Dinamo preokretom u Salzburgu osigurao Ligu prvaka

ogometaši zagrebačkog Dinama četvrti put u posljednjih šest sezona, a drugu godinu zaredom, igrat će u nekoj od skupina Lige prvaka nakon što su u uzvratnom dvoboju 4. pretkola kao gosti svladali Salzburg sa 2-1 (0-1, 1-1) nakon produžetka. Uz 1-1 iz prve utakmice u Zagrebu otprije osam dana hrvatski je prvak prošao dalje s ukupnih 3-2.

Salzburg je poveo u 22. minuti golom Valentina Lazara, te je držao tu prednost koja mu je osiguravala Ligu prvaka do 87. minute kada je Junior Fernandes poravnao na 1-1 i odveo dvoboj u dodatnih 30 minuta, da bi pogodak vrijedan Lige prvaka postigao El Arabi Hilal Soudani u 95. minuti.

Dinamo je u Salzburgu krenuo s vrlo ofenzivnom postavom, sa Soudanijem, Fernandesom i Henriquezom u početnoj postavi, ali ti se napadački orijentirani igrači nisu vidjeli na terenu jer ostatak momčadi nije uspijevao nametnuti. Štoviše, domaći sastav je već u prvih 10-ak minuta stvorio dvije vrlo dobre prilike za pogodak. U osmoj minuti su u skoku nakon kornera bili Soriano i Sigali, a Dinamov vratar Eduardo je krajnjim naporom izbio loptu koja je išla pod samu vratnicu. Samo minutu potom u odličnoj se prilici našao Berisha, ali njegov udarac s otprilike 13 metara završio je visoko na tribini.

Bolju igru Salzburg je okrunio u 22. minuti kada je Dinamov desni branič Stojanovič naivno ispao iz igre na sredini igrališta omogućivši Lazaru da se sjuri prema vratima, austrijsko krilo potom se odličnom varkom riješilo i Sigalija, te jakim udarcem zatreslo mrežu nemoćnog Eduarda.

Taj pogodak malo je probudio zagrebački sastav koji je u 24. minuti uputio prvi udarac prema vratima domaćih. No, udarac Antolića sa 30-ak metara lako je obranio Walke.

U samoj završnici prvog poluvremena oba sastava su imala po priliku za pogodak, prvo se u 40. minuti Soriano nije snašao u Dinamovu petercu nakon ubačaja Laimera, da bi u 44. minuti Stojanovič uputio upotrebljiv centaršut s desne strane, no Fernandes je sa 10-ak metara udarcem glavom pogodio ravno u Walkea.

Domaći su prvi zaprijetili i u nastavku, ali Bernard je nakon duplog pasa sa Sorianom otišao previše ukoso i sa 10-ak metara promašio vrata.

Sporna situacija pred Dinamovim golom dogodila se u 62. minuti, Wanderson je izveo skraćeni korner, a Hintereggerov udarac glavom blokirao je Sigali, ali rukom, no škotski sudac Thomson nije dosudio kazneni udarac za Salzburg.

Veliku priliku za poravnanje Dinamo je imao u 70. minuti, ponovno su dobro surađivali Stojanovič i Fernandes, Slovenac je lijepo ubacio s desne strane, a Čileanac je dobro pucao glavom s pet metara u donji kut, ali Walke je odlično reagirao i sačuvao mrežu.

Salzburg je mogao razriješiti sve dvojbe oko prolaska u 80. minuti kada je Berisha presjekao jedno slabo dodavanje Fernandesa na sredini igrališta i sjurio se prema vratima, ali Eduardo je pravovremenim izlaskom s gola zadržao Dinamove izglede za prolazak.

Trener Dinama Zlatko Kranjčar u 83. minuti povukao je čudan, no ispostavit će se odličan potez, umjesto Antolića je na teren poslao Schildenfelda, a stasiti stoper je dobio zadatak stati u sam vršak napada i dobivati duele glavom kako bi spuštao lopte na udarac napadačima. Takva taktika umalo je urodila plodom u 86. minuti kada je Schildenfeld je osvojio loptu u skoku pred kaznenim prostorom domaćih, na nju je natrčao Soudani, ali udarac Alžirca je prohujao pored gola.

Ipak, samo minutu potom Dinamova taktika se isplatila, Stojanovič je nabacio u srce kaznenog prostora gdje je Schildenfeld nadvisio Ćaletu-Cara i proslijedio za Fernandesa koji je uputio snažan udarac kojega nisu uspjeli blokirati ni stoper niti vratar domaćih za 1-1 i produžetak.

Dinamo je do ključnog pogotka stigao u petoj minuti produžetka kada se Fernandes izborio za jednu loptu na sredini terena i uputio sjajno okomito dodavanje za Soudanija, prvi udarac alžirskog reprezentativca Walke je uspio obraniti, ali Soudani je odlično reagirao na odbijanac i glavom poslao loptu u mrežu, javlja Hina.

Nakon tog gola Soudanija Salzburgu su za prolazak bila potrebna dva gola, a veliku priliku za povratak u igru propustio je Lainer u 100. minuti. On je nakon kornera ostao sam na četiri metra od gola, ali je uspio prebaciti prazan gol.

U samoj završnici Dinamo je imao još nekoliko prilika za povećanje prednosti, ali Rogov udarac u 109. minuti blokirao je Lainer, Soudanijev pokušaj u 112. minuti prošao je malo pred vratnice, dok je udarac Fernandesa u 117. minuti obranio Walke. Najbolje prilike za domaće u posljednjih 15-ak minuta imao je japanski napadač Minamino, no on se pokazao potpuno nedoraslim za ovu razinu nogometa.

Dinamo će tako četvrti put u posljednjih šest sezona igrati u nekoj od skupina Lige prvaka (2011/12., 2012/13., 2015/16., 2016/17.). Bit će to 10. sezona zaredom kako će Dinamo igrati u grupnoj fazi eurokupova.