Hrvatska uz oscilacije do četvrtfinala sa Španjolcima

Hrvatski rukometaši izborili su mjesto među osam najboljih na Svjetskom prvenstvu u Francuskoj, nakon što su u nedjelju u Montpellieru sa 21:19 (13:7) svladali aktualnog prvaka Afrike, reprezentaciju Egipta te će se u utorak (20.45 sati) boriti protiv Španjolske za plasman u polufinale.

Prvo poluvrijeme dvoboja osmine finala protiv Egipta bilo je vjerojatno i najboljih 30 minuta hrvatske reprezentacije na ovom Svjetskom prvenstvu. Vodstvo reprezentacije pogodilo je promjenom vratara i ubacivanjem Ivana Pešića u vatru umjesto Filipa Ivića koji je preselio na tribinu. Pešić je na ukazano povjerenje odgovorio sa sedam obrana u prvom poluvremenu i jednim zaustavljenim sedmercom, čime je uvelike pomogao ”Kaubojima” u stvaranju uvjerljive prednosti.

Egipćani su rezultatsku neizvjesnost držali do osme minute, kad je još uvijek bilo samo 4:3 za Hrvatsku. No, u sljedećih 10 minuta izabranici Željka Babića napravili su 5:1 i prvi put došli do pet pogodaka viška (9:4). U 24. minuti Hrvatska je stigla i do +7 (12:5), a na poluvrijeme su odnijeli prednost od šest pogodaka. Iznimno raspoložen u prvom poluvremenu bio je Zlatko Horvat koji je od 13 pogodaka postigao njih pet.

Umjesto furioznog nastavka i potpunog slamanja otpora Egipćana, hrvatski reprezentativci su dopustili suparnicima povratak u utakmicu lošim otvaranjem drugog poluvremena. Loše organiziranim napadima Babićevi izabranici ostali su čak 11 minuta bez pogotka i razbranili su egipatskog vratara Shahina koji je u tom razdoblju zaustavio sedam od devet šuteva, piše Hina.

Serijom 5:0 Egipat je sa -7 u 31. minuti došao do -2 (12:14) u 38. minuti. Isti su zaostatak imali i devet minuta poslije (14-16). No, u sljedećih deset minuta Luka Cindrić je postigao tri od pet hrvatskih pogodaka za vodstvo 21:16 u 57. minuti. Ponovno se razbranio i Ivan Pešić te je pitanje pobjednika bilo odlučeno. Egipćani su do kraja samo smanjili zaostatak do konačnih 21-19.

Zlatko Horvat je sa šest pogodaka iz sedam udaraca bio najučinkovitiji igrač Hrvatske, a epitet igrača utakmice ponio je Luka Cindrić koji je četiri od pet pogodaka postigao u drugom poluvremenu, kad su Egipćani zaprijetili preokretom. Po tri pogotka postigli su Željko Musa i Luka Stepančić. Ivan Pešić je završio utakmicu sa 11 obrana (11/28) od čega su bila i dva obranjena sedmerca (2/3).

Egipćane je sa pet golova predvodio El Ahmar, a po četiri pogotka postigli su Abouebaid i Ramadan. Vratar Hady Shahin imao je osam obrana (8/16), a Hendawy pet (5/18).

Hrvatsku je ulaskom u četvrtfinalu ostvarila primarni cilj i ponovila rezultat ostvaren prije dvije godine u Kataru. U utorak (20.45 sati) u Montpellieru izabranici Željka Babića će protiv Španjolaca igrati za polufinale. U posljednje dvije utakmice, odigrane na europskim prvenstvima, Španjolci su slavili, dok je na SP-u 2013. Hrvatska bila bolja. U posljednjem dvoboju, prije godinu dana u polufinalu EP-a u Poljskoj, Španjolci su bili bolji sa 33:29.