Na području Hercegovine u posljednjih godinu dana krče se vinogradi i traži mjesto više da bi se zasadile plantaže smilja i lavande, jer su proizvođači priliku za brzom zaradom prepoznali u uzgoju ovih kultura, koje plasiraju, uglavnom, u SAD.
Samo na području Trebinja pod smiljem je više od 50 plantaža, a proizvodnja ljekovitog bilja širi se i u općinama Bileća i Ljubinje.
Proizvođači kažu da je smilje biljka koja izumire u prirodi, te da je ulje ove biljke svakim danom sve traženije, a cijena smilja od četiri KM po kilogramu i više sve je primamljivija.
Prvenac u novom trendu poljoprivredne proizvodnje je tvrtka “LJbilje” iz Ljubinja koje je već više od desetljeća pokrenulo inicijativu plantažnog uzgoja ljekovitog bilja, proizvodi sadni materijal, ima vlastite plantaže i okuplja oko 100 kooperanata u zemlji i regiji.
Poduzeće je s ovim poslom počelo prvo na Balkanu i jedini su registrirani proizvođači sadnog materijala na tom području.
“LJbilje” u svom pogonu u Bileći proizvodi stotinjak vrsta čajeva i mirisne vrećice lavande, dok se u pogonima u Ljubinju proizvodi sadni materijal, radi destilacija i proizvodnja biljnih ekstrakta. Najavljuju novu liniju kozmetičkih i spa proizvoda od biljaka karakterističnih za Hercegovinu.
Osim smilja i lavande, na svojim plantažama poduzeće uzgaja i drugo ljekovito bilje s naglaskom na vrste koje su prepoznatljive kao brend hercegovačkog područja: vrijesak, žalfija, timijan i ružmarin.
Više od 80 posto proizvoda izvoze u zemlje regije, Kanadu, Australiju, Ameriku, a očekuju i tržište u Rusiji.
Priliku u dobroj zaradi od smilja prepoznali su i individulani poljoprivredni proizvođači koji krče i vinograde da zasade plantaže ove biljke.
Jedan od njih je i Miro Gredo, koji je novi u ovom poslu, ali na 6.000 komada smilja, treće godine truda i rada oko ove biljke, očekuje zaradu i do 4.000 KM.
Najveći proizvođač smilja u istočnoj Hercegovini je Radovan Anđelić, direktor tvrtke “Anđelić”, koji kaže da je trenutno velika pomama za smiljem. On smatra da bi moglo doći do prezasićenosti tržišta u čemu bi mali proizvođači imali štetu.
Na jednoj parceli zasadio je dva hektara smilja, od čega očekuje zaradu oko 200.000 KM, a pod ovom biljkom ima još zasađene dvije parcele.
Smatra se da je smilje iz Hercegovine jedno od najkvalitetnijih u svijetu i koristi se u kozmetici.
(Srna)
Glumac i komičar Željko Pervan, emotivnom porukom oprostio se od svog kolege i prijatelja Mladena…
[gallery ids="759293,759290,759294,759291,759292,759295,759296,759297,759298,759299"] U Mostaru je danas svečano otvorena druga Vision Days IT konferencija, jedan od…
Sve je spremno za peti Ljubuški Outdoor Festival, koji će započeti ovog petka, 23. svibnja,…
[gallery ids="759272,759278,759275,759277,759276,759274,759273"] Volonterska družina "Gangorohodci" iz Ljubuškog uredila je vidikovac na Klobučkom brdu iznad Klobuka…
Na voćkama i povrću širom Hercegovine ovih se dana primjećuju brojne kolonije lisnih uši i…
Simbolika i mitovi vezani uz žalosnu vrbu različiti su u raznim kulturama. U staroj Grčkoj…
Komentari:
Veca riba guta manju
Zuti zutuju crveni putuju
PROIZVOĐAČI SMILJA, BEZ OBZIRA VELIKI ILI MALI - TREBAMO SE UJEDINITI U NEKU VRSTU ZADRUGE I SAMI KORIGIRATI OTKUPNE CIJENE SMILJA U NAŠU (NORMALNU) KORIST. A NE DOZVOLITI DA PAR UDRUŽENIH HALAPLJIVACA OBORI I SNIZI OTKUPNE CIJENE - PA DA OD SRCA STRADA POLA HERCEGOVINE. ŽIVILI
udruzite se u kolhoze
Imaš pravo. Bolje da se udružite nego da pustite one lopove iz Ljubuškog da diktiraju cijenu.
Najprije su namamili da smilje sade
a onda obaraju cijenu onu koja bi trebala biti zarada za proizvodaca
Sramotno.
Jadan ti je mali covik koji ga je posadio.Lako je za firmase sto su posadili.Ionako se oni nisu namucili.Zali boze malog covika.