Namirnice koje čiste jetru

U tjednu u kojem se Jabuka.tv bavi proljetnim čišćenjem ne bi bilo dobro zaboraviti na detoksikaciju, svojevrsno čišćenje organizma. Danas smo se odlučili pozabaviti jednim od najvažnijih unutarnjih organa: jetrom. Zašto je jetra tako važna i koje su to namirnice koje vam mogu pomoći u čišćenju jetre, pročitajte u nastavku.

Jetra je jedan od najvažnijih organa u ljudskom tijelu. Jetra je odgovorna za mnogo važnih funkcija koje su povezane sa probavom, metabolizmom, imunitetom i pohranom hranjivih tvari koje tijelo treba da bi preživjelo.

Osim toga, jetra je i žlijezda. Zapravo, jetra je jedini dio tijela koji je ujedno i organ i žlijezda. Zdrava jetra regulira sastav krvi, uklanja štetne toksine iz krvi i pretvara hranjive tvari koje konzumiramo u oblike koje ljudsko tijelo može iskoristiti. Također pohranjuje neke vitmine, željezo i glukozu.

Jetru nazivaju i „čistač organizma“ i jako je važno održati je zdravom. Nezdrava prehrana i nedovoljna aktivnost mogu preopteretiti jetru, što joj onemogućuje da obrađuje toksine i mast. To vodi do pretilosti, kardiovaskularnih bolesti, kroničnog umora, glavobolja, probavnih problema, alergija i drugih zdravstvenih problema.

Postoje neke namirnice (koje možemo nabaviti i u našim trgovinama) koje vam pomažu pri čišćenju i detoksikaciji jetre. Pomoći će vam da održite jetru zdravom, a time će pridonijeti i rješavanju ostalih problema koji se pojavlju kao posljedica lošeg stanja jetre.

Deset namirnica koje se najčešže spominju kad je čišćenje jetre u pitanju su: češnjak, kurkuma, zeleni čaj, orasi, grejpfrut, cikla, jabuke, brokula, avokado i limun.

Ovaj popis je za vas Jabuka.tv prilagodila našem tržištu i kupovnoj moći, pa vam donosimo detalje za korištenje u prehrani sljedeće četiri namirnice:

1. Češnjak

Češnjak je odličan za čišćenje jetre jer pomaže aktivirati enzime u jetri koji pomažu u čišćenju toksina. Također, češnjak smanjuje razinu kolesterola i triglicerida koji mogu preopteretiti jetru i omesti njen rad. Za bolje zdravlje jetre koristite svježi sirovi češnjak umjesto obrađenog.

Pojedite dva ili tri režnja češnjaka dnevno i pokušajte uklopiti češnjak u svakodnevnu prehranu. Postoje i dodaci prehrani na bazi češnjaka, ali njih nikako ne smijete koristiti bez dogovora s liječnikom.

2. Limun

Limun pomaže u detoksikaciji jetre najviše zbog antioksidansa koje sadrži, a koji pomažu aktivaciji enzima u jetri. Osim toga, visoka razina C vitamina u limunu potiče proizvodnju enzima, ali i podiže sposobnost jetre za apsorpciju minerala.

Napravite vodu s limunom; dodajući sok od jednog limuna u pola litra vode. Po želji, dodajte žlicu meda. Ovaj napitak je bolje piti u nekoliko navrata, nego sve odjednom.

3. Zeleni čaj

Konzumirajući zeleni čaj svaki dan, pomažete tijelu da „ispere“ toksine i naslage mcup-15680_640asnoća, a podiže i hidriranost organizma. Ovaj napitak spriječava nakupljanje masti u jetri, a štiti jetru i od štetnog utjecaja alkohola.

Zeleni čaj je dokazano koristan i u prevenciji raka jetre; istraživanje iz 2009. godine, objavljeno u znanstvenom časopisu Cancer Causes and Control, potvrdilo je da ljudi koji piju zeleni čaj svaki dan manje obolijevaju od raka jetre. Dvije šalice čaja dnevno su dobar početak brige o zdravlju jetre.

 

Zahvaljujući velikoj popularnosti ovog čaja, moguće ga je nabaviti u svim našim trgovinama.

Napomena: velike količine zelenog čaja mogu štetno djelovati na jetru, ali i ostale organe, zato pazite da ne pretjerate.

4. Jabuke

Jabuke su odličan izvor pektina, vlakna koji pomažu uklanjanju toksina iz probavnog trakta i kolesterola iz krvi, čime smanjuju količinu štetnih tvari kojima se jetra mora baviti.

Sve vrste jabuka su dobre za jetru, međutim za detoksikaciju bi bilo dobro da su jabuke organske.

jabuke_jabukatv

Imajte na umu, detoksikacija nije lijek i ukoliko imate nekih problema svakako bi bilo dobro da se posavjetujete s liječnikom.

(www.jabuka.tv)

Klikni OVDJE i posjeti naš novi kutak LIFE

2 komentara

    • Da, gušterača sudjeluje u razgradnji hrane jer je ŽLIJEZDA koja ima unutarnje i vanjsko lučenje, a vanjskim lučenjem sudjeluje u razgradnji hrane. Jetra je pak organ, ali i žlijezda. U terminologiji se gušterača uvijek svrstava pod žlijezde. Koliko je MENI poznato. 🙂

Komentiraj:

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.