BiH slavila protiv Izraela u grotlu Bilinog polja i zadržala san o Euru

Reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je vitalnu pobjedu u nastojanjima da se barem domogne dodatnih kvalifikacija i tako pokuša izboriti Euro 2016.

U susretu grupe 2 BiH je na krcatom Bilinom polju u Zenici porazila Izrael s 3:1 i približila mu se na jedan bod. Bila je to druga pobjeda Mehmeda Baždarevića na klupi reprezentacije, ali i daleko najvažnija.

Junak je bio Edin Višća koji je postigao dva gola, a jedan je dodao najbolji strijelac reprezentacije Edin Džeko.

Bosna i Hercegovina na odmor je otišla s vodstvom 2:1 iako je mogla i uvjerljivo voditi, ali i gubiti! Naime, nakon što je domaćin promašio nekoliko stopostotnih prilika, jedan od dvojice Tal Ben Haima pogodio je iz prve ozbiljnije prilike Izraela.

No, samo minutu kasnije izjednačio je Edin Višća, a onda je francuski sudac u samoj završnici dosudio jedanaesterac za domaće jer je jedan igrač Izraela igrao rukom. Kapetan Edin Džeko pogodio je s bijele točke i bacio tribine u trans.

U drugom dijelu Baždarevićevi igrači prepustili su inicijativu gostima i Izraelci su sve više prijetili Asmiru Begoviću. U 70. minuti mogli su do izjednačenja, no Buzaglo je promašio prazna vrata.

Ipak, pet minuta kasnije olakšanje za navijače donosi Višća koji je odbijenu loptu zakucao u gostujuću mrežu.

Moglo je završiti i uvjerljivijom pobjedom, no u sudačkoj nadoknadi Edin Džeko je nakon solo akcije pogodio gredu.