Povijesna pobjeda Sjeverne Irske, tuča prekinula utakmicu

U susretu 2. kola C skupine EURA u Lyonu su nogometaši Sjeverne Irske pobijedili Ukrajinu s 2-0 (0-0).

Gareth McAuley (49) i Niall McGinn (90+6) zabili su za povijesni, prvi trijumf Sjevernih Iraca na europskim prvenstvima

Sjeverni Irci su iznenadili favorizirane Ukrajince, koji su u Lyonu odigrali očajnu utakmicu, ni približno tako dobro kao protiv svjetskih prvaka Nijemaca, kada su također izgubili s 0-2, ali uz puno bolji dojam. Ukrajinci su sada nakon dvije utakmice bez boda, s gol razlikom 0-4 i samo ih čudo u zadnjoj utakmici protiv Poljaka može odvesti u drugi krug.

Sjevernoirski izbornik O’Neill učinio je čak pet promjena u odnosu na utakmicu s Poljskom, koju su Sjeverni Irci izgubili, a da nisu uputili udarac prema golu.

Puno boji dojam su “zeleno-bijeli” ostavili u prvom dijelu utakmice u Lyonu, bili su potpuno ravnopravni Ukrajincima, a u 34. minuti Cathcart je glavom zamalo promašio u prvoj velikoj prilici na utakmici. Ukrajinci su imali više loptu u posjedu, ali su u prvih 45 minuta bili u pravom smislu riječi bezopasni.

U 49. minjti sjeverni Irci su zabili gol, njihov prvi uopće na Europskim prvenstvima i prvi nakon 30 godina na velikim međunarodnim natjecanjima. Norwood je iz slobodnog udarca iskosa pronašao braniča WBA Garetha McAuley, koji se bacio i glavom neobranjivo pogodio mrežu Ukrajinaca.

Samo minutu kasnije skoro na isti način je uzvratio Seleznjev, ali je vratar McGovern bio spreman. U 58. minuti sudac Kralovec je povukao igrače s terena jer se nad Lyon spustila prava tuča. Susret je ubrzo nastavljen, a u 71. minuti Kovalenko je pucao iznad vrata u izglednoj prilici. Napokon, u šestoj minuti sudačke nadoknade, igrač s klupe McGinn je u mrežu pospremio odbijenu loptu za konačno slavlje Sjevernih Iraca.

Kasnije u ovoj skupini igraju Njemačka i Poljska. Sjeverna Irska,Njemačka i Poljska imaju po tri boda, dok je Ukrajina bez bodova i bez postignutoga gola.