Hrvatska u dramatičnom susretu izgubila od Srbije

Hrvatski košarkaši nisu se uspjeli plasirati u polufinale olimpijskog turnira u Rio de Janeiru, oni su u dramatičnom četvrtfinalu izgubili od Srbije sa 83-86 (19-20, 19-13, 14-34, 31-20).

Hrvatski igrači sjajno su odigrali prvo poluvrijeme, pogotovo u obrani, te su na poluvrijeme otišli s prednosti od 38-32. Izvrstan je bio Bojan Bogdanović koji je postigao 16 koševa u prvih 20 minuta uz šut za tricu 4-5. U obrani su naši igrači odlično zatvarali prodore srpskih igrača, jedino je problematičan bio obrambeni skok, ali niti to nije mnogo pomoglo srpskoj reprezentaciji.

Nažalost, u drugom poluvremenu situacija se promijenila, hrvatskog Bogdanovića u obrani je preuzeo Stefan Marković koji nije dopuštao da lopta uopće dođe do našeg najboljeg strijelca, a u takvoj situaciji ostali hrvatski igrači nisu se snašli, prečesto su gubili lopte, pa se Srbija potpuno razigrala u napadu. Proradio je šut Bogdana Bogdanovića koji je 14 od svojih 18 koševa postigao u trećem dijelu, proradila je i suradnja Miloša Zeodosića s centrima koji su se uspijevali ubacivati iza leđa naše obrane, pa je Srbija u trećoj četvrtini postigla 34 poena, dva više no u čitavom prvom poluvremenu.

Stoga se na odmor uoči posljednjih 10 minuta otišlo sa 14 razlike u korist Srbije (52-66). No, hrvatski igrači se nisu predali, ponovno su zaigrali čvršće u obrani, Mario Hezonja pogodio je nekoliko trica i tri minute prije kraja bilo je samo jedan razlike za Srbiju (75-76). Tada je Hezonja ispalio jednu nerezonsku tricu, s druge strane Raduljica je zabio za 75-78, a potom su trice za poravnanje promašili Simon i Bogdanović.

Treću šansu za poravnanje imao je Luka Babić no on je 48 sekundi prije kraja zakasnio sa šutom za tricu kojim je mogao poravnati, da bi se potom ušlo u završnicu s mnoštvom slobodnih bacanja. Srpski igrači pogodili su osam od 10 slobodnih bacanja u posljednjih pola minute, dok su hrvatski pogodili osam od devet sve dok Bogdanović 2.1 sekunde prije kraja nije namjerno promašio drugo slobodno bacanje, do lopte je u skoku stigao Dario Šarić, ali nije ju uspio izbaciti do slobodnog igrača koji bi imao priliku tricom odvesti susret u produžetak, prenosi Hina.

Bojan Bogdanović ponovno je bio najbolji kod Hrvatske sa 28 koševa, Mario Hezonja je dodao 16, dok je kod Srbije najbolji bio Bogdan Bogdanović sa 18 ubačaja.

Hrvatskoj će tako i dalje jedina košarkaška medalja ostati srebro iz Barcelone 1992. Ovo je treći poraz u četvrtfinalu, nakon Australije u Atlanti 1996. i Španjolske u Pekingu 2008.

U šest utakmica odigranih u Riju ostvarili su tri pobjede, protiv Španjolske, Brazila i Litve, te tri poraza, od Argentine, Nigerije i Srbije.

Srbija će u polufinalu u petak igrati protiv Australije, dok će u drugom polufinalu igrati SAD – Španjolska. Bit će to repriza posljednja dva olimpijska finala.