ da ne stvore takve "umjetne "nacionalne krize.Vidiš u kakvom je stanju zemlja i iseljavanje,tko bi glasao za SDA i HDZ osim njihove mašinerije.Prvi Čović bi doživotno potpisao da je Komšić član,dok njemu ostaje sva ostala vlast .U Parlamentu ili gradovima mjesanim svuda su koalicije SDA i HDZ i lako se dogovore za vlast..
Referendumsko pitanje je najbolji dokaz muslimanskog prekrajanja povijesti, stvaranja izmisljenog naroda Bosnjaka... do 92 su bili Muslimani.
Ma ko je..e ovakvu Tzv. Državu ovo je jad nad jadom. Vidi se tko slavi i gdje slavi taj neki dan koji je nebitan i uopće nikakvog značenja nema
Smrt fašizmu?